fbpx

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) sunduğu sıfır faizli kredi desteğini 2020 yılında da devam ettirecek. Bütçe planı görüşmelerinin halen devam ettiği şu günlerde faizsiz kredi ya da hibe oranıyla ilgili bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor, ancak en az 50 bin TL faizsiz kredi kullanılabilmesiyle ilgili aşağı yönlü bir değişiklik olmayacağı kesin.

KOSGEB Faizsiz Kredi

KOSGEB faizsiz kredi programından yararlanmak isteyen girişimciler 50 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi kullanma imkanına sahiptir. Kredinin ilk yılı ödemesiz dönem olmak üzere toplamda 3 yıla kadar vadelendirilmesi mümkün. Krediden herhangi bir faiz ya da komisyon ödemesi alınmayacak.

Kredilerin sağlanmasından önce banka aracılığıyla kredi notu ve risk raporu gibi sorgulamalar yapılacak. Dolayısıyla bazı girişimcilerin finansal durumu söz konusu krediden doğacak sorumluluklarını yerine getirebilecek düzeyde görünmeyebilir ya da bunun ispatlanması mümkün olmayabilir. Böyle bir durum yaşandığında girişimciler Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile Kredi Garanti Fonu A.Ş.’den teminat ya da kefalet kullanmayı tercih edebilir.

Kimler KOSGEB Faizsiz Kredilerinden Yararlanabilir

KOSGEB’in sıfır faizli kredilerinde mikro ölçekli işletmelere ve geçtiğimiz yıllarda başvuru ilettiği halde faizsiz kredi imkanından yararlanamayan işletmelere öncelik verilecektir. Bu kapsamda:

  • Yıllık cirosu 1 milyon TL’den daha az olan,
  • 10 kişiden az işçi çalıştıran,
  • 2016 yılında verilen faizsiz kredi desteğinden yararlanmamış olan işletmeler yararlanabilir.

Geçtiğimiz yıllarda kredi başvurusu ileten ve KOBİ beyannamesi güncel olan işletmelerin tekrar başvuru iletmesine gerek yoktur. KOSGEB, başvuru tarihlerini baz alarak başvurduğu halde geçtiğimiz yıllarda verilen faizsiz kredi desteklerinden yararlanamayan işletmeleri öncelikli hale getirecektir. Bu grupta yer alan işletmelerin KOBİ beyannamelerinin güncel olup olmadığını mutlaka kontrol etmesi gerekir.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Başvurusu

KOSGEB faizsiz kredi başvuruları tamamıyla internet üzerinden yapılacaktır. KOSGEB, her yıl değişen başvuru tarihleriyle ilgili güncellemesini bunu yapmakla yükümlü olmadığı halde SMS ve sosyal medya kanalları aracılığıyla girişimcilere ulaştıracaktır, bu kapsamda başvuru tarihleri içerisinde aktif hale gelen başvuru sayfasına giriş yapmak ve gerekli bilgileri paylaşarak başvuru iletmek yeterlidir.

KOSGEB faizsiz kredi başvurusu iletmeden önce KOBİ beyannamesi doldurmak zorunlu değildir. Böyle olduğu sanılsa da KOBİ beyannamesi doldurmadan da faizsiz kredi başvurusu iletilmesi mümkündür. Bu şekilde kredi başvurusu ileten ve başvurusu onaylanan esnafın, kredi kullanımından önce KOBİ beyannamesi doldurması yeterli olacaktır.

Faizsiz kredi başvurusu olumlu sonuçlanan esnaf Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti, Halkbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve Ziraat Bankası aracılığıyla kredi tahsisini gerçekleştirebilir.

kosgeb faizsiz kredi basvurusu nasil yapilir
kosgeb faizsiz kredi basvurusu nasil yapilir ornekli anlatim

Başvurular Neye Göre Değerlendirilir?

Yapılan kredi başvuruları öncelikle işletmeci ve işletme adına yapılan bir güvenlik soruşturmasından geçer. KOSGEB ya da kamusal destek kredilerinden yasaklı olunup olunmadığı kontrol edilir.

Daha sonra çalışan işçi sayısı ve yıllık net satış geliri baz alınarak küçükten büyüğe doğru sıralama yapılacaktır. Bilindiği gibi KOSGEB’in faizsiz kredisi öncelikli olarak mikro ölçekli işletmelere kullandırılmaktadır.

Geçtiğimiz dönemlerde bu destekten yararlanmadığı tespit edilen, güvenlik soruşturmasından geçen işletmelere faizsiz kredi onayı verilecektir.

Sitemizde Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi ile ilgili daha fazla bilgi ve dökümanlara buradan ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku