fbpx

Faizsiz Yatırım Fonu Nedir Nasıl Yatırım Yapılır Alternatifler

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faiz ödemeden yatırım yapmak isteyen tüketicilerin istifade edebileceği yöntemlerden birisi de yatırım fonlarıdır. Yatırım fonları yapılacak yatırım için gerekli olan sermayenin toplanması sonrasında yatırımcılar için tasarruflarıyla doğru orantılı olacak şekilde kar oranı paylaştırılmasıdır. Bu kapsamda faizsiz yatırım fonu nedir, nasıl yatırım yapılır ve türevi konulara kısaca değinilmesi faydalı olabilir.

Yatırım Fonu Nedir?

Portföyde bulunan değerlere yapılacak yatırım için ihtiyaç duyulan sermaye için halka başvurulması ve toplanan tasarruflar sonucu oluşan fona yatırım fonu denilmektedir.

En sık yapılan hata yatırım fonuyla katılım fonunu birbiriyle karıştırmaktır. Yatırım fonu katılım fonuna nazaran çok daha kapsamlı bir yatırım aracıdır. Yatırım fonları içerisinde hisse senetleri, döviz, kira sertifikaları, türev araçlar vb. birçok farklı aracı barındırır ve her birinden farklı oranlarda bulundurarak riski minimize etmeye gayret eder.

Bu kapsamda yatırım fonlarına yapılan yatırım aslında sadece bir ürüne değil bir ürünün içerisindeki onlarca farklı ürüne yapılmış olur. Bu durumun gerekliliği doğrudan risk faktörüyle ilgilidir. Bunu şu şekilde düşünmek her açıdan aydınlanma sağlayacaktır: örneğin A şirketi ile B şirketi aynı sektörde faaliyet gösteren iki rakip firma olsun ve yatırımcı hisse senedi almak istesin. Bu durumda yatırımcının yapabileceği en riskli seçim sadece A şirketine ya da sadece B şirketine yatırım yapmaktır. Yatırımcı şirketten öte sektörün genişleyeceğini düşünüyorsa ve bu nedenle yatırım yapacaksa hem A şirketine hem de B şirketine yatırım yapması hem rekabet açısından hem de sektör açısından katlanılan riski düşürecektir.

Yatırım fonları ise bunun bir üst boyutu olarak sadece hisse senedine değil aynı zamanda kira sertifikasına vb. sermaye piyasası araçlarına da yatırım yapılmasını mümkün kılmaktadır.

Yatırım Fonu Ne Kadar Kazandırır?

Yukarıda da değinildiği gibi yatırım fonları yapılması planlanan yatırımlardan oluşan portföy için bir araya getirilen fon anlamı taşımaktadır. Bu kapsamda portföyde bulunan araçların belirlenen vadede ne kadar getiri sağlayacağı önceden hesaplanamayacağı için ne kadar para kazanılacağı da tahmin edilemeyecektir. Fakat genel bir ortalama olarak yatırım fonlarının 1 yıl vadede yatırımcısına ortalama % 10 civarında getiri sağladığı gözlemlenmektedir.

Yatırım fonuna katılım sağlayan yatırımcının kazanç elde edebilmek için sadece beklemesi ve yatırımların dönüşünü hesaplamaya çalışması gerekmez. Yatırım fonları sahip olunan hissenin satışına da imkan vermektedir. Bu kapsamda yapılan yatırımın değeri hızla artıyorken vade sonunu beklemeden hissenin devri gerçekleşebilir ve bu sayede vade öncesinde kar elde edilmiş olur. Bu, kısa vadede elde edilebilecek en basit ve etkili kar elde etme yöntemlerinden birisidir.

faizsiz yatirim fonu

Nasıl Yatırım Yapılır?

Yatırım fonlarına yatırım yapmaya karar veren yatırımcıların öncelikle hangi kurumla çalışacağını belirlemesi gerekir. Onlarca alternatif arasından herhangi birisini seçtikten sonra nüfus cüzdanıyla birlikte en yakın şubesine gitmek ya da çağrı merkezi aracılığıyla prosedürlerin başlamasını istemek yeterli olacaktır. 3 gün içerisinde açılan yatırım hesabı anında yatırım yapmaya hazır olacak ve çeşitli trader ekranlarına erişmek de mümkün hale gelecektir.

Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir Enine Boyuna Araştırdık konulu yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku