fbpx

Katılım Bankaları Dışında Kar Payı Veren Şirketler

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Gelir elde etmek isteyen fakat faize bulaşmamak isteyen kişilerin istifade edebileceği tek kurum katılım bankaları değildir. Finansal piyasalarda yatırım yapılması halinde de kar payı getirisi elde edilebilir. Bu kapsamda katılım bankaları dışında kar payı veren şirketler ve kar payının dağıtılma biçimiyle ilgili çeşitli detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kar Payı

Yatırım yapan kişiler yatırımlarıyla yapılması mümkün olan işin elde ettiği gelirden bir miktar kar payı alma hakkına sahiptir. En basit haliyle yatırım ve kar payı ilişkisini bu şekilde kurduktan sonra hisse senetleri aracılığıyla borsada faaliyet gösteren firmalara yapılan yatırımlardan da kar payı elde edilebileceği görülecektir.

İster küçük bir işletme ister milyon dolarlık bir şirket olsun yapılan her yatırım en azından bir işin yapılmasına katkı sağlamış ve bu iş nedeniyle elde edilen gelirin bir kısmını kar olarak alma hakkına nail olmuştur. Hisse senetleri aracılığıyla yapılan yatırımlardan elde edilen gelire yani dağıtılacak kar payına temettü denilmektedir.

Katılım Bankaları haricinde yatırım yaparak kar payı elde etmek isteyen kişilerin hisse senedi piyasalarına yönelmesi gerekmektedir. Hisse senedi piyasalarında kar payı yerine kullanacakları kavram da temettü olacağı için yazının bu cümlesinden itibaren kar payı yerine temettü kelimesi kullanılacaktır.

Temettü Nedir?

Şirketin yıl sonu bilançosu sonrasında yatırımcısına ödeyeceği kar payının ne kadar olacağını oranlayan değere temettü denilmektedir. Şirket karları ortaya çıktıktna sonra ancak hesaplanabilen temettü daha önceden garanti edilemez ve ne kadar olduğu yılın son gününde belli olur. Şirket gelirinin içerisinden vergiler ve borçlar çıkıldıktan sonra kalan kısmın % 20’sinden az olmaması şartıyla temettü dağıtımı yapılmaktadır.

Kar Payı Nasıl Dağıtılır?

Temettü dağıtımın gerçekleştirilebilmesi için birden fazla yönteme başvurulabilir.

  1. Elde edilen temettüye eşit değerde yeni hisse senetlerinin teslim edilmesi,
  2. Nakit ödeme,
  3. Bir kısmı nakit, bir kısmın hisse senedi olarak verilmesi.

Ödemenin ne şekilde yapılacağı şirket ve hissedar arasında yapılacak görüşme sonrasında netlik kazanabileceği gibi dağıtımın ne şekilde yapılacağı daha önceden şirket sözleşmesinde de belirtilmiş olabilir. Dolayısıyla ne şekilde olursa olsun yatırımcının temettüsünü bir şekilde alabileceğini bilmesi gerekir.

Kar Payı Nasıl Alınır?

Bir şirketin karına ortak olabilmek için bu hakkı doğuran hisse senedine sahip olmak gerekmektedir. Temettü geliri elde edebilmek adına temettü ödemelerinin başlamasından önceki gün dahi hisse senedi alımı yapılabilir ve geçen 1 günlük süreçte elde edilen gelirin temettü ödemesine konu olması sağlanabilir. Tüm şirketlerin temettüyü nasıl dağıtacağı konusunda karar verme yetkisi ve serbestliği vardır, dolayısıyla dağıtımın nasıl yapılacağı hakkında mutlaka önceden şirketten bilgi alınmalıdır. Çoğu şirket ana sözleşmesinde bu bilgi yer alır, ancak bulunamaması halinde web sitelerinin yatırımcı ilişkileri kısmından ya da çağrı merkezi aracılığıyla bilgi talebinde bulunulabilir.

Temettü dağıtımı yapılacağıyla ilgili genel kurul toplantısı yapıldıktan sonra dağıtımın ne zaman yapılacağıyla ilgili bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme sonrasında temettülerini ne zaman dağıtılacağını öğrenen hissedarların kar payı geliri elde edebilmek için yapması gereken tek şey bilgilendirilen tarih gelene kadar hisse senedini satmamaktır. Eğer şirket dağıtımı nakit olarak yapmayı tercih ediyorsa temettü dağıtımının yapılacağı sabah elde ettiğini kar payı yatırım hesabınıza otomatik olarak aktarılacaktır.

kar payi veren firmalar
kar payi veren firmalar

Kar Payı Nasıl Hesaplanır?

X şirketi tarafından yapılan açıklama sonrasında % 50 temettü ödemesi yapılacağı duyurulmuş olsun. Elinizde X şirketine ait toplam 100 adet hisse olduğunu varsayalım. Her bir hisse senedinizin nominal değerinin 1 TL olduğunu düşünelim, dolayısıyla 1 TL’lik hisse senediniz karşılığında 0,50 TL’lik temettü geliri elde etmiş olursunuz. Yani temettü oranı elinizdeki hissenin değerinin yüzde kaçı kadar kar payı elde edeceğinizi ortaya koyar. Temettü dağıtımı yapıldıktan sonra hisse senedinizin değeri düşer. Yani 1 TL’lik hisse senediniz için 0,50 TL’lik temettü ödemesi aldıktan sonra elinizdeki senedin değeri 0,50 TL olacaktır.

100 bin TL Kar Payında Ne Kadar Kazandırır konulu yazımızı buradan okuyarak kar payı süreci ve hesaplaması hakkında daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku