fbpx

Ripple Coin Nedir ve Gelecekte Nerede Kullanılacak

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Sanılanın aksine üretimi madencilik ya da çeşitli faaliyetlere bağlı olmayan, bir alt coinden çok ödeme protokolü olarak benimsenen Ripple, küresel çapta önemli bir sorunu yani uluslararası para transferi problemini çözüme kavuşturmaya çabalamaktadır. Bu kapsamda Ripple coin nedir ve gelecekte nerede kullanılacak gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Ripple Nedir?

Ripple bir ödeme protokolüdür, tıpkı bankaların uluslararası fon transferlerinde kullandıkları SWIFT gibi kendi özelinde bir şifreleme teknolojisine sahiptir. Blockchain alt yapısıyla güçlendirilen Ripple, bankalara veya alternatifi diğer hizmetlere nazaran çok daha kısa süre içerisinde çok daha düşük maliyetlerle para transferi yapılmasını mümkün kılmaktadır. Ripple şu an sadece uluslararası para transferi sorununu çözüyor gibi görünse de aslında ilerleyen dönemlerde uluslararası anlaşmaları ve türevi konuları odak noktasına alabilmesi de mümkün. Bu nedenle Ripple’ı uzakları yakınlaştırmayı ilke edinen bir coin olarak tasvir etmek gerekir.

Ripple şu an en yüksek market hacmine sahip kripto paralardan birisi. Bu denli güçlü olmasının en önemli nedeni ise arkasında önemli banka ve finans kurumlarının olması. Bu kurumların Ripple’ı desteklemesinin en önemli sebebi ise likidite imkanından sonuna kadar yararlanmak. Çok kısa süre içerisinde farklı ülkelere para transferi yapılabilmesi bankacılık sektöründe ciddi bir gelişme olacaktır.

Ripple’ın Ortaya Çıkışı

Yukarıda da değinildiği gibi Ripple likidite yani nakte çevrilebilme hızının çok yüksek olmasını ilke ediniyor, stratejisinin arkasında tam olarak bu var ve bu düşünce de Ripple’ın kısa süre içerisinde güçlenmesini sağlıyor. Pazardaki beklentileri karşılayabilen Ripple 2012 yılında ortaya çıktı ve protokolünün de ınterledger olduğunu duyurdu. Bu protokol halka açık bir protokol, yani topluluk desteğiyle gelişimine devam ediyor, hali hazırda kullanılabilecek en etkili güvenlik protokollerinden birisi.

Ripple’ı Kim Yaptı

2012 yılında Arthur Britto, David Scwartz ve Ryan Fugger tarafından geliştirilen Ripple, kurulduğu günden bu yana uluslararası ödemeler sorununa odaklandı.

Ripple Nasıl Çalışır?

Ripple bir topluluk ya da organizasyon değil, ticari amaçları olan bir şirkettir. Şirket kimliğiyle bu işi yürüten Ripple, henüz coini piyasaya sürmeden önce ağında 100 milyar XRP üretmiş ve bu miktarı dolaşımdaki XRP miktarı olarak belirlemiştir. Dolaşımdaki XRP’lerin el değiştirmesi halinde alternatiflerine nazaran çok düşük miktarlarda kesinti yapan Ripple’ı öne çıkaran noktalardan birisi de budur.

Ripple aracılığıyla para transferi yapan bir kişi, yaptığı para transferi kadar XRP’nin ortadan kaybolmasını sağlıyor. Bu ortadan kaybolma yani dolaşımdaki XRP’nin azalması durumu arta kalan XRP’leri daha değerli hale getiriyor ve Ripple’ın zaman içerisinde değer kazanmasının en önemli nedenlerinden birisi de bu. Ripple, her para transferi için Bitcoin’e nazaran 3 bin kat daha ucuz bir çözüm. Bir transfer için 0,0011 dolar işlem ücreti alan Ripple, istifade edilebilecek en maliyetsiz ödeme sistemi.

Ripple aracılığıyla para transferi gerçekleştikten sonra karşı tarafın parayı alması en geç 5 saniye sürmektedir. Bitcoin ile yapılan transferlerin bir günde ulaşamadığı durumlar da vardır. Bankalardan yapılan uluslararası işlemlerin ise 2-4 gün içerisinde karşı hesaba geçmesi beklenir. Eğer araya haftasonu giriyorsa çok daha uzun bir süre beklenmesi de gerekebilir.

Ripple merkezli bir yapıdadır, yani diğer coinlere nazaran sistem belirli bir merkezin etrafında döner ve bu sayede çok daha güvenli bir şekilde işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkün kılınır.

Ripple Nereden Alınır

Hali hazırda Unicredit, UBS, SHRB, ATB Financial, Santander, Tokyo-Mitsubishi ve Akbank gibi kurumlar tarafından kullanılan Ripple dünyanın en büyük 50 bankasından 15’i ile çalışmaya çoktan başladı. Hal böyle olunca ve XRP değeri giderek artınca da Ripple satın almak isteyenlerin ripple coin nasıl satın alınır, kredi kartıyla ripple coin satın alınır mı ve türevi konuları merak etmesi de oldukça anlaşılabilir bir durum.

ripple coin nedir
ripple coin nedir

Ripple satın almak isteyenlerin Bittrex, Poloniex, Bitstamp, Shapesshift gibi yabancı borsalardan ya da Ripple’ın kendi web sitesi aracılığıyla XRP satın alması mümkün. Yurt içinden almak isteyenlerin tek alternatifi ise herhangi bir Türk borsasından bitcoin alım yaptıktan sonra yurt dışı hesabına bu bitcoini transfer etmek ve işlem ücretini ödeyerek yabancı borsada XRP satın almak.

Kripto paralar hakkında daha fazla bilgi edinmek için; bu sektörün ana enstrümanı olan Bitcoin ile ilgili Nedir Bu Bitcoin Para mı Emtia mı Yatırım Aracı mı ? konulu yazımızı da bu bölümden okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku