fbpx

KOSGEB Hangi Harcamalara Sıfır Faizli Kredi Veriyor

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

KOSGEB faizsiz kredileri yalnızca çeşitli harcamaları kapsayan ve bu amaçlarla kullanılacağının belgelenmesi halinde tahsis edilen türde teşviklerdir. Dolayısıyla girişimcilerin, KOSGEB’ten tahsis ettiği faizsiz kredi desteklerinin hangi harcamaları kapsadığını bilmek büyük önem arz etmektedir.

KOSGEB, her destek programında farklı harcamaları desteklemekte ve bu farklı nitelikteki destek programlarının da kendi içerisinde çeşitli yönetmelikleri bulunmaktadır. Dolayısıyla KOSGEB’in finanse ettiği tüm harcamaları tek bir başlık altında toplamak mümkün değildir ve destek programı özelinde ayrı ayrı incelenmesi gerekir.

Girişimcilik Destek Programı Kapsamında Finanse Edilen Harcamalar

KOSGEB’in girişimciliği teşvik etmek amacıyla başlattığı Yeni Girişimci Destek Programı kapsamında 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi, 50 bin TL’ye kadar da hibe imkanından yararlanılabilmektedir.

Girişimciler işletme kuruluş desteği, kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği, işletme giderleri desteği kapsamında toplamda 30 bin TL’lik hibe imkanından yararlanabilmektedir.

Sabit yatırım desteği kapsamında ise iş planı projesinde belirtilen tüm maliyetler sıfır faizle finanse edilir. Yani hazırlanacak iş planı projesinde belirtilecek maliyetler sabit yatırım desteği kapsamında kolaylıkla faizsiz olarak kredilendirilebilmekte, iş planı projesi onayı bunun için vize niteliği taşımaktadır.

Genel Destek Programı Kapsamında Finanse Edilen Harcamalar

KOSGEB, hali hazırda işletmesini kurmuş olan KOBİ’lere Genel Destek Programı kapsamında 470 bin TL’ye kadar teşvik vermektedir. Söz konusu destekler işletmelerin büyümesini ve daha fazla kişiyi istihdam etmesini sağlamak amacıyla buna uygun olarak tahsis edilmektedir.

Genel destek programı kapsamında 45 bin TL’ye kadar yurt içi fuar desteği, 20 bin TL’ye kadar yurt dışı iş gezisiz desteği, 25 bin TL’ye kadar tanıtım desteği, 30 bin TL’ye kadar eşleştirme desteği, 50 bin TL’ye kadar nitelikli eleman istihdam desteği, 22500 TL’ye kadar danışmanlık desteği, 20 bin TL’ye kadar eğitim desteği, 1’inci bölge için % 50, 2’nci bölge için % 60, 3’üncü bölge için % 70 oranında 75 bin TL’ye kadar enerji verimliliği desteği, 22500 TL’ye kadar tasarım desteği, 30 bin TL’ye kadar sinai mülkiyet hakları desteği, 30 bin TL’ye kadar test, analiz ve kalibrasyon desteği, 15 bin TL’ye kadar bağımsız denetim desteği, 15 bin TL’ye kadar gönüllü uzmanlık desteği, 40 bin TL’ye kadar lojistik desteği tahsis edilmektedir.

Söz konusu desteklerden yararlanmak isteyen KOBİ’ler yapacakları harcamaları proforma fatura vb. yöntemlerle KOSGEB’e ibraz etmek durumundadır. Bu destekler doğrudan verilen destekler değil, yapılan harcamaların KOSGEB tarafından karşılandığı türden desteklerdir.

Faiz Desteği Kapsamında Finanse Edilen Harcamalar

KOSGEB’in ucu oldukça açık bir destek programı olan Faiz Desteği kapsamında 300 bin TL’ye kadar faiz desteği sağlanmaktadır. Söz konusu destekten yararlanabilmek için anlaşmalı bankalardan kullanılacak kredilerin üretim kalitesinin arttırılması, istihdam yaratılması ya da uluslararası piyasalarda rekabet edebilmek amacıyla kullanılacağını belgelemek gerekmektedir. Bu durumda KOSGEB, yapılan başvuruyu değerlendirmekte ve işletmenin bankalara ödemesi gereken faizi destek oranında 300 bin TL’ye kadar karşılamaktadır.

İşbirliği Güçbirliği Kapsamında Finanse Edilen Harcamalar

Aynı sektörde faaliyet gösteren firmaların güçlerini birleştirmesi şartıyla yararlanabileceği İşbirliği Güçbirliği destek programı kapsamında 1 milyon 500 bin TL’ye kadar teşvik imkanı sağlanmaktadır.

Üretilen malların verimliliğini arttırmak, ham madde, ara mamul vb. hizmetlerin daha hızlı ve ucuz temin edilebilmesini sağlamak, müşterinin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak ve ürün kalitesini arttırmak amacıyla bir araya gelen işletmeler bu amaçları ve bu amaç uğruna yapacakları harcamaları belgeleyebilmeleri halinde KOSGEB’in desteğinden yararlanabilmektedir.

KOBİGEL Kapsamında Finanse Edilen Harcamalar

KOBİ’lerin uluslararası piyasalarda rekabet edebilir düzeye gelmesi amacıyla oluşturulan KOBİGEL Destek Programı kapsamında 1 milyon TL’ye kadar destek verilmektedir.

Bu programı diğer destek programlarından ayıran en önemli özellik iş planı projesi konusunda KOSGEB tarafından konulan kısıttır. Şöyle ki KOSGEB, her dönem bir proje konusu belirlemekte ve bu konu hakkında projeler hazırlanmasını istemektedir. Hazırlanan projeler arasında başarılı görülen iş planı projelerinde belirtilen tüm harcamalar 1 milyon TL üst sınırına kadar desteklenmektedir.

Dolayısıyla bu programda hangi harcamaların finanse edileceği değil projenin başarılı olup olmadığı önemlidir.

AR-GE İnovasyon Destek Programı

AR-GE İnovasyon Destek Programı kapsamında teknoloji ve bilime dayalı yenilikçi fikirleri hayata geçirmek amacıyla faaliyet gösteren KOBİ’lere 1 milyon 500 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır.

Söz konusu destek kapsamında işlikler, 30 bin TL’ye kadar kira giderleri, 300 bin TL’ye kadar makine, teçhizat, donanım, ham madde, yazılım giderleri, 150 bin TL’ye kadar personel giderleri, 25 bin TL’ye kadar proje danışmanlık giderleri, 10 bin TL’ye kadar eğitim giderleri, 20 bin TL’ye kadar sınai ve fikri mülkiyet hakları giderleri, 5 bin TL’ye kadar proje tanıtım giderleri, 15 bin TL’ye kadar yurtiçi-yurtdışı kongre, sempozyum vb. giderleri finanse edilebilmektedir.

Endüstriyel Uygulama Destek Programı

Üretim süreci geliştirmek ve pazarda rekabet edebilecek düzeyde ürün üretmek isteyen girişimciler 1 milyon 500 bin TL’ye kadar olan giderlerini Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında finanse edebilmektedir.

18 bin TL’ye kadar kira giderleri, 500 bin TL’ye kadar makine-teçhizat, donanım vb. giderler, 150 bin TL’ye kadar personel giderleri finanse edilebilmektedir. Söz konusu desteklere ek olarak demirbaş alımı için % 75 oranında 150 bin TL’ye kadar hibe verilmektedir.

TEKNOYATIRIM Kapsamında Finanse Edilen Harcamalar

Teknolojik alanda yeni ürün üretmek isteyen girişimciler 5 milyon TL’ye kadar olan TEKNOYATIRIM desteğinden yararlanabilmektedir.

Söz konusu destek programı kapsamında kabul edilen projeler 5 milyon TL’ye kadar destek tahsis edebilir. Proje bazında inceleme yapılmasından mütevellit genel bir destek yönetmeliği bulunmamakta, kabul edilen projenin neredeyse tüm giderleri geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere finanse edilmektedir.

Gelişen İşletmeler Piyasası Kapsamında Finanse Edilen Harcamalar

BIST Gelişen İşletmeler Piyasası’nda işlem görmeyi amaçlayan KOBİ’lere tahsis edilen bu destek programı kapsamında 100 bin TL’ye kadar teşvik imkanı bulunmaktadır.

Söz konusu destek programı kapsamında 60 bin TL’ye kadar piyasa danışmanlık hizmetleri, 20 bin TL’ye kadar bağımsız denetim hizmeti, 10 bin TL’ye kadar SPK kurul kayıt gideri, BIST listesine kabul gideri, merkezi kayıt kuruluş gideri, 10 bin TL’ye kadar aracı kuruluş komisyonu finanse edilebilmektedir.

kosgeb hangi harcamalara sifir faizli kredi veriyor
kosgeb hangi harcamalara sifir faizli kredi veriyor

Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı Kapsamında Finanse Edilen Harcamalar

Ülke içerisinde geliştirilen teknolojik ürünlerin uluslararası piyasalarda da bilinir olmasını sağlamak amacıyla yararlanılabilen bu destek programı kapsamında dolar bazında teşvik imkanı bulunmaktadır.

Verilen teşvikle kuruluş giderlerini, tadilat giderlerini, ofis donanımlarını ve yazılım giderlerini 100 bin USD’ye kadar, kuluçka merkezi kirasını, işletme giderlerini, personel ve personele ait ulaşım giderlerini, tanıtım faaliyetlerini, eğitim, danışmanlık giderlerini, mali müşavirlik hizmetlerini 3 milyon 750 bin USD’ye kadar finanse etmek mümkündür.

TEKNOPAZAR Kapsamında Finanse Edilen Harcamalar

Hazırlanan teknolojik ürünün pazarlanması ve tanıtımı ile ilgili harcamaların finanse edilebileceği bu destek programı kapsamında yurt dışındaki pazarlama faaliyetleri için 100 bin TL’ye kadar, yurt içerisindeki pazarlama faaliyetleri için 50 bin TL’ye kadar olan harcamaları karşılamak mümkündür.

Söz konusu destek ödemelerinin geri ödemesi yapılmamaktadır.

Sitemiz üzerinden KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır konulu yazımızı buradan ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku