fbpx

Kuveyt Türk Katılım Bankası Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Katılım bankaları sanılanın aksine sadece alışverişe aracı kılınması ya da yatırımcıların parasının çeşitli faizsiz işlemlerde kullanılması için gelişmiş kurumlar değildir. Katılım bankaları İslam İktisadi Prensipleri kapsamında tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için de çeşitli prosedürler geliştirmiş ve bunu yıllar geçtikçe mükemmel bir şekle bürümüştür. Bu kapsamda günümüzde ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin katılım bankalarına başvurup ihtiyaç finansmanı kullanmak için şubeye dahi gitmesine gerek yoktur. Dolayısıyla bu finansmanın kullanılabileceği bankalardan birisi olarak Kuveyt Türk Katılım Bankası şubeye gitmeden kredi başvurusu yapma ve ilgili finansman ürünleriyle ilgili bilinmesi gerekenlere değinmek yararlı olacaktır.

Şubeye Gitmeden Nasıl Kredi Kullanılacak

İhtiyaç finansmanı kullanmak isteyen kişilerin Kuveyt Türk aracılığıyla bunu yapmak için SeninBankan (SeninBankan sistemi ile ilgili daha detaylı bilgi için https://sifirfaizli.com/kuveyt-turk-senin-bankan-nedir-ne-ise-yarar/ ) dijital bankacılık faaliyetinden faydalanması gerekir. Fakat katılım bankası bu başvuruya istinaden sadece olumlu yanıt verip veremeyeceğini tüketiciye bildirir, yani şubeye gidip başvuru yaptıktan sonra kredi kullanılıp kullanılamayacağının öğrenilmesi yerine bunun evden de yapılabilmesi mümkün hale getirilmiştir.

Katılım bankalarından kullanılacak finansmanlar için proforma fatura ibrazı zorunlu olduğu için her halükarda parayı çekebilmek için şubeye gidilmesi gerekmektedir. Bu başvurunun sadece kredi çıkıp çıkmayacağını tescil edeceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Başvuru yapmak için basitçe seninbankan.com.tr internet sitesine giriş yapın ve menüden ihtiyaç kart sayfasına eriştikten sonra karşınıza çıkan hemen başvur butonuna tıklayın.

Kişisel bilgilerinizi girdikten sonra işlemi tamamladığınızda prosedürleri yerine getirmiş olursunuz ve 1 iş günü içerisinde bir banka yetkilisi sizi arayarak bazı teyitler yapar. Bu teyitlerin ardından hesabınız açılır, kartınız size teslim edilmek üzere yola çıkarılır. Kartınız size teslim edildikten sonra hangi limitte kredi kullanmak istediğinizi belirtirsiniz ve ihtiyaç kartınız da size teslim edilir. İhtiyaç kart, tahsis edilen kredinizi kullanacağınız karttır. Bu karta tanımlanan finansmanı sadece bir harcamanız için değil yapacağınız tüm harcamalarda kullanabilirsiniz, finansman talebinize göre 50 bin TL ve hatta 100 bin TL gibi rakamlarda limitle bu karta sahip olabilirsiniz. Bu kartla ilgili ayrıntılara ihtiyaç finansmanı başlığı altında değinilecektir.

İhtiyaç finansmanı haricinde taşıt finansmanı ya da konut finansmanı için şubeye gitmeden başvuru yapılamamaktadır.

İhtiyaç Finansmanı

Kuveyt Türk Katılım Bankası ihtiyaç finansmanının kullanılması için tüketicilere ihtiyaç kart teslim etmekte ve kredi kullanacak tüketicilerin harcamalarını bu kart ile yapmasını şart koşmaktadır. Bunun nedeni katılım bankası prensipleri gereği tüketiciye nakit paranın teslim edilememesi ve yine tüketicinin nakit borçlarını ödemesi için kredi kullandırılamamasıdır.

Katılım bankaları sadece mal ya da hizmet alımı için finansman sağlayabilir ve sağlanan bu finansmanın da pos cihazı üzerinden faturalandırılması gerekir.

İhtiyaç Kart Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Örneğin 30 bin TL için ihtiyaç finansmanı başvurusu yaptığınızda Kuveyt Türk başvurunuzu değerlendirir ve olumlu sonuç sonrasında 30 bin TL limitli bir ihtiyaç kart basar. Bu ihtiyaç kart tüketiciye teslim edilir ve yapacağı harcamaları bu kart ile gerçekleştirebileceği söylenir, bu kart ile harcamalarını yapan tüketici sadece yaptığı harcama kadar geri ödeme yapar.

Tüketiciye harcama yapması için bulunduğu ay ve bir sonraki ayın sonuna kadar süre verilir. Bu süre tamamlandığında yani bir sonraki ayın son günü geldiğinde ihtiyaç kart otomatik olarak iptal olur ve o güne kadar ne kadar harcama yapıldıysa bu harcamaların geri ödemesi yapılmaya başlar. Bu açıdan ihtiyaç kartın iki ay ertelemeli bir krediye benzetilmesi mümkündür.

İhtiyaç kartınıza tanımlanan limitin tamamını harcamak zorunda değilsiniz, sadece yaptığınız harcama kadar geri ödeme yaparsınız kullanılmayan limit otomatik olarak aynen bankaya iade edilir.

Kar Oranı ve Masraflar

Kuveyt Türk Katılım Bankası, ihtiyaç finansmanı tahsisinden % 2.25 oranında kar eder. Bu karın yani katılım bankasına ödenen ekstra paranın % 85’i bankada katılım hesabı açan yatırımcılara % 15’i ise bankaya ödenmiş olur. Bunu bilmeniz katılım bankalarının nasıl çalıştığını anlamak için kısacası faizle karıştırmamanız için önemlidir. % 2.25’lik aylık kar oranına ek olarak finansman tahsisi sırasında bir defaya mahsus % 0,5 oranında finansman tahsis ücreti de alınır.

Örnek Ödeme Planı

En sık başvuru yapılan miktar için örnek bir hesaplama yapılması gerekirse:

20 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 1973 TL, toplamda 23.681 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1143 TL, toplamda 27.434 TL,
 • 36 ay vade için her ay 875 TL, toplamda 31.519 TL ödeme yapılması gerekir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Eğer Kuveyt Türk müşterisi değilseniz başvuru için seninbankan.com.tr internet sitesine girip hemen başvur butonuna tıklayıp başvurunuzu bankaya iletebilirsiniz. Kuveyt Türk müşterileri ihtiyaç finansmanı başvurusu için en yakın şubeye gitmek durumundadır.

Taşıt Finansmanı

Katılım bankaları sıfır veya ikinci el taşıt ya da motosikletlerin satın alınabilmesi için ihtiyaç duyulan sermayeyi de tahsis edebilmektedir. Bu kapsamda taşıt finansmanı kullanacak kişilerin satın alacağı taşıta ait ruhsat örneği ve mümkünse proforma fatura ile birlikte en yakın Kuveyt Türk Katılım Bankası şubesine giderek başvuru yapması gerekmektedir.

İkinci el araç alacaklar en fazla 8 yaşına kadar araç alabilir, asgari peşinat yüzdeleri kasko değerinin 100 bin TL’ye kadar olan kısmı için % 30, 100 bin TL’yi aşan kısmı için % 50 oranındadır.

Kar Oranı ve Masraflar

Kuveyt Türk Katılım Bankası sıfır ya da ikinci el araç satın almayı düşünen tüketicilere tahsis ettiği finansmandan % 1.95 oranında kar etmektedir. Bu açıdan 48 aya kadar vadelendirilebilen finansman için ödenecek aylık % 1.95’lik kar oranına ek olarak toplam finansman değerinin % 0,5’i kadar tek seferlik finansman tahsis ücreti ödemesi de yapılmalıdır.

Örnek Ödeme Planı

100 bin TL’lik bir araç satın almayı düşünen kişilerin bu aracın 70 bin TL’ye kadar olan kısmı için finansman kullanması mümkündür, arta kalan kısmın yani 30 bin TL’nin peşin olarak bankaya ödenmesi gerekmektedir.

70 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 6748 TL, toplamda 80.979 TL,
 • 24 ay vade için her ay 3834 TL, toplamda 92.034 TL,
 • 36 ay vade için her ay 2898 TL, toplamda 104.345 TL,
 • 48 ay vade için her ay 2442 TL, toplamda 117.257 TL ödeme yapması gerekmektedir.

Konut Finansmanı

Kuveyt Türk Katılım Bankası özel mevduat bankaları da dahil olmak üzere yararlanılabilecek en cazip konut finansmanı ürünlerinden birisine sahiptir. Bu kapsamda konut finansmanı ihtiyaçları için de Kuveyt Türk’e başvuru yapılması mümkündür. Bu başvuruyu yapmak için mutlaka şubeye gidilmesi gerekir çünkü kredi talebinde bulunmadan önce bankaya tapu örneğinin teslim edilmesi ve çeşitli teminatların gösterilmesi şarttır. Bu sadece Kuveyt Türk için geçerli değil, herhangi bir banka için de geçerlidir hiçbir banka bürokratik nedenlerle şubeye gitmeden konut kredisi tahsisi yapamamaktadır.

Kar Oranı ve Masraflar

Kuveyt Türk Katılım Bankası aracılığıyla konut finansmanı kullanmak isteyen tüketicilerin 60 aya kadar olan vadeler için % 1.89 oranında, 60 ay ile 120 ay arasında değişen vadeler için % 1.94 oranında kar payı ödemesi yapması gerekmektedir. Kar payına ek olarak % 0,5 oranında finansman tahsis ücreti, ekspertiz ücreti ve ipotek ücretinin de yine tüketici tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Örnek Hesaplama

En sık başvuru yapılan konut finansmanı miktarı için örnek bir hesaplama yapılması gerekirse;

100 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 6574 TL, toplamda 78.894 TL,
 • 24 ay vade için her ay 3655 TL, toplamda 87.720 TL,
 • 36 ay vade için her ay 2698 TL, toplamda 97.128 TL,
 • 48 ay vade için her ay 2231 TL, toplamda 107.104 TL,
 • 60 ay vade için her ay 1960 TL, toplamda 117.628 TL,
 • 72 ay vade için her ay 1812 TL, toplamda 130.492 TL,
 • 84 ay vade için her ay 1695 TL, toplamda 142.428 TL,
 • 96 ay vade için her ay 1613 TL, toplamda 154.848 TL,
 • 108 ay vade için her ay 1552 TL, toplamda 167.719 TL,
 • 120 ay vade için her ay 1508 TL, toplamda 181.003 TL ödeme yapılması gerekir.

Kar Oranı ve Faiz Aynı Şey Mi?

Kar oranı veya faiz oransal olarak belirtilmesi kaynaklı sık sık birbiriyle karıştırılmaktadır, ancak birbirinden çok farklıdır. Özellikle katılım bankalarıyla çalışacak tüketicilerin bu hassasiyeti büyük bir anlayışla karşılanmaktadır ve katılım bankaları bu açıdan bir fetva hattı da açmıştır.

kuveyt turk subeye gitmeden kredi
kuveyt turk subeye gitmeden kredi

Kafa karışıklığına mahal vermeden en basit haliyle açıklamak gerekirse faiz para satışı sonucu, kar ise mal ya da hizmet satışı sonucu ortaya çıkar. Özel mevduat bankasına kredi başvurusu yaptığınızda banka size doğrudan para teslim ederken katılım bankasına yaptığınız başvuru aslında bir mal ya da hizmeti sizin adınıza satın almasını talep etmekten başka bir şey değildir. Özel mevduat bankası işleme aracılık etmez, parayı satar ve gerisiyle ilgilenmez. Buna karşın katılım bankası ticarete doğrudan dahil olur ve satıcıdan mal ya da hizmeti satın alıp murabaha usulüyle yani taksitle finansman başvurusu yapan tüketiciye satar.

Olaya farklı bir pencereden baktığınızda katılım bankasının finansman ürünü sadece taksitlendirme ile ilgilidir, taksitle satış yapmak istemeyen satıcıya parasını peşin öder ve taksitle ödeme yapmak isteyen alıcıya malı taksitle satar.

Bir alternatif olarak Albaraka Türk Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu konulu yazımızı da buradan okuyabilir ve bu katılım bankasının da finansman tekliflerini değerlendirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku