fbpx

Sıfır Faizli (Faizsiz) Araba Almak İstiyorum Diyenlere Çözümler

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Sıfır faizli taşıt kredileriyle ya da vade farksız ve faizsiz taksit ödemeleriyle araba / araç sahibi olmak istiyorum diyenlerin yararlanabileceği çeşitli imkanlar bulunmaktadır. Bu imkanlar genel itibariyle dönemsel bazda düzenlenen kampanyalar kapsamındadır ve tüketicilerin zamanında başvuru yapması büyük önem arz etmektedir.

Sıfır Faizle Araba Kredisi Çekilebilir Mi?

Sıfır faizle araba kredisi çekmek isteyen tüketicilerin önünde iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki kar payı ile çalışan ve faizi ticari işlemlerine konu etmeyen katılım bankaları, ikincisi ise dönemsel bazda otomobil üreticileriyle protokol imzalayan özel mevduat bankalarıdır.

Her iki yöntemle de sıfır faizle kredi çekilebilir, eğer İslami prensiplere uygun kredi çekmek isteniyorsa özel mevduat bankalarındansa katılım bankaları tercih edilmelidir. Özel mevduat bankalarının (Yapı Kredi, Akbank, Garanti, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, ING Bank vb. bankalar) düzenlediği kampanyaların tüketicinin daha karlı çıkmasını sağladığı da bir gerçektir.

Araç Almadan Önce Neye Dikkat Edilmeli

Yalnızca finansal açıdan bir tavsiye verilmesi gerekirse aracın satışını gerçekleştiren firmanın herhangi bir bankayla anlaşması olup olmadığı ya da şirket içi taksit imkanı sağlayıp sağlamadığı mutlaka öğrenilmelidir. Bu bilgi aracın ne şekilde satın alınacağıyla ilgili kritik bir öneme sahiptir ve bazen eksik bilgiye sahip satış danışmanları nedeniyle tüketicilerin zarara uğraması da söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla satış danışmanından bilgi edinilmiş olsa dahi tüketicilerin ayrı olarak kendi araştırmalarını yapması da gerekir.

Otomobil Üreticilerinin Vade Farksız Taksit İmkanları

Otomobil üreticileri satış potansiyeline erişmediğinde ve özellikle hedeflerini gerçekleştiremediğinde vade farksız taksit kampanyaları düzenlemekte ve tüketicilerin sıfır faizle araç sahibi olmasına imkan vermektedir. Genellikle kısa vadelerle ve düşük miktarlarla yararlanılan bu imkanın banka kredileriyle birlikte kullanılması mantıklı bir kombinasyon olabilir.

Ek olarak faizle kredi imkanı da sağlayan otomobil üreticileri çoğu zaman % 1,04 gibi piyasa ortalamasının oldukça altında faiz oranlarıyla tüketicilere taşıt kredisi kullandırabilmektedir. Bu nedenle bankalara başvurulmadan önce otomobil alınacak firmanın taşıt kredisi kampanyalarını öğrenmek faydalı olacaktır.

Her Firma Kampanya Düzenliyor Mu?

Evet her firma dönemsel bazda kampanya düzenlemektedir. Volkswagen, Mercedes Benz, Toyota, Fiat, Ford ve Opel gibi dünya devleri diğer markalara nazaran daha sık kampanya düzenlese de çoğu zaman tüketicilerin yararlanabileceği bir kampanya ya da şirket içi finansman yöntemi sunulmaktadır.

Kimler Yararlanabiliyor?

Otomobil üreticilerinin şirket içi taksitlendirme yöntemleri farklı bir finans şirketi üzerinden idare edilmektedir. BDDK’nın denetimine tabi bu finans şirketleri genellikle otomobil üreticinin adıyla (Volkswagen Finans, Ford Finans, Audi Finans, Mercedes Benz Finansman vb.) kurulmaktadır. Dolayısıyla bu kurumların yaptığı denetimler de bankalarınkine oldukça benzerdir ve şu şartların sağlanması gerekir:

  • C. vatandaşı olmak,
  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Belgelenebilir düzenli gelire sahip olmak,
  • Yüksek kredi notuna sahip olmak.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Tüketiciler internet üzerinden ya da galerilere giderek kampanyalardan haberdar olur ve kampanyaya konu araçlar için nüfus cüzdanıyla kredi başvurusu yapar. Daha sonra şirketin finans departmanı başvuruyu değerlendirir  ve olumlu yanıt alınması halinde gereken belgeleri tüketiciden talep ederek başvuru sürecini tamamlayıp araç satışını gerçekleştirmek için en yakın bayiye davet eder.

Katılım Bankaları

Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası aracılığıyla da sıfır faizli kredi kullanılması mümkündür.

Bu bankalar tüketicilerin talep ettiği aracı tüketici adına satın alır daha sonra tüketiciye satar yani iki ticari işlem gerçekleştirir. Satın alınan aracın tüketiciye satışı sırasında araç bedeline ticaret nedeniyle kar eklenir ve bu kar kredi vadesine yayılarak taksit taksit tüketiciden alınır. Bu yöntem İslami prensiplere uygundur ve faize bulaşmadan kredi çekilmesini mümkün kılar.

Başvuru için şubelerle temas kurulması gerekir, sıfır km araçlar ya da 5 yaşına kadar ikinci el araçların kredilendirilmesi mümkündür.

faizsiz araba almak
sifir faizli araba almak istiyorum

Emin Otomotiv

Emin Otomotiv, araç satın almak isteyen tüketicileri bir araya getirir ve fon kurar. Söz konusu fon için her ay düzenli ödeme yapmak gerekir. Ne kadar ödeme yapılacağı satın alınacak araç için daha önceden belirtilen kredi miktarına bağlı olarak değişecektir. Örneğin 50 bin TL’lik kredi çekeceğini belirten bir tüketici her ay 1000 TL ödemelerle 50 ay süresince taksit öder ve bu süreç içerisinde kura sonucuna bağlı olarak herhangi bir ayda talep ettiği aracı fon yardımıyla satın alır. Araç ilk ay içerisinde de son ay içerisinde de satın alınabilir, ancak 50 ay süresince taksit ödemelerine her halükarda devam edilir ve bu sayede faizsiz otomobil kredisi kullanılmış olur.

Emin Otomotiv, fon katılım bedeli adı altında bir pay almaktadır, söz konusu pay kredinin miktarına ve vadesine bağlı olarak değişecektir.

Wowwo Senetle Araba Satışı

Araba satışında kredi olayını ortadan kaldırarak vadeli satışı amaçlayan bir sistem kuran ve bunda da oldukça başarılı olduğunu söyleyebileceğimiz firmalardan birisi de hiç şüphe yok ki Wowwo. Wowwo nun kurduğu sisteme göre belli bir miktar peşinat ödeyip, kalan miktar için ise vadeli olarak taksit imkanı bulunuyor. Wowwo Senetle araba satışı için sitemizden bu bölümdeki detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku