fbpx

Kuveyt Türk Döviz Kar Payı Hesabı Açma Getiri Hesaplama

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faizsiz yatırım araçları yardımıyla birikimini değerlendirmek isteyen tüketicilerin istifade edebileceği ürünlerden birisi olan katılım hesapları, yaygın bilinenin aksine döviz cinsinde de açılabilmektedir. Hatta çoğu zaman özel mevduat bankalarından daha yüksek oranda getiri sağlayan katılım bankaları yardımıyla açılan katılım hesapları, döviz değerinin artması durumunda TL cinsinden daha yüksek gelir elde edilmesini de mümkün kılmaktadır. En değerli faizsiz yatırım araçlarından birisi olması itibariyle bunu mümkün kılan bankalardan birisi olarak Kuveyt Türk Katılım Bankası döviz kar payı hesabı açma, getiri hesaplama gibi çeşitli ayrıntılara değinmek yararlı olacaktır.

Kar Payı Nedir?

Kar payı sık sık faizle karıştırılmakta ve katılım bankasına gidildiğinde de yapılacak yatırımın belirli bir vade sonunda ne kadar getiri elde ettireceğinin sorulmasına sebebiyet vermektedir. Bu soru oldukça yanlıştır çünkü kar payının felsefesi itibariyle geleceğe ilişkin bir garantisi olamaz, tahmin edilen gelirden çok daha yüksek gelir elde edilebileceği gibi tahmin edilenden daha düşük oranda gelir de elde edilebilir.

Kar payını tam olarak anlamak için faizle arasındaki bazı farklılıklara değinmek yararlı olabilir.

Kar oldukça değişken bir veriyken faiz oranları sabittir. Kar payının ne oranda olacağı satılan malın maliyeti ve fiyatı tarafından belirlenirken, faiz tayin edilen miktar tarafından belirlenmektedir. Bu açıdan satılan malın maliyeti fiyata eşitse bu durumda kar payı sıfır ya da sıfırın altında olabilir, ancak faizde böyle bir durum söz konusu değildir.

Faiz hiçbir şekilde anapara miktarının altına düşmez ve tüm risk tamamıyla borçlu kişiye yüklenir. Bunun nedeni faizin satılan paranın değerine göre değil, satılan paranın geri ödeneceği zamanın boyutuna göre belirlenmesidir. Oysa kar payı bundan tamamıyla farklıdır.

Kar payı ise katılım bankalarının  yapacakları yatırımlara fon bulmak için geliştirdiği bir üründür. Katılım bankası kar payı hesaplarına bankanın yatırım yapması için yatırılan paraları çeşitli yatırımlarda ve faaliyetinde kullanır, daha sonra elde ettiği karın % 80’ini tasarruf sahibine, % 20’sini ise kendisine alır. Burada tasarruf sahibinin elde ettiği % 80’lik oran ve katılım bankasının elde ettiği % 20’lik oran kar payıdır.

Kuveyt Türk Döviz Kar Payı Hesaplaması

Kuveyt Türk Katılım Bankası aracılığıyla USD ya da EUR cinsinden döviz hesabı açılabilmektedir. Bu iki farklı türdeki döviz hesabının ne oranda getiri sağlayacağı vade günü geldiğinde belirlenecektir, bu açıdan doğru bir tahmin olmasa da güncel kar payı oranlarından hareketle bir hesaplama yapmak gerekirse:

50 bin USD yatırım yapılması halinde:

  • 1 ay vade için 115 USD,
  • 3 ay vade için 374 USD,
  • 6 ay vade için 715 USD,
  • 12 ay vade için 1405 USD gelir elde edilebilir.

50 bin EUR yatırım yapılması halinde:

  • 1 ay vade için 108 EUR,
  • 3 ay vade için 288 EUR,
  • 6 ay vade için 544 EUR,
  • 12 ay vade için 1063 EUR gelir elde edilebilir.

Kuveyt Türk Katılım Bankası aracılığıyla açılan katılım hesaplarının ileriki bir vade için ne oranda getiri sağlayacağı hiçkimse ve banka tarafından kesin olarak söylenemez, bir garanti verilemez. Yine de geçmiş dönemlerde bu hesapların kimseye zarar ettirmediği, getiri sağladığı doğrudur.

Elde edilen kar payı döviz cinsinden ödenir ve talep edilmesi halinde tekrar katılım hesabına dahil edilerek yeni miktar üzerinden vade yenilenebilir. Bu talepte bulunacak tüketicilerin yapması gereken tek şey banka yetkilisine bunu bildirmektir.

Kuveyt Türk Katılım Hesabı Özellikleri

Kuveyt Türk Katılım Bankası aracılığıyla açılan katılım hesapları klasik, gümüş, altın, platin ve platin+ olmak üzere 5 segmente ayrılır. Hesabın içerisindeki paranın nominal miktarına bağlı olarak segmentlere ayrılan hesaplara gittikçe daha yüksek oranda getiri sağlanır. Yani platin+ hesap sahibi bir kişinin milyonlarca TL’lik yatırımı, klasik hesap sahibi bir kişinin 5 bin TL’lik yatırımından çok daha yüksek oranda getiri sağlayacaktır. Banka, hesaptaki nominal para miktarı arttıkça kendi elde edeceği % 20’lik kar payı oranından feragat etmekte bunun bir kısmını da yatırımcının % 80’lik kar payı oranına dahil etmektedir.

kuveyt turk doviz kar payi hesabi
kuveyt turk doviz kar payi hesabi

Katılım Hesabı Nasıl Açılır?

Katılım hesabı açmak isteyen kişilerin tek yapması gereken 100 USD ya da muadili EUR ile birlikte en yakın Kuveyt Türk Katılım Bankası şubesine giderek nüfus cüzdanıyla hesap açtırmaktır. Söz konusu 100 birim dövizlik tutar hesabın aktif hale gelebilmesi için gereklidir, bankaya ödenen bir ücret değildir. Tamamen ücretsiz şekilde hesap açılışı gerçekleştirebilir ve yatırdığınız paranın talep ettiğiniz vade için yatırım olarak kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

En Yüksek Kar Payı Veren Bankalar konulu yazımızı okuyarak, katılım bankaları arasında getiri anlamında bir kıyaslama yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku