fbpx

KOSGEB Faizsiz Kredi Geri Ödemesi Nasıl Yapılır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerine devam eden KOSGEB, küçük ve mikro ölçekli işletmeler başta olmak üzere KOBİ’lere sağladığı faizsiz kredi destekleriyle her geçen gün daha fazla işletmeci tarafından başvurulan bir kurum haline gelmekte. Söz konusu kurumun faizsiz kredi desteklerinden nasıl yararlanılabileceği ve başvuru için yerine getirilmesi gereken şartlarla ilgili çeşitli dokümanlar olmasına karşın geri ödeme planıyla ilgili aydınlatıcı herhangi bir yazı bulunmamakta.

KOSGEB’in herhangi bir faizsiz kredi desteğinden yararlanan tüketiciler, taksitlerin geri ödemesine başlamadan önce ödeme planı ve ödeme merkezleriyle ilgili çeşitli konularda bilgi sahibi olmalıdır.

KOSGEB Faizsiz Kredi Geri Ödemeleri Nereye Yapılır?

KOSGEB, söz konusu faizsiz kredi desteklerini anlaşmalı bankalar aracılığıyla KOBİ’lere tahsis etmektedir. Bu doğrultuda faizsiz kredi desteğinden yararlanan KOBİ’ler, geri ödemesini de kredi tahsisini gerçekleştirdiği banka üzerinden yapmalıdır.

KOBİ’ler kredilerini tahsis ederken kendileri ya da işletmeleri adına açılan hesaba para yatırarak geri ödemeyi gerçekleştirebilir, özel mevduat bankalarının sunduğu ticari kredilerin geri ödemesiyle KOSGEB kredisinin geri ödemesi arasında süreç olarak herhangi bir fark bulunmamaktadır.

KOSGEB Faizsiz Kredi Geri Ödeme Planı

KOSGEB, tahsis ettiği kredilerin ilk yılında KOBİ’lerden herhangi bir ücret tahsis etmemektedir. 12 ay geçtikten sonra 36 ay vadeyle geri ödeme yapılmakta yani kredi toplamda 48 aylık bir süreci kapsamaktadır. 36 ay süresince gerçekleştirilecek ödemeler her 3 ayda 1 yapılır. Faiz, finansman tahsis ücreti vb. maliyetler söz konusu olmadığından dolayı hesaplama doğrudan girişimci tarafından da yapılabilir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Ödeme Planı Hesaplaması

Faizsiz kredi desteğinden yararlanan tüketiciler 3 yıl boyunca gerçekleştireceği 12 taksit ödemesiyle kredi borcunu kapatmalıdır.

  • Bu kapsamda 10 bin TL kredi çeken tüketiciler her 3 ayda bir 833 TL ödeyerek,
  • 20 bin TL kredi çeken tüketiciler her 3 ayda bir 1666 TL ödeyerek,
  • 30 bin TL kredi çeken tüketiciler her 3 ayda bir 2500 TL ödeyerek,
  • 40 bin TL kredi çeken tüketiciler her 3 ayda bir 3333 TL ödeyerek,
  • 50 bin TL kredi çeken tüketiciler her 3 ayda bir 4166 TL ödeyerek,
  • 60 bin TL kredi çeken tüketiciler her 3 ayda bir 5000 TL ödeyerek,
  • 70 bin TL kredi çeken tüketiciler her 3 ayda bir 5833 TL ödeyerek,
  • 80 bin TL kredi çeken tüketiciler her 3 ayda bir 6666 TL ödeyerek,
  • 90 bin TL kredi çeken tüketiciler her 3 ayda bir 7500 TL ödeyerek,
  • 100 bin TL kredi çeken tüketiciler her 3 ayda bir 8333 TL ödeyerek borcunu kapatabilir.
kosgeb faizsiz kredi geri odemesi nasil yapilir
kosgeb faizsiz kredi geri odemesi nasil yapilir

KOSGEB Faizsiz Kredi Geri Ödemeleri Nasıl Yapılır

Girişimciler kredilerini tahsis etmelerinin üzerinden 12 ay geçtikten sonra 3 ayda 1 taksit ödemesi yapmaya başlar. Söz konusu ödemeler 3 yıl boyunca sürer ve 3 yılın sonunda toplamda 12 taksit ödemesi yapılmış olur. Taksit ödemeleri, kredinin tahsis edildiği bankada açılan hesaba yapılır. İlgili hesaba yatırılan tutar vadesi gelince otomatik olarak çekilir. Talep eden girişimciler borcunu erken kapatabilir. Erken kapatma yapacak girişimcilerin durumla ilgili banka ve KOSGEB’i bilgilendirmesi gerekir. KOSGEB’in onay vermesine istinaden işlem gerçekleştirilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku