fbpx

PTT Tarım Kart Başvurusu ile Çiftçilere Kredi Desteği

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tarım Bakanlığı ve çeşitli bankalar arasında imzalanan bir protokolün ardından hayata geçirilen tarım kart projesi kapsamında çiftçilere ihtiyaç duyduğu finansmana erişmesini kolaylaştıracak bir ürün oluşturulmuştur. Bu ürün sayesinde çok daha kısa süre içerisinde, kendisine en uygun ödeme planıyla oluşturulan finansmanlara erişim imkanı sağlayan üreticilerin rahat bir nefes alması amaçlanmaktadır. Yeni bir proje olsa da PTT tarım kart ile çiftçilere kredi desteği de sağlanmaktadır. Bu kapsamda tarım kart nedir, nasıl alınır, ne gibi avantajları var ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

Tarım Kart Nedir?

Tarım Bakanlığı ve çeşitli bankalar arasında imzalanan bir protokolün ardından hayata geçirilen tarım kart, çiftçilerin yapması gereken ödemeli, elde etmek istediği finansmanlara erişimi kolaylaştıran bir üründür.

Üye iş yerlerinde kullanılabilen tarım kart sayesinde yalnızca hasat zamanı ödeme yapılır. Bu zamana kadar geçen süreçte kart kullanılmaya devam eder ve üreticinin talebine göre bu zamanın değiştirilmesi de mümkündür.

Tarım kart sadece tarımsal amaçlar için kullanılabilir, tüm yapısı da buna yöneliktir. Çiftçilerin yapacağı yem, gübre, mazot, tohum vb. harcamaların tümü bu kart ile yapılabilir ve yapılan bu harcamanın ödemesi de yılda bir defa sadece hasat zamanı yapılır.

PTT Tarım Kart

PTT’nin tarihi Pul Müzesi’nde düzenlenen törende duyurulan ve detayları paylaşılan Tarım Kart, ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirildi. Çiftçilere destek olmak amacıyla oluşturulan bu kart sayesinde Tarım Kredi Kooperatifi ve PTT arasında imzalanan protokol sonrasında kredi kullanılması da mümkün hale getirildi.

Ülkede toplam 458 kurum için aracılık görevi üstlenen PTT, toplamda 596 farklı iş yapmakta. Ülke genelinde neredeyse her noktada toplamda binlerce şubeye sahip PTT, üreticilerin kredi vb. ürünlere erişimi için en uygun kurum olarak görüldü ve çoğu işlemin de bu kurum üzerinden yapılabilmesi sağlandı.

Hali hazırda kooperatif üyesi olan üretici sayısı 500 binin üzerinde ve her birine bu kartın sağlanacağı belirtildi.

Tarım Kart’ın Avantajları

Tarım kart tamamıyla üreticinin ihtiyaçları düşünülerek oluşturulan bir kart ve devlet desteğiyle tedarik ediliyor. Bu kapsamda çoğu durumda istifade edilebilecek en değerli kart statüsünü zaten en başta elde ediyor. Fakat yine de çeşitli avantajlarına değinilmesi gerekirse bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • PTT şubeleri ya da ATM’lerinden yapılan hiçbir işlem için komisyon ödemesi yapılmaz,
 • Çok daha düşük faiz oranlarıyla kısa süre içerisinde kredi çekilebilir, tarımsal kredi desteklerinden yararlanılabilir,
 • e-Ticaret hizmetlerinden faydalanmak için de uygun şekilde geliştirilen bu ürün sayesinde internetten de tarımsal kullanım amaçlı sipariş vermek ve olanaklardan yararlanmak mümkün.
 • Çok düşük faiz oranlarıyla nakit avans imkanı var.
 • Bu kart kapsamında kooperatif üyesi üreticilere nakdi 2,5 milyar TL, gayrinakdi 6 milyar TL yardımda bulunulacak.
 • Zaman kontrolü tamamen çiftçiye yönelik olacak, hasat zamanı ödeme yapılacak, çok daha kısa süre içerisinde kredi alınabilecek.

Tarım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım kart başvurusu yapmak isteyen kişilerin kooperatiflerle iletişime geçmesi gerekir. Kooperatiflere yapılacak başvuru sonrasında kısa süre içerisinde kartın tedarik edilmesi ve avantajlarından yararlanılması mümkün olacaktır. Tarım Kart almak isteyen kişilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne daha önceden kayıt olmuş olması gerekmektedir. Yapılan başvurular sonrasında 500 binden fazla üreticiye toplamda 8,5 milyar TL’den fazla yardım yapılmış olacaktır.

Bankaların Tarım Kartları

Kooperatifler aracılığıyla alınabilecek bu karttan farklı olarak özel mevduat ya da katılım bankaları aracılığıyla bankaların kendi hazırladığı tarım kartlardan da istifade edilebilir. Bu kartları veren bankalar:

 • Vakıfbank,
 • Ziraat Bankası,
 • Yapı Kredi,
 • Akbank,
 • TEB,
 • QNB Finansbank,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Anadolu Bank,
 • Fibabanka,
 • Şekerbank,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası’dır.

Bu bankaların sağladığı tarım kart devlet destekli değidir, ancak yine de çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek değerli ürünlerdir. Bu nedenle ilgili kartlar hakkında da bu bankalarla görüşme sağlanabilir.

ptt tarim kart cifti kredisi
ptt tarim kart cifti kredisi

Özel bankalara kredi kartı için ya da kooperatiflere tarım kart için yapılan başvurular fark etmeksizin önceden mutlaka Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olunması ve ÇKS belgesinin alınması gerekmektedir. Bu belge sayesinde devletin tarım ve hayvancılığa verdiği diğer desteklerden de istifade edilebilecektir.

PTT Faizsiz Kredi Veriyor mu konulu yazımızı da okuyabilir ve alternatif finansman yöntemlerini inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Faizsiz Çiftçi Kredisi ile ilgili bölümüzü de buradan ziyaret ederek göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku