fbpx

ICBC Turkey BES İptali ve Başvurusu Nasıl Yapılır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla elde edeceği emeklilik hakkına ek olarak emeklilik dönemine yatırım yapabilmesi adına geliştirilen BES sayesinde % 25 oranında devlet desteğiyle tasarrufların yatırıma dönüştürülmesi mümkün hale getirilmiştir. Kısa süre içerisinde katılım sağlanabilen sistem hali hazırda SGK’nın en avantajlı tamamlayıcılarındandır. Bu kapsamda ICBC Turkey BES iptali ve başvurusu nasıl yapılır, bilinmesi gereken prosedürler nelerdir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

BES Nedir

BES, kişilerin emeklilik dönemine yatırım yapabilmesini mümkün kılan sosyal güvenlik çatısının tamamlayıcısı niteliğindeki bir uygulamadır. BES’e katılım sağlayan kişiler tasarruflarını hesaplarında biriktirmeye başladıktan 10 yıl sonra yaptığı tüm birikime % 25 oranında devlet desteği alır ve yaptığı tasarruflarla birlikte devlet desteğini de alır.

Kimler BES’e Katılabilir

Bireysel emeklilik sistemine katılım sağlayabilmek için yerine getirilmesi gereken tek şart 18 yaşından büyük olmaktır. 18 yaşından büyük her T.C. vatandaşı hali hazırda SGK’lı olup olmadığına, çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın bireysel emeklilik sistemine katılım sağlayabilir. BES’e katılım sağlayan kişilerin yerine getirmesi gereken tek şart 10 yıl süresince düzenli tasarruflara devam etmektir, aksi taktirde yapılan tasarrufa devlet desteği imkanından yararlanılamayacaktır.

BES Başvurusu Nasıl Yapılır

ICBC Turkey aracılığıyla bireysel emeklilik sistemine katılım sağlamak isteyen kişilerin tek yapması gereken en yakın banka şubesine giderek başvuru formunu temin etmektir, başvuru formunu şubeler aracılığıyla temin ettikten sonra 2 iş günü içerisinde sisteme katılım sağlanır. Sisteme katılım sağlanan gün itibariyle tasarruf hesabına ödeme yapılabilir.

ICBC BES İptali Telefon

Bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapmak isteyen tüketicilerin konuyla ilgili yapması gereken tek şey en yakın ICBC Turkey şubesine giderek iptal dilekçesi yazmaktır. İptal dilekçesinin verilmesinden sonra 10 gün içerisinde yapılan tasarruflar iade alınabilecektir. Eğer 2 aylık sürenin sonrasında iptal gerçekleştiriliyorsa stopaj vb. vergi ödemelerinin yapılması nedeniyle kesintiler söz konusu olabilir. Kesinti olup olmayacağı, olacaksa ne kadar kesinti olacağıyla ilgili hesaplama çağrı merkezleri üzerinden yapılabilmektedir. Miktara bağlı olarak değişen kesinti oranı için bir rakam ya da yüzde paylaşmak mümkün değildir. ICBC Bes iptali için telefon numarası 444 00 50 üzerinden işlem sağlanabilir.

BES Avantajlı Mı?

Bireysel emeklilik sistemi sayesinde yapılan tasarruflara devlet desteği alınabilmektedir ki % 25 olarak belirlenen devlet desteği gerçekten de oldukça yüksek bir miktardır. Hem tasarruf alışkanlığının kazanılması hem de devlet desteğinden yararlanılması itibariyle geleceğe yönelik yapılabilecek bir yatırım enstrümanı özelliği de taşıyan BES’in ortak faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • 56 yaşında emeklilik hakkı,
  • 10 yıl süresince birikime devam edilmesi halinde yıllık brüt asgari ücretin çeyreğini aşmamak koşuluyla yüzde 25 oranında devlet desteği,
  • İstenilen zamanda sistemden ayrılabilme imkanı,
  • Kısa süre içerisinde basit başvuru prosedürlerinin ardından sisteme katılım sağlanabilmesi.
icbc turkey bes iptali
icbc turkey bes iptali

Erkenden Ayrılırsam Ne Olacak

BES’e katılım sağlandıktan sonra 2 ay içerisinde sistemden çıkılması halinde herhangi bir kesinti ya da ek ödeme söz konusu olmadan sistemden zararsız şekilde çıkış yapılabilir. 2 aydan fazla süre geçtikten sonra sistemden çıkış yapılmak istenmesi halinde ise stopaj vergisi ve firmadan firmaya değişecek şekilde giriş aidatı ödemesi yapılması talep edilebilir. Bu nedenle bazı durumlarda erkenden sistemden çıkılması halinde bazı kesintilerin söz konusu olabileceğinin bilinmesi yararlı olacaktır.

Faizsiz BES Var mıdır Varsa Hangi Bankalarda Var konulu yazımızı da buradan ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku