fbpx

Memurluk mu İşçilik mi Ticaret mi Detaylarıyla Tartışıyoruz

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Ülkemizde özel sektör hakları yazılı olarak iyi görünse de uygulamada çeşitli “esneklikler” söz konusu olduğu için başta fazla mesai olmak üzere bazı olumsuzluklar gündeme gelebilmektedir. Bu olumsuzluklar çalışanın hayatını zehir edebilir ve çoğu kişi gibi bir süre sonra yaşamak için çalışılan bir düzene dahil olunmasına sebebiyet verebilir. Bu kapsamda diğer alternatiflere de değinmek memurluk mu, işçilik mi, ticaret mi gibi çeşitli sorularını yanıtlamak farklı bir perspektif katmak amacıyla yararlı olabilir.

Memurluk

Açık konuşmak gerekirse memur olmak hali hazırda ülkemizde tercih edilebilecek en mantıklı meslek tercihlerinden birisi. Bunun en önemli sebebi çalışma saatlerinin düzenli olması, maaşın zamanında yatması, izinlerden tam olarak faydalanılabilmesi ve yıllık 20 ila 40 gün arasında değişen izinlerdir. Aslına bakıldığında memurlara verilen haklar küresel çapta işçi haklarıdır yani olması gerekenden fazlası değildir, ancak ülkemizdeki özel sektör çalışanlarının çoğu maalesef bu olması gereken haklara erişememektedir. Çoğu özel sektör çalışanından “esnek” çalışma saatlerine hazır olması beklenir, ancak genellikle fazla mesai ödemesi de tam olarak yapılmaz. Yıllık izin hakları konusunda da ciddi problemler vardır ve bazı işçiler sağlık raporu ibraz etmekte dahi sorun yaşar. Maaşlarını zamanında alamayan ve umduğu kadar alamayan işçiler de vardır. İşten atılma korkusu nedeniyle mobbinge maruz kalınabilir.

Memurluğun dezavantajları ise memur olabilmek için gerekli KPSS sınavını aşmanın her geçen gün daha da zorlaşması, rekabetin artması, zam oranlarının belli olmasıdır.

Ticarete Girmek

Başkasının altında çalışarak zengin olunamayacağını düşünen kişiler çoğu zaman haklı. Kendi işini kuran ya da kurmak isteyenler için bunun da artı ve eksileri tabii ki var.

Kendi İşini Kurmanın Avantajları

Bir iş yerinden ayrılarak kendi işini kuran kişiler arasında yapılan araştırmaya katılan 500 küçük işletme sahibinin 425’i kendi işini kurduktan sonra daha mutlu olduğunu söyledi.

Bu mutluluğun en önemli nedeni ise kendi işinizin sahibi olmanız ve yapacaklarınızla ilgili özgür davranabilmeniz. Ne zaman ne kadar çalışıp hangi işi yapacağınız konusunda rahat olduğunuzda yaratıcı fikirlerinizi hayata geçirmek konusunda da daha cesaretli olabilirsiniz.

Ayrıca şirketin elde ettiği kar konusunda da karar verme yetkisi olan şirket patronu ikramiye ya da zam vermek yerine yine şirketine yatırım yaparak işlerinin daha kısa süre içerisinde büyümesine yardımcı olabilir. Eğer bir şirket için çalışıyor olsaydınız iyi bir işe imza attığınızda size ikramiye verilecekti, ancak ikramiyedense şirkete yatırım yapılması belki de o şirket için daha iyiydi ve bu konuda karar verme işi size bırakılmadı.

Kendi işini kurmanın en önemli avantajlarından birisi de tutkuların peşinden gidebilmektir. Hayalini kurduğunuz bir işi yaptığınızı ve her gününüzü en sevdiğiniz şeyi yaparak geçirdiğinizi düşünün. Bu tarz bir işe “çalışmak” denemeyeceğini herkes biliyor. Dolayısıyla kısacık ömrü ne yapacağınızı söyleyen patronların isteklerini yerine getirerek geçirmektense hayalini kurduğunuz işi yaparak geçirme fırsatına sahip olursunuz.

Kendi İşini Kurmanın Dezavantajları

Kendi işini kurup hayalinizin peşinden gitmek gerçekten çok güzel, ancak ticarete girmek her zaman düşünüldüğü kadar kolay değil. Başta işe başlamak için gerekli maliyetleri karşılamak olmak üzere çeşitli noktalarda değişen miktarda harcamalar yapmanız gerekecektir. Finansal konularda yaşayacağınız endişeler ilk başlarda daha fazla olur ve bu sorunların çözülmemesi halinde ciddi şekilde stres altında kalınabilir.

Ayrıca kendi işinizi yapmanız dolayısıyla boş zamanlarınızı da çalışarak geçirmeniz olası. En istenmeyen şeylerden birisi olarak işiniz hayatınızın önüne geçebilir ve sevdiklerinize daha az zaman ayırabilirsiniz. Her zaman yapılacak şeyler olduğunu düşünüp tüm gününüzü ofiste geçirmeniz ve kısa süre içerisinde de baskıdan bunalmanız mümkündür.

Kendi işini yapan kişilerin büyük bir kısmı mesai kavramına dikkat etmemekte ve gününün büyük bir kısmını işine ya da işiyle ilgili araştırma yapmaya ayırmaktadır. Bu tabii ki bazıları için güzeldir, ancak iş/yaşam dengesi arasındaki orantısızlığı kaldıramayan birçok kişi kısa süre içerisinde ciddi sağlık sorunlarıyla müzdarip bir şekilde işletmesini kapatmak durumunda kalıyor. Her ne yapılırsa yapılsın verimlilik konusuna odaklanılması gerektği sık sık unutuluyor.

İşçi Olmak

Bir başkası adına çalışmak ve çalışılan yerde işçi, personel, beyaz yaka ya da mavi yaka gibi sıfatlara sahip olmak da mümkündür. Günümüzde insanların çok büyük bir kısmı başkası için çalışmaktadır ve bu kümenin sayısı da her geçen gün artmaktadır.

İşçi Olmanın Avantajları

İşçi olmanın avantajları karşılaştırma yapılan çalışma biçimine göre değişmektedir. İşçi olmanın memur olma karşısındaki avantajları ücret zammı alınması, daha kısa süre içerisinde terfi alınabilmesi, kendini geliştiren kişilerin daha yüksek kademelere erişebilmesi olarak sıralanabilir. Kendi işini kurmak karşısındaki avantajları ise iş güvenliği, iş/yaşan dengesi arasında oran kurulması ve daha stressiz bir yaşam sürülmesidir.

memurluk iscilik ticaret meslek secimi
memurluk iscilik ticaret meslek secimi

İşçi Olmanın Dezavantajları

Başkası için çalıştığınızda ne olacağınıza karar vermek çoğu zaman sizin elinizde değildir ve size ne yapacağınız söylenir. Siz farklı bir departmanda daha başarılı olacağınızı iddia etseniz dahi gereklilikler nedeniyle yapmak istemediğiniz bir işi yapmanız istenebilir.

Başkası için çalışan kişilerin yaşadığı en büyük problem de iş yerinin nerede olacağını seçememeleri ve genellikle şehir merkezinde olan işletmelere çevredeki emlak fiyatlarının çok pahalı olması nedeniyle uzaktan gidip gelmesidir. Günün başında oldukça yıpratıcı biçimde saatlerce yolda olan ve işe gidip üretken davranması beklenen personellerin henüz mesai başlangıcında yarı yarıya tükendiği herkes tarafından kabul edilmektedir.

Yeni İş Kuracaklara Devletten Faizsiz Kredi Fırsatı konulu yazımızı da bu bölümden ortalama 3 dk da okuyarak, devlet tarafından girişimcilere verilen destekler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku