KOSGEB Faizsiz Kredi 2020 Yılında Verilecek mi

| | ,

KOSGEB tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan bir duyuru sonrasında KOSGEB’in 2018 yılı alacaklarının 2019 yılına ertelendiği açıklanmıştı. Bu duyuru sonrasında bazı haber siteleri ve bloglar üzerinde yayımlanan yazılar kafa karışıklığına neden oldu çünkü yanlış yapılan bilgilendirme KOSGEB’in 2018 yılında vereceği kredilerin 2019 yılına ertelendiği yönündeydi, ancak gerçekte böyle bir durum söz konusu değildi. Şimdi ise KOSGEB faizsiz kredi 2020 yılında verilecek mi, hangi destekler verilecek ve türevi konulara değinilmesi mantıklı olacaktır.

KOSGEB 2020 Yılında da Kredi Verecek

Devletin faizsiz kredi tahsis ederek işletmecilere destek olmak amacıyla kurduğu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetine devam eden KOSGEB, ekonominin içerisinde bulunduğu kötü durumun KOBİ’leri darboğaz etmemesi amacıyla alacakların 2019 yılına ertelendiğini duyurmuştu.

Yapılan bu duyuru bazı haber siteleri ve bloglarda çarpıtılarak aktarıldı ve girişimcilerin 2020 yılında kredi alamayacağı belirtildi. Aslında böyle bir durum söz konusu değil, KOSGEB’in web sitesine girip duyurular kısmını inceleyecek olan girişimciler KOSGEB’in sadece alacaklarını ertelediğini yani daha önceki yıllarda kredi kullanan ve geri ödeme yapan girişimcilerin yapacağı ödemeleri bir sonraki yıla aktardığını anlayabilir.

KOSGEB, 2019 yılına ertelenen kredi alacaklarıyla ilgili iki farklı duyuru yaptı.

KOSGEB Alacakları 2019 Yılına Ertelendi

KOSGEB tarafından 17 Ağustos 2018 tarihinde yapılan bir duyuruda yeni ekonomi modelinin tasarruf çerçevelerinde bütçeye ek yük getirmeksizin sanayici ve girişimcilerin yapacağı kredi geri ödemelerinin bir sonraki yıla ek faiz maliyeti olmaksızın aktarıldığı duyuruldu.

KOSGEB tarafından KOBİ ve girişimcileri ilgilendiren bu 16 maddelik destek ve önlem paketi kapsamında KOSGEB’ten alınan geri ödemeli desteklerin geri ödemelerinin bir sonraki yıla geri ödemesiz aktarıldığı belirtildi.

İlgili Yazı  Emeklilere Özel Sıfır Faizli Avans Geliyor (Faizsiz Kredi)

KOSGEB bu paket kapsamında yaptığı bir duyuruda ihracat hacminin arttırılması amacıyla KOBİ’lere 300 bin TL’ye kadar destek vereceğini de duyurdu. Bu desteğin amacı KOBİ’lerin uluslararası piyasalarda rekabet edebilir düzeyde ürünler geliştirmesini sağlamak ve ihracat yapmasını mümkün kılmak.

KOSGEB’ten İkinci Açıklama Yapılmıştı (6 Eylül 2018)

KOSGEB’in 6 Eylül 2018 tarihinde geri ödemelerin 2019 yılına ertelenmesiyle ilgili yaptığı ikinci açıklamada Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan ilk açıklamaya bazı eklemeler yapıldı.

Bu eklemeler genel itibariyle geri ödemeli destek alan KOBİ’lerin yapacağı geri ödemelerin herhangi bir yasal faiz maliyetine katlanmaksızın 31 Ocak 2019 tarihine kadar ertelendiği belirtildi.

Bu karar kapsamında 1 Eylül ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yapılması gereken geri ödemelerin herhangi bir faiz maliyetine katlanılmaksızın 31 Ocak 2019’a ertelendiği duyuruldu. Ertelenen borçlar nedeniyle ek bir faiz maliyetine katlanılmayacak ve en geç 31 Ocak 2019 tarihine kadar istenilen zamanda uygun şekilde ödeme yapılabilecek.

Kredi faiz desteğinin geri ödemeleri bankalara yapıldığı için kredi faiz desteği geri ödeme taksitleri için ödeme yapan işletmeler bu erteleme fırsatından yararlanamamaktadır. Çünkü bu destek kapsamında faiz teşviği verilir, ancak banka oluşturulan ödeme planına uygun olarak yeni yatırımlar yapar ve yapılacak bu erteleme sonrası işlerin sarpa sarması istenmemektedir.

KOSGEB 2020 Destekleri

KOSGEB, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da destek vermeye devam edecek. Bu destekler Girişimcilik Destekleri, AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri, İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri, KOBİ Finansman Destekleri, Laboratuvar Hizmetleri olmak üzere 5 farklı kategoride olacak.

kosgeb faizsiz kredi 2019

Bu kategoriler altında ilgili destek programından yararlanmak isteyen işletmelerin KOSGEB veri tabanına kayıt olması ve gerekli zamanlar içerisinde başvurusunu iletmesi gerekmektedir. KOSGEB veri tabanına kayıt olduktan sonra destekler sekmesi altından yararlanılmak istenen destek programları hakkında bilgi edinilebilir ve gerekli başvuru da yine sistem üzerinden iletilebilir. İletilecek başvuru kısa süre içerisinde değerlendirilecek ve destekten yararlanılıp yararlanılmayacağı da neticelendirilecektir.

İlgili Yazı  Engellilere Konut Kredisi İndirimi (Tüm İmkan ve İndirimler)

KOSGEB ile İş Yeri Kurarken Alınabilecek Tüm Hibe Krediler konulu yazımızı okuyabilir, bunun yanı sıra KOSGEB kategorimizi ziyaret ederek alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Önceki Yazı

Meva Şehir Eryaman Ankara Konut Projesi Nerede Ödemeler

Ripple Coin Nedir ve Gelecekte Nerede Kullanılacak

Sonraki Yazı

Yorum yapın