fbpx

Her Ay Yapılan Çocuk Yardımı Parası Var mı

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Sosyal devlet anlayışının ilkelerinden birisi olarak devletin çocuklu ailelere çeşitli sosyal ödemeler yapması gerekmektedir. Bu sosyal ödemelerden birisi de her ay yapılan çocuk yardımı parasıdır. Bu ödeme kapsamında çocuk yetiştiren ihtiyaç sahibi ailelere çocukları 18 yaşına gelinceye kadar her ay için belirlenen miktarda üç ayda bir defa ödeme yapılmaktadır. Bu üç ayda bir yapılan ödeme üç ayı kapsamaktadır ve en temel hedefi çocuğun giyim, bakım, eğitim vb. maliyetlerinin karşılanmasına katkıda bulunmaktır. Hakkında çok konuşulmasa da önemli desteklerden birisi olması itibariyle her ay yapılan çocuk yardımı para var mı, bu ödemeden nasıl yararlanılır ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Çocuk Parası Alabilir

Çocuk parası almak isteyen kişilerin öncelikle sigortalı olarak bir işte çalışıyor olması gerekmektedir. Söz konusu çocuk parası öz çocukların yetiştirilmesi amacıyla verilecek osla da evlat edinilen çocuklar ya da üvey evlatlar için de bu destekten yararlanılabilmektedir.

Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Çocuk parası yardımının ne miktarda yapılacağı konusunda belirleyici unsur çocuğun yaşıdır. Çocuğun yaşı büyüdükçe devlet tarafından yapılan destek ödemesinin miktarı da artmaktadır.

Çocuk parası üç ayda bir ödenir, ancak ne kadar ödeme yapılacağı aylık olarak hesaplanır. Çocuğun doğumunun ardından alınacak ilk çocuk parası ödemesi Ocak, Nisan, Temmuz veya Ekim ayında yapılır. İlk çocuk parası yardımı birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha fazla sayıdaki çocuk için 600 TL olarak verilecektir. Söz konusu çocuk parası ödemesinden yararlanabilmek için sigortalı çalışan ebeveyn şartı aranmamaktadır, herkes bu destekten yararlanabilmektedir. Bu destekten yararlanabilmek için dikkat edilmesi gereken tek şart çocukların 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olmasıdır.

Nasıl Başvuru Yapılır

Çocuk parası yardımı almak için başvuru iletmek isteyen kişilerin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ya da sosyal Hizmetler Merkezleri’ne başvuru yapması mümkündür. Yurt dışında olduğu halde bu destekten yararlanmak isteyen vatandaşların konsolosluklara başvuru iletmesi gerekmektedir.

Devlet memurları için 2019 yılı çocuk parası yardımları şu şekilde belirlenmiştir:

  • 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için 54,28 TL,
  • 6 yaş ve üzeri çocuklar için 27,14 TL.
her ay yapilan cocuk yardimi parasi
her ay yapilan cocuk yardimi parasi

Sigortalı olarak bir işte çalışmadığı halde ihtiyaç duyduğu için destek ödemesi talep eden yardıma muhtaç ailelerin bir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden de çeşitli yardımlar alması mümkündür. Yardıma muhtaç aileler doğumun hastanede yapılması halinde tek seferlik 70 TL’lik ödemeye ek olarak ilköğretime devam eden erkek öğrenci çocukları için aylık 30 TL, ilköğretime devam eden kız öğrenci çocukları için aylık 35 TL, ortaöğretime devam eden erkek öğrenci çocukları için aylık 45 TL, ortaöğretime devam eden kız öğrenci çocukları için 55 TL destek talep edebilmektedir.

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur konulu yazımızı da buradan okuyabilir ve alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Devlet Desteği kategorimizi de inceleyerek, ülkemizde sosyal güvenlik kurumları ve diğer kurumlar tarafından verilen desteklere göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku