fbpx

Sıfır Faizli Esnaf Kredisi Şartları Nedir (Tüm Detaylar)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak yıllardır faaliyetine devam eden KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelere diğer bir deyişle esnafa faizsiz kredi vermektedir. Söz konusu kredi üretime katkıda bulunmak ve yeni istihdam sahaları oluşturarak ülke ekonomisini kalkındırmak amacıyla tahsis edilmekte ve buna bağlı olarak da çeşitli şartlara bağlanmaktadır. Esnaflar, söz konusu sıfır faizli kredi desteğinden yararlanabilmek için mutlaka şartları sağlamak ve gerekli başvuru prosedürlerini yerine getirmek durumundadır.

KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB, esnafa 50 bin TL ve 100 bin TL faizsiz kredi vermektedir. Söz konusu kredi ve hibeden aynı anda yararlanmanın önünde de herhangi bir engel yoktur. Girişimciler ilgili destekten yararlanabilmek için KOSGEB’in düzenlediği uygulamalı girişimcilik eğitimine katıldıktan sonra şirketleşmeli ve KOBİ beyannamesini doldurmalıdır. Beyannamenin doldurulmasına istinaden gerekli şartların da sağlanıyor olması durumunda kısa süre içerisinde kredi tahsisi gerçekleşecektir.

Kimler Faizsiz Kredi Alabilir?

KOSGEB’in sıfır faizli işletme kredisi desteğinden yararlanabilmek için sağlanması gereken şartlar:

  • Kamu desteklerinden yasaklı olmamak,
  • En fazla 10 kişi istihdam ediyor olmak,
  • Yıl içerisinde en fazla 1 milyon TL ciro elde ediyor olmak,
  • Devam eden faizsiz kredi taksiti bulundurmamak,
  • Vergi borcu olmamak,
  • Sigorta prim borcu olmamak,
  • Daha önce 3 defa reddedilmemek.

KOSGEB Başvuru Değerlendirme Kriterleri

KOSGEB’e yapılan faizsiz kredi desteği başvurularının değerlendirilmesi konusunda dikkat edilen en önemli konu yeni istihdam sahalarının yaratılmasıdır. KOSGEB, söz konusu destekler kapsamında istihdam sorununu çözmek ve işsizliği azaltmak gibi konularda çeşitli atılımlar yapılmasını beklemekte ve buna bağlı olarak da başvuruları yaratacağı istihdam kapsamında değerlendirmektedir. Yine yüksek teknoloji üretimi yapacak işletmelere sağlanan çeşitli ayrıcalıklar olduğunu bilmek de gerekir.

KOSGEB, başvuru yapan işletmeleri en küçükten en büyüğe doğru sıralamakta ve destekleri de en küçük işletmeden başlayarak tahsis etmektedir. Dolayısıyla mikro ölçekli işletmelerin başvurularının olumlu yanıt alma ihtimali küçük ve orta ölçekli işletmelere nazaran çok daha yüksektir.

Faizsiz Kredi Başvuruları Ne Zaman Yapılır?

Faizsiz kredi desteğinden yararlanmak isteyen işletmelerin başvuru tarihleri içerisinde başvuru iletmesi gerekmektedir. Fakat başvuru tarihlerini beklemeden önce mutlaka uygulamalı girişimcilik eğitimine katılarak girişimci sertifikasını almak gerekir. Aksi taktirde başvuru tarihleri arasında henüz bu belgenin alınmamış olması dolayısıyla destekten yararlanamama ihtimali vardır.

Başvuru tarihleri KOSGEB’in internet sitesi aracılığıyla duyurulacaktır. 2018 yılı için henüz bir duyuru yapılmamıştır. KOSGEB’in internet sitesine giriş yaptıktan sonra duyurular kısmından güncel duyurulara erişilebilir.

faizsiz esnaf kredisi sartlari nedir
sifir faizli esnaf kredisi sartlari nedir tum detaylar

İşini Kurmuş Olan Esnaf KOSGEB Kredisi Alabilir Mi?

Yeni Girişimci Destek programı ilk defa girişimde bulunacak kişileri hedef almaktadır. Fakat Genel Destek Programı kapsamında hali hazırda faaliyetine devam eden KOBİ’lere yani esnaflara da çeşitli destekler verilmektedir. Hatta Genel Destek Programı kapsamında verilen teşvikler Yeni Girişimci Destek programından çok daha fazladır. Dolayısıyla hali hazırda işini kurmuş olan esnaflar da genel destek programı kapsamında faizsiz devlet destekli kredi imkanından rahatlıkla yararlanabilir.

Sitemizde üzerinden Faizsiz Esnaf Kredisi En Fazla Ne Kadar Çekilebilir konulu yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku