fbpx

Kârlılık Oranı Yüksek Riski Düşük En İyi 5 Yatırım Aracı

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Yüksek kar marjıyla çok büyük bir riske katlanmadan tasarruflarını yatırıma dönüştürmek isteyen kişilerin istifade edebileceği onlarca farklı enstrüman vardır. Bu enstrümanlardan bazılarının kar marjı çabaya bağlı olurken, bazıları getirinin dahi hangi aralıkta olacağı konusunda bazı tahminler sunabilmektedir. Dolayısıyla karlılık oranı yüksek riski düşük en iyi 5 yatırım aracı bu enstrümanların beraberinde getirdiklerine değinmek yararlı olacaktır.

1 – Faizsiz Katılım Hesapları

Katılım hesabı açarak faize bulaşmadan tasarrufların yatırıma dönüştürülmesi mümkündür. Hali hazırda istifade edilebilecek en düşük riskli ve faizsiz yatırım enstürmanı olma özelliği taşıyan bu ürün sayesinde uzun vadeli yatırımların yanısıra aylık, 3 aylık ya da 6 aylık periyotlarla kar payı talebinde bulunmak mümkündür.

Katılım hesapları için kesin bir gelir oranı paylaşılması mümkün değildir çünkü ona katılım sağlandıktan sonra vade sonunda açıklanan kar payı oranlarına göre gelir elde edilir. Bu oran bir önceki güne göre hiç beklenmeyecek kadar yüksek bir oran olabileceği gibi hiç beklenmeyeceği kadar düşük bir oranda olabilir. Fakat henüz zarar ettiren bir kar payı oranı hesaplaması yapılmadığını da belirmek yani riskin gerçekten çok düşük olduğunu ifade etmek yararlı olacaktır.

2 – B Tipi Likit Fonlar

Vade konusunda yatırımcısına eskenlik sağlayan bu fonların alt piyasalarda değerlendirilmesi ve değerinin daha üstünde dahi satılması mümkün olabilir. Katılım hesaplarına nazaran çoğu durumda daha düşük gelir elde edilir fakat bu fonları avantajlı kılan asıl nokta likit olmalarıdır. Yani 1 ay, 3 ay ya da 6 ay gibi vadelerle katılım hesaplarında paranızı değerlendirmeniz, bu süreçte paranızı katılım hesaplarında tutmanız mümkün değilse B tipi likit fonlar tercih edilebilir. Çoğu durumda yıllık enflasyonun altında gelir elde edersiniz, ancak her halükarda paranızın cari hesapta durmasından daha karlı olursunuz.

3 – Hisse Senedi

A tipi bir fon oluşturulması ve bu fonun içeriğinin büyük kısmının hisse senetlerine ayrılması durumunda orta riskli, yüksek getirili ve her an nakde çevrilebilir bir portföy oluşturulmuş olur. Stratejiniz tutarsa çoğu durumda diğer yatırım enstrümanlarından daha fazla gelir elde edersiniz.

Vade sorunu yaşamazsınız, gelirinizi hesabınıza aktarmak için kısa süre içerisinde portföyünüzü alt piyasalarda satabilirsiniz. A tipi fonların olumsuz yönleri ise yüksek risk ve bankaların bu fona katılım için bedel talep edebilmesidir.

4 – Döviz Ticareti

Şu günlerde piyasalarda oldukça yüksek bir volatilite söz konusu, bu kapsamda döviz ticaretiyle uğraşan kişiler için eşi benzeri bulunmaz bir fırsat mevcut. Döviz fiyatlarının düşüş ve yükselişinden kar elde etmenizi mümkün kılan bu ticaret kapsamında yüksek riskle yüksek gelir elde etmeniz mümkün olabilir.

Döviz fiyatlarının ne olacağı konusunda hiçkimse bir garanti veremez, ancak çoğu yatırımcı temel analiz teknikleri yardımıyla dövizin yukarı ya da aşağı yönlü hareketlerini önceden kestirebilmektedir.

kari yuksek riski dusuk yatirim
kari yuksek riski dusuk yatirim

5 – Kripto Para

Kripto para ticareti de hali hazırda istifade edilebilecek enstürmanlardan birisidir. Kolaylıkla alım-satım yapmanızı mümkün kılan Türk kripto para borsalarıyla ya da daha düşük işlem komisyonlarıyla daha hızlı işlem yapmanızı mümkün kılan yabancı kripto para borsalarında alım-satım yapabilir tıpkı döviz ticareti yapar gibi gelir elde edebilirsiniz.

Hacmi her geçen gün artan kripto para borsasında alım-satım yaparak yüksek gelir elde etmeniz mümkündür, ancak kripto para borsalarıyla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip etmeli ve bu gelişmelerin fiyata etkisini önceden kestirip, hızlı davranmalısınız.

Yazımız içeriği tamamen bilgi paylaşımından ibaret olup, herhangi bir yatırım tavsiyesi İÇERMEMEKTEDİR. Tarafınızca alınacak yatırım kararının; kendi öz iradeniz ve araştırmanız sonucunda alınması, sizin adınıza en doğru karar olacaktır.

Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir Enine Boyuna Araştırdık konulu yazımızı da buradan ortalama 4 dk da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku