fbpx

Fibabanka BES İptali ve Başvurusu Nasıl Yapılır Detaylar

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Kişilerin mevcut sosyal güvenlik sistemine ek olarak geleceğe yönelik kişisel yatırımlarını da yapmasını mümkün kılan bireysel emeklilik sistemi sayesinde emekliliğe hak kazanıldığında toplu ya da periyodik ödemelerle yaşam standardı daha üst seviyeye çıkarılabilir. 2013 yılında zorunlu hale getirilen BES, kişilerin hiçbir zarara uğramadan 2 aylık süreç sonrasında iptal edebileceği bir sistem. Bu kapsamda Fibabanka bireysel emeklilik sistemi iptal ve başvuru işlemleri nasıl yapılır, sistemin ayrıntıları nelerdir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi emekliliğe hak kazanıldığı zaman için emekli olmadan önce 10 yıllık periyotlar halinde devlet desteğiyle birikim yapılmasını sağlayan tamamlayıcı bir sistemdir. BES sayesinde kişiler hem tasarruf yapar hem de yaptığı tasarrufun % 25’i kadar devlet desteğine hak kazanır.

Kimler BES’e Katılım Sağlayabilir

BES’e katılım sağlamak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük olması yeterli olacaktır. 18 yaşından büyük T.C. vatandaşı kişiler herhangi bir işte çalışsın ya da çalışmasın, hali hazırda SGK’lı olsun ya da olmasın kısa süre içerisinde sisteme dahil olabilir. Daha öncede belirtildiği gibi BES bir yatırım ürünüdür ve yatırım geleceğe yapılmaktadır.

Fibabanka BES Başvurusu

Fibabanka aracılığıyla bireysel emeklilik sistemine dahil olmak isteyen kişilerin tek yapması gereken en yakın Fibabanka şubesine gitmektir. Fibabanka şubeleri aracılığıyla doldurulan başvuru formu sonrasında 2 gün içerisinde sisteme dahil olunur.

Fibabanka BES İptali Telefon ve SMS

Fibabanka aracılığıyla BES’e dahil olan kişilerin kolaylıkla sistemden ayrılması mümkündür. Sistemden ayrılmak isteyen kişiler Fibabanka ile iletişime geçip durumuna en uygun hizmet kanalı üzerinden iptal dilekçesini iletebilir. İptal dilekçesinin iletilmesinden sonra 10 gün içerisinde yapılan ödemeler iade alınır. Eğer zorunlu BES yaptırıldıysa ve bu iptal ediliyorsa 2’nci ayın sonunda gerçekleştirilen iptal işlemleri için herhangi bir kesinti olmaz.

Eğer kişiler daha geç sistemden ayrılmaya karar vermişse bu durumda stopaj vb. vergi ödemeleri nedeniyle bir miktar kesintiyle iade alınır. Ne kadar kesinti uygulanacağı yapılan ödemelerin miktarına bağlı olarak değişebileceği için bir miktardan söz etmek yanlış olacaktır. Fibaemeklilik İletişim için 444 82 88 nolu telefonu kullanabilirsiniz.

BES Avantajları

BES’in kişisel avantajlarından ziyade ortaklaşa sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilir:

  • 56 yaşında emekli olma imkanı,
  • İstenildiği zamanda sistemden ayrılma olanağı,
  • 10 yıl süresince yapılan birikim sonrasında % 25 oranında devlet desteği fırsatı,
  • 18 yaşının geçilmesi itibariyle herkesin geleceğine yatırım yapabilmesi fırsatı.

fibabanka bes iptali

BES Nasıl İşler?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olan kişiler sözleşmedede belirtildiği üzere 10 yıl süresince tasarruf yapmaya devam eder. 10 yılın sonunda devlet desteğine hak kazanılması durumunda yapılan tasarruflara % 25 oranında devlet desteği de ilave edilir ve kişinin tercihine bağlı olarak emeklilik döneminde iade alınır. Kişiler toplu ya da periyodik ödemeler şeklinde iade talep etmektedir. Hazine Müsteşarlığı, SPK ve Emeklilik Gözetim Merkezi’nin ortaklaşa koordine ettiği sistem kaynaklı ödemeler bireysel emeklilik firması aracılığıyla kişilere ulaştırılır.

Faizsiz BES Var mıdır Varsa Hangi Bankalarda Var konulu yazımızı da buradan ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku