fbpx

Faizsiz Yatırım Hesabı Nedir, Nasıl Açılır Getirisi Ne Kadardır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faizsiz yatırım yapmak ve tasarruflarına değer katmak isteyen tüketicilerin istifade edebileceği katılım bankacılığı ürünlerinden birisi de yatırım hesaplarıdır. Yatırım hesapları sayesinde tasarrufların kolayca faizsiz yatırım olanaklarında değerlendirilmesi ve değer kazanması mümkün hale gelir. Bu kapsamda faizsiz yatırım hesabı nedir, nasıl açılır, getirisi ne kadardır ve türevi konulara değinilmesi faydalı olacaktır.

Yatırım Hesabı Nedir

Yatırım hesabı, katılım bankacılığı faaliyetinin imkan sağladığı faizsiz yatırım araçlarına yatırım yapabilmek için açılması gereken bir hesap türüdür. Tıpkı vadesiz mevduat hesabı gibi çalışır ve yatırım yapmadan önce hesaba para yatırmak gerekir. Bazı bankalar açılan yatırım hesaplarından hesap işletim ücreti vb. almazken bazılarının tercihi para almaktan yana olmaktadır.

Yatırım Fonu Nasıl Alınır

Yatırım hesabını işlevsel kılan şey yatırım fonlarına yatırım yapılabilmesine imkan vermektir ve bu nedenle yatırım fonlarının nasıl alınabileceğine de değinmek gerekir.

Yatırım fonu almaya karar veren yatırımcıların öncesinde tüm hesap açılış prosedürlerini tamamlamış olması gerekir. İşlemlerin tamamlanması sonrasında açılan yatırım hesabına para yatırdıktan sonra ve yatırım fonunun minimum gerekliliklerini sağladıktan sonra yalnızca birkaç tıklamayla ya da çağrı merkezi üzerinden verilen emirle yatırım fonunun satın alınması mümkün hale gelir.

Bazı bankalar ATM aracılığıyla da yatırım hesabının yönetilmesine imkan vermeye başlamıştır.

Yatırım Fonlarının Getirisi Ne Kadar?

Yatırım fonlarının geleceğe ilişkin ne kadar kazanım sağlayacağını kesin olarak kestirmek olanaksızdır. Bu açıdan geçmişe dönük tabloların incelenmesi gerekir. Hali hazırda yatırım fonlarının ortalamasının % 10 olduğunu ve yıl içerisinde yapılan yatırım için % 10 kadar para kazanıldığını belirtmek gerekir. Bu oran bankadan bankaya ve yatırımdan yatırıma değişebilir, sadece bir piyasa ortalaması olarak paylaşılmıştır.

Yatırım Hesabından Vergi Alınır Mı?

Yatırım hesabından  vergi alınmaz fakat yatırım hesabı aracılığıyla yapılan yatırımlardan elde edilen gelirden belirli oranda vergi kesintisi olmaktadır. Bu kesinti, gelirin % 10’u oranında stopaj kesintisi olarak isimlendirilmektedir. Fakat limited ya da anonim şirket olarak yatırım yapılıyorsa yapılan yatırımdan elde edilen getir üzerinden stopaj vergisi ödenmez. Bu karar 01.10.201 tarihinde 5520 sayılı Kurumlar Vergisi kanunun 2’nci maddesinin 1’inci fıkrasında düzenlenmiştir.

Ne Zaman Yatırım Yapılabilir

Genel itibariyle 7 gün 24 saat yatırım yapılmasına imkan sağlanmaktadır. Tek dikkat edilmesi gereken mevcut zamanda yatırım yapılabilecek bir aracın olup olmadığıdır. Ek olarak bankalar diğer kurumlar ait yatırım fonlarından satın almak isteyen yatırımcılar için belirli aralıklarda işlem yapmayabilmektedir. Bu aralık genel itibariyle bir gün içerisinde 1 saat gibi küçük bir dilimdir.

Zarar Edilebilir Mi?

Alınan yatırım fonlarından zarar edilmesi muhtemeldir. Belirli bir getiri sözü verilemediği ive taahhütte bulunulamadığı gibi zarar sözü ya da taahhüdü de verilemeyecektir. Yatırımcının ne kadar riske girdiğini kendisinin de analiz etmesi gerekir fakat genel itibariyle bankanın yatırımı uzmanları tarafından detaylı şekilde hazırlanan stratejilerin zarar ettiğine pek rastlanmamıştır.

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım hesabı açmak için tek yapılması gereken hangi kurumla çalışılacağına karar vermektir. Hangi fon alınıyor olursa olsun tüm kurum ya da bankalardan erişim sağlanabileceği için önemli olan yatırım fonunun kime ait olduğu değil hangi kurumla çalışılmak istendiğidir. Eğer yapılacak yatırımlarda faiz geliri elde edilmek istenmiyorsa mutlaka katılım bankalarıyla çalışmak gerekir. Hali hazırda çalışılabilecek katılım bankaları Kuveyt Türk Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası’dır.

faizsiz yatirim hesabi nasıl açılır

Nüfus cüzdanıyla birlikte en yakın katılım bankası şubesine giderek çok kısa bir süre içerisinde hesap açılış işlemlerini tamamlamak mümkündür. Hesap açılışı sonrasında 3 gün içerisinde onaylanır ve yatırım yapmaya uygun hale gelir. Hesaba özel oluşturulan IBAN numarası ya da hesap numarası aracılığıyla tasarrufların yatırım hesabına internet üzerinden aktarılması mümkün hale gelir.

Sitemizde daha önceden yayımladığımız Faizsiz Yatırım Araçları ve Önerileri konulu yazımızı buradan okuyabilir, bunun yanı sıra Faizsiz Yatırım bölümümüzü ziyaret ederek alternatif fikirler edinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku