fbpx

Kuveyt Türk Kira Sertifikası Nedir Nasıl Kazanç Sağlar

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faizsiz yatırım yapıp getiri elde etmek isteyen kişilerin tasarruflarını değerlendirebileceği sukuklardan birisi de kira sertifikalarıdır. Kira sertifikaları sayesinde tüketicilerin sabit kira garantisi altında gelir elde etmesi mümkün olur. Geçtiğimiz günlerde yapılan duyuru sonrasında Mayıs ayı içerisinde Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın da kira sertifikalarını halka arz edeceği kesinleşti. Bu kapsamda Kuveyt Türk kira sertifikası nedir, nasıl kazanç sağlar ve türevi konulara değinilmesi oldukça önemlidir.

Kuveyt Türk Kira Sertifikası

Kuveyt Türk Katılım BAnkası, yatırımcıya ilişkin herhangi bir şart aramadan en az 1000 TL ile katılım sağlanabilecek ihracı Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirecek. Halka arz için talepler 7, 8 ve 9 mayıs günlerinde toparlanacak. Bu tarihlerde herhangi bir Kuveyt Türk Katılım Bankası şubesine gitmek ve yatırım hesabı açmak gerekir. Yatırım hesabı açılışı sırasında şubeden beyanda bulunmak sertifika ortağı olmak için yeterlidir.

Sertifika ihracı 11 Mayıs 2018 günü gerçekleşecek ve toplamda 385 günü kapsayacaktır. Sertifikadan doğan kira getirisi her 35 günde bir yatırımcı tarafından açılan yatırım hesabı aracılığıyla dağıtılacaktır.

Kira Sertifikası Nedir

Kira sertifikası en basit haliyle belirli bir mal ya da hizmete farklı kişilerle birlikte eş zamanlı olarak ortak olmayı sağlamaktadır. Dünya çapında sukuk olarak bilinse de ülkemizde kendisine kira sertifikası denilmektedir. Kira sertifikasının tercih edilmesindeki en önemli etkenler faizsiz bir bono olması ve reel sektöre yapılmış bir yatırım niteliğiyle daha risksiz olmasıdır.

Kira sertifikası sahipleri sahibi olduğu sertifikayla daha önceden belirlenen vade süresince gelir elde etmeye devam eder fakat bu durum ilgili sertifikanın ikincil bir piyasada satılmasına engel değildir.

Mevzuatımıza göre kira sertifikaları tebliğinde kendisine yer bulan kira sertiikası türleri:

  • Sahipliğe dayalı,
  • Yönetim sözleşmesine dayalı,
  • Alım ve satıma dayalı,
  • Ortaklığa dayalı,
  • Eser sözleşmesine dayalı olarak tasnif edilebilir.

Kira Sertifikası Avantajları

Kira sertifikaları sayesinde ne uzun vadeli yatırım yapıp beklemek ne de kısa vadeli yatırım yapıp risk almak gerekir. Kira sertifikaları orta ve uzun vadeli olarak yapılabilecek en karlı yatırım türlerinden birisidir. Ayrıca sabit getiri avantajı sağlaması ve sözleşmeye dayalı olmasıyla da oldukça güvenilirdir.

Kira sertifikaları sayesinde yatırımcıların getirisini elde etmesi için çok uzun süre beklemesi gerekmez. Kupon ödemeler sayesinde belirli periyotlarla getirisini günlük harcamalarında kullanabilir.

İhraç edilen sertifikalar gerçek bir mala dayalı olması nedeniyle ülke ekonomisi için de oldukça değerlidir.

Halka arz edilen kira sertifikalarının tamamı BIST’te kote olacaktır. Bu nedenle söz konusu sertifikaların ikincil piyasalarda nakde dönüştürülmesi mümkündür. Bu nedenle herhangi bir aciliyet durumunun oluşması durumunda güvenle sertifikanın devredilmesi mümkündür.

Kira sertifikalarının gerçek bir ticari mala konu olması nedeniyle vergi avantajı da vardır. Normal şartlarda mevduat ya da katılım fonları aracılığıyla gelir elde edenlerden kesilen % 12 oranındaki stopaj, kira sertifikası sahpleri için % 10 olarak belirlenmiştir.

Bilinmesi Gerekenler

  • Kira sertifikası almak için en yakın Kuveyt Türk Katılım Bankası şubesine gitmek ya da Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı Uygulaması’nı kullanmak gerekir.
  • Kira sertifikasının ihracı süresince gerçekleşecek tüm prosedürler katılım bankacılığı prensiplerine uygun olarak yerine getirilir, icazet belgesi talep etmek isteyenlerin Danışma Kurulu’nun belgesine şube ya da internet sitesi üzerinden erişmesi mümkündür.
  • Yatırımdan elde edilen getiri yatırımın yapıldığı yatırım hesabına yatırılacaktır.
kuveyt turk kira sertifikasi
kuveyt turk kira sertifikasi

Kira Sertifikası Teminat Mıdır?

Kira sertifikaları yüksek miktarlı yatırımlar anlamına gelebilir ve şekli itibariyle gerçek mala yapılan bir yatırım olması itibariyle teminat olarak gösterilmesi kulağa mantıklı gelebilir. Kuveyt Türk Katılım Bankası da bununla aynı doğrultuda olacak şekilde kullanılacak finansmanlar da kira sertifikalarının teminat olarak gösterilmesine imkan vermektedir. Ne denmli teminat sağlanacağı ve ilgili sertifikanın teminat olarak sayılıp sayılmayacağı yine de değerlendirme sonrasında belli olacaktır.

Sitemizde daha önceden siz değerli okurlarımızın istifadesine sunmuş olduğumuz Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir Enine Boyuna Araştırdık konulu yazımızı da buradan inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku