fbpx

İhracat Yapanlara Devletten Çok Cazip Destekler

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Ülke ekonomisi için en önemli konulardan birisi olan ticaret ve bu ticaret içerisinde de ihracat için devletin çeşitli teşvik mekanizmaları bulunmaktadır. Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere devletin çeşitli kurumları doğrudan ihracat yapanlara destek sağlamakta, katlandıkları maliyetin ve riskin bir kısmına ortak olmaktadır. Bu kapsamda ihracat yapanlara devletten çok cazip destekler sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır çünkü hali hazırda yalnızca Ekonomi Bakanlığı tarafından tahsis edilebilecek 12 farklı destek bulunmaktadır.

Ekonomi Bakanlığı’nın 12 destek programına ek olarak KOSGEB vb. kurumlar aracılığıyla da ihtiyaç özelinde onlarca farklı destek programından yararlanılması mümkündür.

İhracat Desteklerinden Kimler Yararlanabilir?

İhracat desteklerinden yararlanmak isteyenlerin Limited, Anonim, Komandit ya da Kolektif bir şirket olması gerekmektedir. Buna ek olarak dernekler, ticaret ve sanayi odaları ya da birlikler de ihracat yapmaları halinde destek programlarından istifade edebilmektedir.

İhracat Destekleri

Hali hazırda yararlanılabilecek ihracat desteklerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Yurtdışı ofis mağaza ve depo kira teşviği,
 2. Yurtdışı tanıtım desteği,
 3. Yurtdışı fuar desteği,
 4. TURQUALITY işlemleri,
 5. Yurtdışı seyahat teşviği,
 6. Bilişim sektörüne yönelik teşvikler,
 7. Yurtdışı marka tescil teşviği,
 8. Hastane ve sağlık turizmi teşvikleri,
 9. Dizi-Film sektörü teşvikleri,
 10. Üniversiteler için özel teşvikler,
 11. Pazara giriş belgeleri teşviği,
 12. UR-GE teşviği,
 13. KOSGEB.

Yurtdışı Ofis Mağaza ve Depo Kira Teşviği

Ekonomi Bakanlığı tarafından tahsis edilen bu teşvik sayesinde yurtdışında açılacak ofis, mağaza ya da kiralanacak depo için yapılması gereken kira ödemelerinin bir kısmını karşılamak mümkündür.

Yurtdışında mağaza açacaklar en fazla 120 bin dolarla sınırlı olmak üzere kirasının % 60’ını, yurtdışında ofis ya da depo açacaklar en fazla 100 bin dolarla sınırlı olmak üzere kirasının yine % 60’ını devletten destek olarak alabilir. Kapasite raporu olmayanlar için hem üst limitte hem de destek oranında %10 – %25’lik bir kayıp söz konusudur.

Yurtdışı Tanıtım Desteği

Ekonomi Bakanlığı tarafından tahsis edilen yurtdışı tanıtım desteği sayesinde yurtdışında gerçekleştirilecek tanıtım faaliyetlerinde kullanılmak üzere toplamda 250 bin USD destek alınabilmektedir. Alınan desteğin televizyon reklamı, gazete reklamı, internet reklamı ya da ilgili bir sponsorluk anlaşması için yapılacak harcamada kullanılması mümkündür.

Yurtdışı Fuar Teşviği

Yurtdışında gerçekleştirilen fuarlara katılmak isteyen ihracatçılara yönelik bu destek kapsamında Ekonomi Bakanlığı tarafından fuar alanının kirası, stand kurulum maliyetleri ve çalışanların gidiş-dönüş harcamaları için 10 bin USD ile 15 bin USD arasında destek verilmektedir.

TURQUALITY İşlemleri

Ekonomi Bakanlığı tarafından tahsis edilen TURQUALITY teşviği ülkemizin bir kalite standardı haline gelmesi ve marka olması adına gerçekleştirilen programdır. TURQUALITY logosunu ürünlerinde kullanmak isteyen ihracatçıların TURQUALITY standartlarını yakalaması gerekmektedir. İtibari oldukça yüksek olan bu işlemler sırasında yapılacak harcamalar limit olmaksızın bakanlık bütçesinden finanse edilmektedir. Bakanlığın bu destekteki amacı dünya markalarının çıkmasını sağlamaktır.

Yurtdışı Seyahat ve Pazar Araştırması Teşviği

Yeni pazar alanları keşfetmek ve araştırma yapmak amacıyla yurtdışına giden ihracatçılar Ekonomi BAkanlığı tarafından tahsis edilen bu destek kapsamında yapılan harcamaların % 70’i oranında 5 bin USD üst sınırla ödeme alabilmektedir. En fazla 2 kişiye destek verilir ve yıl içerisinde en fazla 10 kere destek verilmektedir.

Bilişim Sektörüne Yönelik Teşvikler

Yazılım ve bilişim sektöründe faaliyet gösterip ihracat yapmak isteyenleri ilgilendiren bu destek programı kapsamında Ekonomi Bakanlığı tarafından reklam ve tanıtım faaliyetleri için yapılacak harcamaların % 50’si kadar 100 bin USD üst sınırlı, pazar araştırması vb. için yapılacak harcamaların % 60’ı kadar, bilgisayar oyunlarının tanıtımı için 100 bin USD üst sınırlı % 50 oranında destek verilmektedir. Ek olarak Play Store ya da App Store gibi marketlerin uygulamalar için kestiği komisyonlar için 50 bin USD destek de verilmektedir.

Yurtdışı Marka Tescil Teşviği

Yurtdışına markasını tescil etmek isteyenlerin 50 bin USD üst limitle Ekonomi Bakanlığı’nın desteğinden yararlanması mümkündür .

Hastane ve Sağlık Turizmi Teşvikleri

Ülkemiz sağlık turizminden ciddi gelir elde eden bir ülkedir ve bu kapsamda döviz kazandırıcı hizmetler adı altında Ekonomi Bakanlığı’nca hastane ve sağlık turizmi gerçekleştirmek adına yapılacak pazar araştırması, tanıtım maliyetleri, hasta kabulü için gerçekleştirilen ödemeler nedeniyle bakanlıktan destek talep etmek mümkündür.

Dizi ve Film Sektörü Teşvikleri

Dizi ve film sektöründe faaliyet gösteren kişilerin Ekonomi Bakanlığı’nca hazırlanan destek programı kapsamında reklam, tanıtım ve pazar araştırması gibi maliyetlerde kullanabileceği bir ödenek alması mümkündür.

Üniversite ve Eğitim Kurumlarına Özel Teşvikler

Orta öğretim kurumları ve üniversitelerin yurt dışında gerçekleştirecekleri kongre, seminer, tanıtım faaliyetleri, pazar araştırması ve tüvei maliyetler için Ekonomi Bakanlığı’nda destek alması mümkündür.

ihracat yapanlara devlet destegi
ihracat yapanlara devlet destegi

Pazara Giriş Belgeleri Teşviği

Bazı faaliyetlerin ihracatı için uluslararası standartlara sahip olunması gerekmektedir. CE, TSE ve türevi belgelendirmeleri temin etmek için katlanılan maliyetin bir kısmını Ekonomi Bakanlığı’na başvurarak karşılamak mümkündür. Bakanlık, alınacak belge başına % 50 oranında ve 25 bin USD ile sınırlı destek vermektedir. Şirketler yılda en fazla 250 bin USD belgelendirme desteği alabilir.

UR-GE Desteği

Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi kapsamında üretim sürecinde iyileştirmeler yapmak isteyen ihracatçılara eğitim, danışmanlık, istihdam ve pazarlama gibi konularda destek sağlayan Ekonomi Bakanlığı bu programa katılım sağlamak isteyen ihracatçılardan proje hazırlamasını talep etmektedir.

Sıfır Faizli İhracat Kredisi Nasıl Alınır Detaylar konulu yazımızı da bu bölümden ortalama 3-4 dk içerisinde okuyarak daha fazla ayrıntı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku