fbpx

Katılım Bankasından Kredi İle Ev Alırken Sistem Nasıl İşler

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Katılım bankasından kredi ile ev almak isteyen tüketicilerin kafasını kurcalayan en önemli sorulardan birisi de bunun caiz olup olmayacağıdır. Kar payı, faiz ve vadelere yayılmış taksit ödemeleri nedeniyle işlemin islami prensiplere nasıl uygun olabileceğiyle ilgili çeşitli soru işaretlerinin olması oldukça anlaşılabilir bir durum fakat caiz olduğuyla ilgili söylemleri tam anlamıyla kavrayabilmek için mutlaka bazı teknik konularda bilgi sahibi olunması gerekir. Aşağıda bu detaylara ve katılım bankasına nasıl kredi başvurusu yapılabileceğine değinilmiştir.

Katılım Bankasından Kredi Kullanmak Caiz Mi?

İlk olarak krediyi finansman olarak düzenlemek gerekir, çünkü krediyle finansman aynı şey değildir. Kredi bir borçlanma hakkı tanınması anlamına gelir, finansman ise satın alınacak ürünün başkası tarafından satın alınması ve vadeyle ikinci kez satışının gerçekleşmesiyle ilgilidir. Yani borçlanma hakkı tanınmaz, katılım bankası kendi öz varlıklarıyla uyuşacak şekilde bir malı satın alır ve tüketiciye satar. Bu, çarşıdaki bir marketten toptancıdan ürün getirmesini istemekten farksızdır. Özel mevduat bankaları ise tüketiciye borçlanma hakkı tanır ve para satmış olur. Katılım bankaları kendi öz varlığına uygun düşecek şekilde hareket etmek durumundayken özel mevduat bankaları yani faizle çalışan bankalar 1’e 9 oranında sahip olmadığı paranın satışını dahi gerçekleştirebilir. Bu nedenledir ki katılım bankalarından kullanılan finansmanlar, özel mevduat bankalarından kullanılan kredilere nazaran tüketici açısından daha maliyetli olmaktadır. Çünkü Katılım Bankaları için sahip oldukları para 10 birim değerliyken özel mevduat bankaları için aynı para 1 birim değerlidir. Çünkü özel mevduat bankaları yukarıda da değinildiği gibi kısmi rezerv bankacılığı sistemi vesilesiyle 9 kata kadar sahip olmadığı paranın satışını gerçekleştirebilir, katılım bankasının bunu yapma imkanı yoktur çünkü bu durum caiz değildir.

Faiz paranın değerini ifade eder, kar payı ise enflasyon oranları göz önünde bulundurularak islami prensiplerin izin verdiği ölçütte kar eklendikten sonra ortaya çıkan orandır. Faizin kar payı oranlarıyla benzerlik göstermesi ikisinin de aynı şey olduğu düşüncesini ortaya çıkarabilir, ancak faiz oranlarının volatilitesi çok yüksektir, buna karşın kar payı oranları daha hareketsizdir.

Katılım Bankaları’nın finansmanları bir borç ilişkisine dayanır ve İslam’a göre de borç ilişkisi caizdir. Katılım Bankası, tüketicinin istediği şeyi tüketici adına satın alır ve vadeyle satışını gerçekleştirir. Özel mevduat bankaları ise tüketici adına bir şeyi satın almakla ilgilenmez, doğrudan parayı verir ve faiziyle geri alır.

Katılım Bankaları’nın vekaleti doğru şekilde vermesi ve tüketicinin de bunlara riayet etmesi durumunda finansman kullanımında hiçbir sakınca yoktur.

Katılım Bankalarına Finansman Başvurusu Nasıl Yapılır?

Katılım bankasına kredi başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin ilk yapması gereken satın alacağı konuta karar vermektir. Katılım Bankaları satın alınacak konut özelinde inceleme yapacak ve ilgili konuta finansman onayı verilip verilmeyeceğini karara bağlayacaktır.

katilim bankasindan kredi ile ev almak
katilim bankasindan kredi ile ev almak

Gelir belgesi, nüfus cüzdanı, ikametgah ve satın alınacak konuta ilişkin tapu fotokopisiyle birlikte en yakın katılım bankası şubesine giderek finansman talebinde bulunulabilir.

Yapılan finansman başvurusu öncelikle kredi notu ve ödeme hacmine ilişkin bir değerlendirmeye alınacak ve bu değerlendirme sonrasında olumlu sonuca varılması durumunda mevzuat gereği ekspertiz incelemesi yapılacaktır.

Ekspertiz incelemesi sonrasında konutun gerçek değeri hesaplanacak ve % 80’ine kadar finansman tahsis edilebilecektir.

Sitemizde yer alan bir diğer faizsiz ev alma yöntemi olan Emin Evim Sistemi, Fuzul Ev Sistemi, Bir Evim Sistemi ile ilgili yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku