fbpx

Küçük Yatırımcının Dikkat Etmesi Gereken 7 Detay

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Başarılı bir yatırım yamanın ilk adımını atmak oldukça zor gibi görünebilir, ancak endişe etmeye de gerek yok. Neredeyse her yatırımcı kararsızlıkların yaşandığı, ne yapılacağını bilmediği, yere düştüğü ve kalktığı uzun bir yolu aşması gerekeceğini bilmelidir. Başarıya giden bu yolda basit problemlerin büyük çıkmazlara dönüşmemesi için bol bol okuma yapmak, yeni şeyler keşfetmek ve öğrenmek her zaman için yararlı olacaktır. Bu kapsamda rehberliğin küçük bir adımı olması adına küçük yatırımcının dikkat etmesi gereken 7 detay paylaşmak ve yatırım konusunu masaya yatırmak yararlı olabilir.

1 – Ne Kadar Erken Başlarsanız O Kadar Başarılı Olursunuz

Oldukça basit bir mantık, ancak geçmişe dönük başarılı yatırımcılar incelendiğinde her birinin oldukça erken yatırım yapmaya başladığı görülecektir. Bu zengin olmak için kullanılması gereken muazzam bir yol değildir, yatırım yapmaya erken başlamanın beraberinde getirdiği çeşitli karakteristik özellikler bu yatırımcıları başarılı yapmaktadır. Örneğin çok erken yaşta kısa vadeli hisse senedi yatırımlarının kar marjının düşük olduğunu keşfeden Warren Buffet 14 yaşından beri uzun vadeli yatırımlar yapmaya başlamıştır. Erken yaşlarda bunu keşfetmiş olmasaydı muhtemelen yaşı ilerlediğinde ve sorumlulukları arttığında yatırım dünyasına girmeme kararı alabilirdi, ancak kendisini eğitecek bolca zaman buldu ve bunu iyi değerlendirdi.

2 – Gizli Bir Yöntem Yok

Özellikle yatırıma yeni başlayan kişiler herkesin gizli bir yöntemi olduğunu, bir eğitime para ödemesi halinde bu eğitim sonrasında muazzam sırlar öğreneceğini vb. sanmaktadır, ancak maalesef sihirli bir formül yok. Yatırım yapmaya başlayan kişiler çok uzun süren deneme-yanılma sürecinin ardından kitaplar okumaya ve ekonominin temellerini anlamaya yoğunlaşmaktadır. Çünkü yalnızca borsayı öğrenmekle yatırımcı olunamadığını keşfeden bu kişiler ekonominin temelerini kavrayarak yorumlama kabiliyetine sahip olmayı amaçlamaktadır.

Dolayısıyla yatırım dünyasına ilişkin doğru kararlar alabilmek için makro ekonomi başta olmak üzere finansla ilgili teorik açıdan bilgi edinilmesi gerektiğinin farkına varılmalıdır. Bu gibi bilgileri edinmek için üniversitelere yönelik ders kitapları edinilebilir ya da çeşitli kurslara katılım sağlanabilir.

3 – Duygulara Yer Yok

İnsan olarak bulunduğumuz yere, inandığımız şeylere hatta yasal bir düzene karşı dahi duygusal yakınlık hissedebilir bu duygusal yaklaşımın kararlarımızda etkili olmasına sebebiyet verebiliriz, ancak yatırım dünyasında duygulardan uzak kalınması gerekmektedir. Çok iyi gelir elde etmenizi sağlayan  bir hissenin olumsuz sinyalini göz ardı edip tekrar iyi olacağına inanmak ve bunu rasyonel bir temele dayandıramamak yaşanması istenen en son şeylerden birisidir ve bunun yaşanmaması için de hiçbir enstrümana karşı duygusal bir yakınlık beslenmemesi gerekir. Bir şey inanılmayacak kadar iyi gibi görünüyorsa muhtemelen inanmamanız gerekir, tek bir hisse ile zengin olmak mümkün deildir, üç endeksli portföy muazzam değildir ve uluslararası hisse senetleri de her zaman yerel hisse senetlerinden iyi değildir. Bu gibi konularda genellikle duygular mantığın önüne geçer ve inanmayı tercih eden yatırımcılar da kaybeder.

4 – Muhtemelen Birkaç Kere Paranızın Yarısını Kaybedeceksiniz

Başta milyarder yatırımcılar olmak üzere çoğu yatırımcı yatırım yaptığı süreçte en az birkaç defa hisse senetlerinin değerinin yarısını kaybeder ve bu çoğu zaman bir çöküş anlamı taşır. Bu tarz durumların yaşanması mümkündür ve muhtemelen iyi bir yatırımcı olup olmadığınız da tam bu noktada alacağınız kararlar ve değerlerinizi yeniden edinmek için attığınız adımlarla ortaya çıkacaktır. Muhtemel çöküş durumlarında bunun yalnızca sizin başınıza gelmediğini bilmek ve atılması gereken adımlar hakkında düşünüp, sorumluluk almak yapacağınız en iyi şey olacaktır.Yarı yarıya değer kaybı sonrası borsadan çıkmak düşüneceğiniz en son şey olabilir.

5 – Merkez Bankaları

Yatırım yapılan hisse senetlerinin bulunduğu ülkedeki merkez bankalarının davranışlarını yakından takip etmeniz gerekir. İlgili bankaların alacağı kararlar yaptığınız yatırımları doğrudan doğruya etkileyebilir. Başta FED olmak üzere çeşitli merkez bankaları küresel çapta da büyük bir etkiye sahiptir, dolayısıyla takip etmeniz gereken tek merkez bankası yatırımınızın bulunduğu ülkede faaliyet gösteren değil FED gibi global etkiye sahip merkez bankaları da olmalıdır.

6 – Zamanlama

Yatırım hakkında doğru karar almanın en önemli faktörlerinden birisi de zamanlamadır. Alınan karar doğru gibi görünse de maksimum kar için doğru zamanda alınmış olması da çok önemlidir. Dolayısıyla öngörülerinizin gerçekleşmesini beklemeden önce doğru zamanda adım atıp piyasa ilgili olayı fiyatlamadan harekete geçmeniz gerekir. Çoğu yatırımcı zamanlama konusunda düşük not almaktadır ve iyi bir yatırımcıyla kötü bir yatırımcı arasındaki en keskin hatlardan birisi de budur.

kucuk yatirimci tavsiyeler
kucuk yatirimciya tavsiyeler

7 – Fiyat/Kazanç

Bir şirketin kazandığı her 1 TL’yi satın almak için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini hesaplamak yatırım kararı almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisidir. Hesaplama yapabilmek için irmanın hisse bedelini hisse başı kazanca bölebilirsiniz, bu sayede içsel değerin ne denli yüksek olduğu da gün yüzü gibi ortaya çıkacaktır.

Sitemizin Yatırım bölümünü buradan ziyaret edebilir, bunun yanı sıra Katılım Bankalarının Online Trade Al Sat Platformları konulu yazımızı da okuyabilir ve yatırım araçları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku