Faizsiz Kredi Araba Konut

ING Bank Bireysel Emeklilik BES İptali Başvurusu Nasıl Yapılır

Mevcut sosyal güvenlik çatısına ek olarak geleceğine kişisel yatırımını da yapmak isteyen tasarruf sahiplerini yakından ilgilendiren bireysel emeklilik sistemi sayesinde yapılan birikime devlet desteği imkanından yararlanmak mümkündür. Kısa süre içerisinde katılım sağlanabilen sistem sayesinde her ay yapılan ödemeye % 25 oranında devlet desteği eklenerek birikim hesabına aktarılır. Kişilere ciddi oranda kazanç vaat eden söz konusu hesapla ilgili hizmet veren bankalardan birisi olarak ING Bank bireysel emeklilik iptali ve başvuru işlemleri nasıl yapılır, sistem hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

BES Nedir?

Kişilerin sosyal güvenlik sistemine ek olarak tamamlayıcı nitelikteki bir fon uyarınca birikim yaptığı ve yaptığı bu birikime % 25 oranında devlet desteği imkanından yararlandığı sisteme bireysel emeklilik sistemi denilmektedir. Bireysel emeklilik sistemi sayesinde hem tasarruf alışkanlığı kazanılır hem de yapılan tasarruflara devlet desteği imkanından yararlanılır. Bu sayede kişiler mevcut yaşam standartlarını emeklilik döneminde de korumuş olur, üstelik sosyal güvenlik sisteminden doğan haklarından hiçbirisini kaybetmeden.

BES’in Avantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik sisteminin en önemli avantajı birikime devlet desteği imkanıdır. Normal şartlar altında da gerek birikim hesabı gerek katılım hesabıyla tasarruflar yatırıma dönüştürülebilir fakat devletin vaat ettiği % 25 oranındaki destek hiçbir kurum ya da kişi tarafından kolayca verilebilecek bir taahhüt ya da imkan değildir. Oldukça yüksek oranda devlet desteğinin söz konusu olduğu sistemin diğer avantajları şu şekildedir:

 • 56 yaşında emeklilik hakkı,
 • 18 yaşında katılım sağlayabilme olanağı,
 • SGK’lı olunsun ya da olunmasın sisteme katılım sağlayabilmek,
 • Ev hanımı ya da öğrenci olunması kısacası meslek fark etmeksizin herkese aynı muamelede bulunulması,
 • Tasarruflara yüksek oranda devlet desteği.
İlgili Yazı  Fibabanka BES İptali ve Başvurusu Nasıl Yapılır Detaylar

ING Bank BES Başvurusu Nasıl Yapılır

ING Bank aracılığıyla bireysel emeklilik sistemine katılım sağlamak isteyen tüketicilerin yapması gereken tek şey en yakın ING Bank şubesine giderek başvuru formunu temin etmektir. Formun doldurulup ING Bank’a teslim edilmesinden sonra 2 iş günü içerisinde sisteme dahil olunur.

ING Bank BES İptali Telefon

ING Bank aracılığıyla yaptırdığı bireysel emeklilik sistemi sözleşmesini iptal etmek isteyen kişilerin 2 ay içerisinde iptal dilekçesi vermesi halinde herhangi bir kesinti ya da ek maliyete maruz kalmadan sistemden çıkması mümkündür. 2 aydan daha uzun süredir sistemde yer alan fakat sistemden ayrılmak isteyen kişilerin ise stopaj vergisini ödedikten sonra sistemden çıkış yapması mümkün olur. Stopaj vergisinin dolayısıyla kesintinin ne kadar olacağı kişinin yaptığı birikime bağlı olarak değişebileceği için bir rakam paylaşmak mümkün değildir, hesaplama için 444 1 666 numaralı ING Bank çağrı merkeziyle iletişime geçilebilir.

ing bank bireysel bes iptal telefon sms

ing bank bireysel bes iptali

Devlet Desteği Ne Kadar

BES’e devlet desteği yıllık asgari ücretin çeyreği ile sınırlı olmak üzere % 25 oranındadır. Bu kapsamda 200 TL’lik tasarruflar yapan kişiler için her ay 50 TL devlet desteği verilecektir. Devlet desteği hakkını elde edebilmek için 10 yıl süresince tasarruf ödemelerine devam edilmesi gerekir.

Faizsiz BES Var mıdır Varsa Hangi Bankalarda Var konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/faizsiz-bes-hangi-bankalarda-var-nasil-basvurulur-puf-noktalari/ ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.


Yorumlar
 1. Füsun dedi ki:

  ING BES ten çıkmak istiyorum. Neden bu kadar prosedürü var ve paranın yatması neden uzun sürüyor? Teşekkürler

 2. Orhan dedi ki:

  Bireyseli dondurmustum kendi kendine tekrar acildi Ve ben tekrar kapatmak istiyorum biriken paranin iadesini istiyorum neden bas vurdugumuzda cok guzel hersey yolunda cikinca her sey sorun skinti oluyor anlamadim iptal etmek istiyorum yardimci olursaniz sevinirim…

 3. Refik şevik dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptali edilmesi istiyororum gerekenin yaplmasini arz ederim

 4. Refik Şevik dedi ki:

  Bireysel Emeklilik iptal edilmesine arz ederim

 5. Ersin dedi ki:

  5 gundur ariyorum musteri hizmetlerine baglanamiyorum