fbpx

Hayvancılık Yapacaklara Ziraat Bankasından Faizsiz Kredi

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın önerisi üzerine toplanan Bakanlar Kurulu 2016/9665 sayılı karar uyarınca Ziraat Bankası aracılığıyla hayvancılık yapmak isteyenlere devlet destekli faizsiz kredi vermeye başladı. Kredinin denetimi ve onaylanması konusunda yetkili kılınan kurum ise Tarım Kredi Kooperatifleri oldu.

Gerçek veya tüzel olunması fark etmeksizin herkesin kullanımına açık olan kredinin tahsis edilebilmesi için sağlanması gereken şartlar ve yerine getirilmesi gereken prosedürler bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvancılık Kredisi

TKK tarafından verilen faizsiz hayvancılık kredisinden yararlanmak isteyenlerin başvuru iletebileceği faaliyet konuları şu şekildedir:

 • Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği,
 • Yaygın hayvansal üretim,
 • Damızlık etçi kombine sığır yetiştiriciliği,
 • Damızlık düve yetiştiriciliği,
 • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği,
 • Büyükbaş hayvan besiciliği,
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği,
 • Küçükbaş hayvan besiciliği,
 • Arıcılık,
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği,
 • Kanatlı damızlık hayvan yetiştiriciliği,
 • Hindi besiciliği,
 • Su ürünleri yetiştiriciliği,
 • Su ürünleri avcılığı.

Krediden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka yukarıdaki sektörlerde faaliyet gösteriyor ya da gösterecek olması gerekir. İstenilmesi halinde birden fazla konu başlığı için de kredi başvurusu iletilebilir, ancak bu durumda kredi üst limiti başvuru iletilen başlıklar arasındaki en yüksek kredi limiti kadar olacaktır.

Damızlık Süt Sığırı Yetiştiriciliği

Süt üreticiliği yapmak isteyen girişimciler 12 milyon 500 bin TL’ye kadar kredi kullanabilir. Bu kredinin yalnızca 750 bin TL’si yatırım döneminde faizsiz olarak kullanılabilecektir. İşletme döneminde kullanılan krediler için % 50 faiz indirimi uygulanacaktır.

Damızlık Etçi ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği

Kırmızı et üreticiliği yapmak isteyen girişimciler 7.5 milyon TL’ye kadar kredi kullanabilir. Söz konusu kredinin 750 bin TL’si yatırım döneminde faizsiz olarak tahsis edilecek, işletme döneminde kredi kullanılmak istenmesi halinde ise % 75 faiz indirimi uygulanacaktır.

Büyükbaş Hayvan Besicilik

Besicilik yapmak isteyen girişimciler 3 milyon TL’ye kadar kredi kullanabilir. Söz konusu kredi yatırım döneminde % 50, işletme döneminde % 25 faiz indirimiyle kullandırılacaktır.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimciler 1 milyon 500 bin TL’ye kadar kredi kullanabilir. Yatırım döneminde krediler faizsiz olarak kullanılabilecek, İşletme döneminde kullanılan krediler için ise % 50 faiz indirimi uygulanacaktır.

Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği

Tavuk, kaz vb. kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimciler 7 milyon 500 bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullanma imkanına sahiptir. Kredinin 750 bin TL’ye kadar olan kısmı yatırım dönemi içerisinde faizsiz olarak kullanılabilir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası söz konusu krediyi tahsis etmek konusunda yetkilidir, ancak kredi Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla kullandırılacaktır. Dolayısıyla kredi başvurusu iletmeden önce Tarım Kredi Kooperatifi şubelerine gitmek ve prosedürleri TKK aracılığıyla başlatmak gerekir.

ziraat bankasi faizsiz hayvancilik kredisi
ziraat bankasi faizsiz hayvancilik kredisi

TKK, başvuru sonrasında Ziraat Bankası ile entegre çalışacak ve onay verilmesi halinde desteğin Ziraat Bankası aracılığıyla tahsis edilmesini sağlayacaktır. Tarım Kredi Kooperatifi’nden süreç ve başvuru gereklilikleri hakkında bilgi edinmek isteyen girişimciler 0312 216 40 00 numaralı genel merkezi arayabilir ya da kendisine en yakın şubeyle iletişime geçebilir.

Sitemizde Faizsiz Hayvancılık Kredisi İle ilgili daha bir çok yazıya ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku