fbpx

Sıfır Faizli Esnaf Kefalet Kredisi 30 Bin TL

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Başta küçük esnaf olmak üzere KOBİ’lere sağlanan imkanlardan birisi de Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi (EKKK) aracılığıyla tahsis edilebilen sıfır faizli kredidir. 2015 yılında başlatılan sıfır faizli esnaf kredisi 30 bin TL ile sınırlıdır fakat daha yüksek miktarlı ihtiyaçların karşılanabilmesi adına düşük faizli kredi teklifi de yapılmaktadır.

30 Bin TL Faizsiz  Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Halkbank özelinde Bakanlar Kurulu’nca imzalanan bir protokole göre 30 bin TL’ye kadar olan makine, teçhizat ve ham madde gibi ihtiyaçların karşılanabilmesi adına sıfır faizli kredi kullanılabilmektedir. Bu krediden yararlanmak isteyen esnafın Halkbank şubeleriyle temas kurması gerekmektedir.

Halkbank şubesine vergi levhası, ticaret sicil gazetesi kaydı, ortaklık yapısını gösteren belge, nüfus cüzdanı, ikametgah ve bilanço ile yapılan başvuru sonrasında kullanılabilen bu krediden yararlanan işletmeciler eşit taksitler halinde kredi borcunu ödeyebilmektedir.

Bu kredi desteğinden yararlanacak işletmecilerin Gelir Vergisi kanununda düzenlenmiş kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden birisini icra ediyor olması ya da en az 3 yıllık ustalık belgesi sahibi olup son 1 yıl içerisinde kendi işletmesini kurmuş olması gerekmektedir. Bu iki durum haricinde herhangi bir şekilde kredi kullanılması mümkün değildir.

Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden birisini icra eden esnafların gelir vergisi muafiyet belgesiyle, ustaların ise ustalık belgesi ve işletmesine ait diğer belgelerle birlikte başvuru yapması gerekir.

TESKOMB Çok Düşük Faizli Kredi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) aracılığıyla kredi kullanan işletmeciler 150 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacını yıllık % 4 (aylık % 0,33) faiz oranıyla karşılayabilmektedir. 1 yıldan uzun vadeli kredilerde ise yıllık % 5 (aylık % 0,5) faiz ödemesi yapılması gerekecektir. Bu faiz oranları özel mevduat bankaları faiz oranları ya da katılım bankaları kar payları ile kıyaslandığında mukayese edilemeyecek kadar düşük kalmakta ve bu açıdan işletmeciler için ciddi bir fırsat niteliği taşımaktadır.

TESKOMB aracılığıyla tahsis edilen kredi çeşitleri şu şekildedir:

 • İşletme kredisi,
 • Taksitli işletme kredisi,
 • Tesis kredisi,
 • İstihdam destekleme kredisi,
 • İskonto kredisi,
 • Şoför taşıt satın alma kredisi,
 • Şoför taşıt onarım kredisi,
 • Servis aracı satın alma kredisi.

TESKOMB Kredi Şartları

TESKOMB aracılığıyla kredi kullanılabilmesi adına yetkilendirilen banka Halk Bankası’dır. Bu krediden yararlanmak isteyenlerin sağlaması gereken şartlar:

 • Esnaf ve sanatkar olup, siciliyle bunu belgelemek,
 • İş ya da ikamet ettiği yerin TESKOMB çalışma bölgesi içerisinde olması,
 • Farklı bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak.
faizsiz esnaf kefalet kredisi 30 bin TL
sifir faizli esnaf kefalet kredisi 30 bin TL

Krediden yararlanmak isteyen esnaf yazılı olarak kooperatife başvuru iletir. Başvuru yönetim kurulu tarafından incelenir  ve 15 gün içerisinde sonuçlanır. Sonuca bağlı olarak Halk Bankası’na gidilerek kredi tahsisi gerçekleştirilir ya da başvuru reddedilir.

Halk Bankası, kredi tahsisinden önce kendi özelinde bir değerlendirme daha yapma ve başvuruyu reddetme hakkına sahiptir. Yani, TESKOMB başvurusu olumlu sonuçlansa bile bankanın kredi tahsinini riskli görmesi halinde kredi imkanından yararlanılamayabilir.

Sitemizde yer alan Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları Nedir (Belgeler, Kriterler) konulu yazımızı da buradan okuyarak, detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku