fbpx

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları 2020 Yılında Nasıl Olacak

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin istihdam sağlaması ve ülke ekonomisine katkıda bulunması amacıyla tahsis edilen sıfır faizli KOSGEB kredisinin bu amaca bağlı olarak sağlanmasını zorunlu tuttuğu çeşitli gereklilikleri bulunmaktadır. 2019 yılında da Bu gereklilikleri sağlamadan ve başvuru prosedürlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmeden faizsiz esnaf kredisi kullanılması mümkün değildir.

Herhangi bir şeyi yanlış yapacağından ya da eksik belge ibraz edeceğinden endişelenen girişimcilerin KOSGEB’in her aşamada neler yapılması gerektiğiyle ilgili bilgilendirme yaptığını bilmesi faydalı olacaktır. Yine de karşılaşılacak sürecin tamamını kapsayan şartları önceden bilmek yararlı olabilir.

KOSGEB 100 bin TL Faizsiz Kredi Şartları

KOSGEB’in 100 bin TL’lik faizsiz kredisinden yararlanacak girişimcilerin hangi desteğe başvurduğuna ve statüsünün ne olduğuna bağlı olarak sağlaması gereken şartlar da değişiklik gösterecektir. Genel itibariyle işini kurmuş ve henüz kurmamış olarak iki grup bulunduğu düşünüldüğünde sağlanması gereken şartları da iki ayrı başlık altında değerlendirmek gerekir.

Yeni Girişimcilerin Sağlaması Gereken Şartlar

Henüz bir işletme kurmamış ve ilk defa KOSGEB’in faizsiz kredi imkanından yararlanarak şirketleşmeyi planlayan girişimcilerin uygulamalı girişimcilik eğitimine katılması, katılım belgesi edinmesi, E-KOBİ sistemine kayıt olması, proje hazırlaması, proje dosyasını KOSGEB’e eksiksiz bir şekilde teslim etmesi gerekir.

Ek olarak kamu desteklerinden yasaklı olmamak, kara listede bulunmamak ve vergi ya da SSK borcunun olmaması da şarttır. Vergi ya da SSK borcu bulunan yeni girişimcilere tahsis edilecek destek öncelikli olarak bu borçların ödenebilmesi amacıyla kullanılacaktır. Bu nedenle vergi ya da SSK borcu olan girişimciler desteğin tamamından yararlanamamaktadır.

Yeni girişimciler başvuru dönemlerini sıkı sıkıya takip etmeli ve başvuru tarihinden önce ücretsiz şekilde katılım sağlanabilecek uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak şirketleşmelidir. Başvuru tarihleri içerisinde başvuru yapmış olmak da sağlanması gereken şartlar arasında bulunur.

Esnafın Sağlaması Gereken Şartlar

Yeni girişimcilerden farklı olarak işini kurmuş esnafın işi biraz daha kolaydır. Söz konusu faizsiz kredi desteğinden yararlanabilmek için iş planı projesi hazırlamak ve tahsis edilecek kredinin ne amaçla hangi maliyetleri karşılamak amacıyla kullanılacağını belirtmek gerekir. Söz konusu proje dosyası şartını sağlayan esnafın ek olarak kamu desteklerinden yasaklı olmaması, devam eden faizsiz kredi taksit ödemesi olmaması, kara listede olmaması, çekilecek krediyle istihdam yaratacak olması ya da üretimini arttırması, mikro ölçekli olması, yıllık 1 milyon TL’den daha az ciro elde etmesi, 10 kişiden daha az işçi çalıştırması gerekir. İşletme ne kadar küçük olursa KOSGEB desteklerinden yararlanma imkanı o derece fazla olacaktır ve değerlendirme de tam olarak buna göre yapılmaktadır. Zira KOSGEB, her kurumun adil şekilde kalkınabilmesini ve rekabetin artmasını amaçlamaktadır.

kosgeb faizsiz kredi sartlari
kosgeb sifir faizli kredi sartlari

Yeni Girişimci Desteği ya da Genel Destek Programı fark etmeksizin daha önce 3 defa proje başvurusu reddedilen hiçbir KOBİ KOSGEB desteklerinden yararlanamamaktadır. Daha önce destek alınan bir proje ile başvuru yapılamamakta ve her proje için sadece 1 defa teşviklerden yararlanılabilmektedir.

Sitemizde yer alan Sıfır Faizli KOSGEB Kredi Uygulaması Hangi Sektörleri Kapsıyor konulu yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku