Sıfır Faizli Bankalar Hangileri (Faizsiz İşlem)

| |

Faizsiz kredi kullanmak, kredi kartı kullanımı için faiz ödememek isteyen tüketicilerin yararlanması gereken sıfır faizli bankalar Katılım Bankaları olarak adlandırılmakta ve her geçen gün katılım bankalarına olan talep artmaktadır. Tüketiciler, katılım bankalarıyla çalıştığı sürece hiçbir şekilde faize konu ürünle ya da işlemle karşılaşmaz ve bu sayede hem maliyetlerini düşürür hem de reel sektörün finanse edilmesine katkıda bulunan bankacılık anlayışının yaygınlaşması için bir adım atmış olur.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Hali hazırda yararlanılabilecek sıfır faizli bankalar ülkemizde 5 tanedir, ancak ilerleyen dönemlerde sayısının artabileceği konuşulmaktadır. Katılım Bankacılığı’nın daha istikrarlı büyümesi ve tüketici eğiliminin artması özel mevduat bankalarının da Katılım Bankacılığı’na yönelmesine neden olmuştur.

Bunun en önemli örneği son 3 yıl içerisinde Katılım Bankacılığı faaliyetlerine başladığını açıklayan Ziraat bankası ve ardından Vakıf Bankası’dır.

Ziraat Katılım Bankası

Kısa süre önce katılım bankacılığı faaliyetlerine başlayan Ziraat Bankası, geçtiğimiz yıl en çok kar payı dağıtan katılım bankası seçilmişti. Faizsiz bankacılık anlayışına uygun hareket etmek isteyen tüketiciler tarafından tercih edilen Ziraat Katılım Bankası, her geçen gün şube sayısını da artırmaktadır.

Tüketiciler, Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla konut finansmanı, taşıt finansmanı, eğitim finansmanı ve ihtiyaç finansmanı kullanabilmektedir.

Vakıf Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla her türlü spesifik ihtiyacın katılım bankacılığı prensiplerine uygun şekilde finanse edilmesi mümkündür. Basit başvuru prosedürlerinin ardından tüketicilere yüksek miktarlı krediler tahsis edebilen Vakıf Katılım Bankası, düşük kar payı oranlarıyla da tüketicilerin daha avantajlı çıkmasına olanak sağlamaktadır.

İlgili Yazı  Kuveyt Türk Katılım Bankası Kar Payı Hesabı Nasıl Açılır

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Kuveyt Türk Katılım Bankası, ülkemizin en eski katılım bankalarından birisidir. Kuwait Finance House’a bağlı olarak yıllardır katılım bankacılığı faaliyetlerine devam eden Kuveyt Türk Katılım Bankası, ürün yelpazesini her geçen gün geliştirmekte ve şube sayısını arttırmaktadır. Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın katılım bankaları arasında fark yarattığı en önemli özelliği dijital anlamda gerçekleştirdiği reformlardır.

Bilindiği gibi katılım bankacılığı her türlü ürün ve ihtiyaç için istifade edilebilecek bir faaliyet değildir ve tüketicilere nakit para teslim edilemez. Kuveyt Türk, iş yükünü ciddi oranda arttıracak olmasına rağmen tüketicilerin internet üzerinden kredi ya da kredi kartı başvurusu yapabilmesine imkan veren dijital bnakacılık uygulaması Senin Bankan’ı hayata geçirmiş ve dünyada bir ilke imza atmıştır.

Senin Bankan dijital bankacılık uygulaması, dünya üzerindeki tek dijital katılım bankasıdır. Tüketiciler tıpkı Kuveyt Türk şubelerinde olduğu gibi her türlü ihtiyacı için Senin Bankan uygulamasını da kullanma imkanına sahiptir.

Türkiye Finans

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’ın en büyük bankası NCB tarafından satın alınan Türkiye Finans, yıllardır Katılım Bankacılığı faaliyetini devam ettirmektedir. Düşük kar payı oranları, yüksek katılım hesabı oranlarıyla her geçen gün daha fazla tüketici tarafından tercih edilen Türkiye Finans, sıfır faizli bankalarla çalışmak isteyen tüketicilerin yararlanabileceği bankalar arasındadır.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk, kar paylaşım oranının en düşük olduğu katılım bankalarından birisidir. Bu nedenle katılım hesabına dağıttığı kar payı oranı diğer bankalara nazaran daha düşük gibi görünse de aslında tüketicilerin daha karlı çıkmasını sağlamaktadır. Tüketiciler sıfır faizli kredi, sıfır faizli kredi kartı vb. ürünler için Albaraka Türk Katılım bankası’ndan da yararlanabilmektedir.

Yüzde 0 Faizli Kredi ile Sıfır Faizli Kredi Aynı Mı?

Sıfır faizli kredi ile % 0 faizli kredi sık sık birbirine karıştırılmaktadır, bu nedenle hiçbir  tüketiciyi yanıltmamak adına ayrı bir başlık altında kısaca bu duruma değinmek gerekir.

İlgili Yazı  Kuveyt Türk ATM den Küçük Altın Alma Detaylı Tarif

Tahsis ettiği kredi ya da kredi kartını kullanması karşılığında bankaya hiçbir ek ödeme yapmak istemeyen, sadece tahsis ettiği kredi miktarı kadar geri ödeme yapmak isteyen tüketiciler % 0 faizli krediden yararlanmak istemektedir. Bu krediler hali hazırda dönemsel bazda düzenlenen kampanyalar dışında hiçbir tüketiciye verilememektedir ve kısmi rezerv bankacılığı sistemine bir alternatif gelişmediği sürece de verilemeyecektir.

sıfır faizli faizsiz bankalar
faizsiz bankalar

Katılım Bankaları, tüketicilerin ihtiyaç duyduğu ürünü ya da hizmeti tüketici adına satın alır ve üzerine kar ekleyerek tüketiciye vadeyle satar. Faiz, para satışı nedeniyle elde edilir ve paranın değerini belirler. Kar payı ise ürün ya da hizmetin satışı nedeniyle elde edilen getiridir. Yani Katılım Bankaları’nın tüketiciye doğrudan para vermesi mümkün değildir ve faizi işlemlerine konu edemez. Dolayısıyla yüzde 0 faizli kredi ile sıfır faizli kredi aynı şey değildir.

Sitemizde yer alan Türkiyedeki Faizsiz Bankalar Hangileri konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/turkiyedeki-faizsiz-bankalar-hangileri/ yaklaşık 2 dk içerisinde okuyabilirsiniz.


Önceki Yazı

Prime 360 Burgaz Bursa Mudanya Sıfır Faizli Konut Projesi

TEB ‘den KOBİ lere Özel Faizsiz Teknoloji Kredisi

Sonraki Yazı

Yorum yapın