fbpx

İTO (İstanbul Ticaret Odası) Faizsiz Kredi İmkanları

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

İTO üyeleri düzenlenen nefes kredisi kampanyası ve diğer KOSGEB destekleri kapsamında düşük faizli ya da faizsiz kredi kullanma imkanına sahiptir. Bu kredilerin amacı likitide sıkıntısı çeken üyelerin problemlerini çözmek ya da yeni mal ve hizmet alımlarını mümkün kılmaktır.

Nefes kredisinden yararlanabilmek için sağlanması gereken bazı şartlar ve yerine getirilmesi gereken prosedürler vardır. Bu açıdan İTO faizsiz kredi, ito kredi verilecek mi, ticaret odası üyelerine faizsiz kredi imkanı, nefes kredisi başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

İçeride Neler Var?

İTO Nefes Kredisi

İTO aracılığıyla temin edilebilen Nefes/KOBİ Destek Kredisi aracılığıyla 200 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacının ya da mal ve hizmet satın alımlarının finanse edilmesi mümkündür. İTO üyelerinin yararlanabildiği bu kredi imkanı için belirli bir prosedürün takip edilmesi gerekmektedir.

İTO aracılığıyla kullandırılacak olsa da İTO bu kredide sadece ön değerlendirme işlemini yapmaktadır. Bankalar kendilerine yapılan nefes kredisi başvurularını bir kere daha denetlemekte ve ilgili kredi ürününün bankacılık mevzuatlarına uygun şekilde tahsis edileceğinden emin olmaktadır.

Nefes kredisini çekmek isteyen esnaf ve sanatkarların bu kredi borcunu ödeyebilir durumda olması şarttır, eğer teminat göstermekte zorlanılıyorsa bu durumda Kredi Garanti Fonu’ndan yararlanılabilir.

İTO Kredi Detayları

İTO Nefes Kredisi hakkında bilinmesi gereken en önemli şey bu kredinin aylık % 1.85 faizle tahsis edileceğidir. Aylık faize ek olarak finansman tahsis ücreti ve sigorta gibi maliyetler de vardır. Ek olarak kredi çekebilmek için teminat göstermesi gereken işletmelerin teminat göstermesi mümkün değilse bu durumda Kredi Garanti Fonu’na toplam kredi bedelinin % 0,03’ü kadar ödeme yaparak teminat talebinde bulunulabilir.

Kredi Garanti Fonu (KGF) bu durumda söz konusu esnafa kefil olmakta ve kredi kullanması için teminat vermektedir.

KOBİ’lerin likidite problemini çözmek için geliştirilen bu kredinin ilk 6 ayı ödemesiz dönemdir. İlk 6 ay süresince herhangi bir ödeme yapmak zorunda olmayan esnaf ve sanatkarlar diğer 12 ay süresince eşit taksitler halinde ödeme yapmalıdır. Kredinin toplam vadesi en fazla 18 aydır.

Önceki yıllarda uygulanmaya başlayan nefes kredisi kampanyasına artan talep sonrasında nefes kredisi veren banka sayısı da gün geçtikçe arttı, an itibariyle esnaf ve sanatkarlar sadece Ziraat Bankası ve Denizbank aracılığıyla değil diğer bankalardan da nefes kredisi kullanma imkanına kavuştu. Anlaşmalı bankalar Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım’dır.

Nefes Kredisi Hesaplama

Nefes kredisinin aylık faiz oranı % 1.85’tir, buna ek olarak kredi toplam tutarının % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti ve sigorta primi gibi ödemelerin de yapılması gerekmektedir. Bu iki masraf kalemi kredi kullanan kişiye ve kredinin miktarına göre değiştiği için aşağıdaki hesaplamaya dahil edilmemiştir.

İTO aracılığıyla 100 bin TL kredi için başvuru yapan esnaf ve sanatkarların:

  • 3 ay vade için aylık 34.824 TL, toplamda 104.472 TL,
  • 6 ay vade için aylık 17.985 TL, toplamda 107.912 TL,
  • 9 ay vade için aylık 12.381 TL, toplamda 111.425 TL,
  • 12 ay vade için aylık 9584 TL, toplamda 115.010 TL ödeme yapması gerekir.

Kredinin ilk 6 ayı ödeme yapılmaz, ödemeler 7’nci aydan itibaren başlar.

İTO aracılığıyla 200 bin TL kredi için başvuru yapan esnaf ve sanatkarların:

  • 3 ay vade için aylık 69.273 TL, toplamda 207.819 TL,
  • 6 ay vade için aylık 35.635 TL, toplamda 213.815 TL,
  • 9 ay vade için aylık 24.435 TL, toplamda 219.923 TL,
  • 12 ay vade için aylık 18.845 TL, toplamda 226.142 TL ödeme yapması gerekir.

Kredinin ilk 6 ayı ödeme yapılmaz, ödemeler 7’nci aydan itibaren başlar.

İTO Nefes Kredisi Başvuru Şartları

İTO nefes kredisinden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarların İTO’ya geçmiş aylardan aidat borcu olmaması, üzerinde Nefes/KOBİ Destek Kredisi içindir ibaresi yer alan bir faaliyet belgesini İTO’dan alması, kredi kullanabilir durumda olması, yüksek kredi notuna sahip olması, teminat gösterebilmesi, aktif bir işletme ve İTO üyesi olması gerekmektedir.

İTO Nefes Kredisi Başvuru

İTO nefes kredisine başvuru yapmak isteyen esnaf ve sanatkarların bunun için öncelikle İTO temsilciliği ya da merkezine giderek KOBİ Destek (Nefes) kredisi içindir ibaresi yer alan bir faaliyet belgesi alması gerekmektedir. Bu belgeyi alarak Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası’ndan herhangi birisine giderek kredi talebinde bulunması gerekmektedir. Bankalar başvuru sırasında bu belgeyi talep edecektir.

Ticaret Odası Üyelerine Faizsiz Kredi

Ticaret odası üyelerinin faizsiz kredi kullanma imkanı da vardır, ancak bu kredilerden yararlanabilmek için İTO’ya değil KOSGEB’e başvuru yapılması gerekir. KOSGEB oldukça geniş yelpazede kredi faiz desteği sunmaktadır. Sunulan kredi faiz desteği kapsamında esnaf ve sanatkarların kullanacakları krediler için ödemesi gereken faizi KOSGEB üstlenmekte bu sayede esnaf ve sanatkarların faizsiz kredi kullanması mümkün hale getirilmektedir.

ito faizsiz kredi
ito faizsiz kredi

KOSGEB kredi faiz desteği programı kapsamında yenilikçi, teknolojik ve katma değeri yüksek bir ürün üretip bunu uluslararası piyasalara taşımak isteyen girişimcilere destek olunmaktadır.

Söz konusu destek programı kapsamında 300 bin TL’ye kadar faiz ödemesi KOSGEB tarafından yapılır. Başvuru ve detaylı bilgi için KOSGEB’i arayabilir, en yakın KOSGEB şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Faizsiz Esnaf Kredisi konulu yazımızı buradan okuyabilir, bunun yanı sıra Faizsiz Kredi bölümümüzü de inceleyebilir ve genel olarak verilen faizsiz krediler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku