fbpx

Kuveyt Türk BES İptali Nasıl Yapılır Telefon SMS

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Geçtiğimiz yıl başlatılan BES uygulaması kapsamına dahil olan ve maaşından kesinti yapılmaya başlayan vatandaşların büyük bir kısmı söz konusu uygulamaya tepkili ve BES’ten ayrılmak istiyor. Uygulamanın zorunlu olarak duyurulmasına karşın çıkış hakkının veriliyor olması ise bazı kafa karışıklıklarının olmasına neden oluyor. Bu kapsamda BES kullanılabilecek bankalardan birisi olması itibariyle Kuveyt Türk BES iptali nasıl yapılır, iletişim bilgileri nelerdir ve süreç nasıl işler gibi çeşitli ayrıntılara değinilmesi yararlı olacaktır.

BES İptali Mümkün Mü?

Çalışanların herhangi bir maliyete katlanmaksızın BES’i iptal ettirme imkanı bulunuyor. Kafa karışıklığının yaşanması yani BES’in zorunlu olması durumu ise işletmeleri ilgilendiriyor. Çalışanlar her zaman BES’ten ayrılabilse de bir maliyete katlanmaksızın sistemden ayrılmak için 2 aylık süresi bulunuyor.

İşletme tarafından BES’e katılımı sağlanan personel bu bildirimin kendisine yapılmasından 2 ay geçinceye kadar herhangi bir maliyete katlanmasına gerek kalmaksızın iptal talebini bankaya ileterek sistemden ayrılabilir.

Zorunlu BES’ten ayrılma talebinde bulunan personelin bu isteğini bankaya ilettikten sonra bankanın da iptal için 10 günlük hakkı bulunuyor. Yasal hakkı kapsamınmda 10 günlük süre içerisinde istediği gün BES’e yapılan ödemeleri tüketiciye iade eden banka sözleşmeyi feshediyor.

Kuveyt Türk BES İptali Nasıl Yapılır

Kuveyt Türk Katılım Bankası müşterilerinin BES iptali için başvurabileceği yöntemler çağrı merkezi ve şubelerdir. Eğer BES’iniz Katılım Emeklilik aracılığıyla yapıldıysa herhangi bir Katılım Emeklilik acentasına giderek iptal dilekçesi doldurabilir ve çok kısa bir süre içerisinde iptal isteğinize yasal boyut kazandırabilirsiniz.

Yine aynı şekilde iptal için çağrı merkezini kullanmak isteyen tüketiciler (0216) 69​2 11 22 numaralı Katılım Emeklilik ve Hayat çağrı merkezini arayarak iptal talebini iletebilir. Banka iptal talebinde bulunmanız halinde bazı belgelerin imzalanmasını ve mail ya da çeşitli yöntemlerle size verilen adrese ulaştırılmasını isteyebilir.

Kesinti Olacak Mı

Eğer işe girdikten, diğer bir deyişle BES’e katılımınız sağlandıktan sonra 2 ay geçmeden BES’ten çıkış talebinde bulunursanız herhangi bir maliyete katlanmadan, kesintiye uğramadan paranızı aynen iade alabilirsiniz. Fakat 2 aylık süreyi geçirdikten sonra cayma hakkınızı kullanmak isterseniz bu durumda fon katılım bedeli ve hizmet bedeli gibi maliyetlere katlanmak durumundasınız.

Her Ay Ne Kadar Ödeme Yapılıyordu

Yayımlanan tasarıya göre zorunlu BES kapsamındaki personellerin prime esas kazancının % 3’ünün BES’a aktarılması kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda personellerin ne kadar ödeme yaptığını hesaplaması için prime esas kazancını bilmesi yeterli. (Prime esas kazanç x 3) / 100 = her ay ne kadar ödeme yapıldığı.

Buna ek olarak yukarıda paylaşılan iletişim numarası üzerinden Katılım Emeklilik ve Hayat’ı arayıp hesapta biriken bakiyeyi öğrenebilir ya da internet bankacılığı uygulamasından yararlanabilirsiniz.

kuveyt turk bes iptali
kuveyt turk bes iptali

Talep eden tüketiciler % 3’ten daha fazla ödeme yapma imkanına da sahip. SGK emekliliğine ek olarak birikimini emeklilik döneminde devlet desteğiyle kullanmak isteyen tüketiciler için faydalanılabilecek en yararlı uygulamalardan birisi olan BES hali hazırda oldukça düşük miktarlara tekabul eden emeklilik maaşını yeterli görmeyenler için üzerine tekrar düşünülmesi gereken bir sistem.

Faizsiz BES Hangi Bankalar Var Başvuru Püf Noktaları adlı konumuzu da buradan ortalama 3 dk içerisinde okuyaral alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku