fbpx

Faizsiz Sulama Kredisi Nedir Nasıl Alınır Şartlar Başvuru

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tarım ve hayvancılık konusunda kapasite sorunu kadar modernizasyon sorunu da mevcuttur ve üstesinden gelinmesi gereken ciddi bir problemdir. Modernizasyon yatırımları sayesinde hem çok daha az kişiyle çok daha büyük ölçekli ihtiyaçlar karşılanabilir hem de çok daha az maliyete katlanarak daha fazla üretim yapılabilir. Fakat modernizasyon yatırımları ucuz değildir ve çiftçi için altından kalkılması zor bir maliyet anlamı taşıyabilir, bu açıdan faizsiz sulama kredisi nedir, nasıl alınır ve nelere dikkat edilmelidir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Sondajlı Sulama

Bir zeminin çeşitli makineler yardımıyla delinmesi ya da kazılması işlemine sondajlama denilmektedir. Sondajın en yaygın kullanım amacı su kuyusu açmaktır fakat günümüzde tasarrufun arttırılması, çeşitli sulama sistemleri için su kaynağıyla bağlantı kurulması gibi işlemler için de kullanılmaktadır.

Sondaj işlemi sonrasında ulaşılan su birikintisine bağlı olarak kurulacak bir sulama sistemi sayesinde neredeyse hiç emek harcamadan tüm arazinin sulanması sağlanabilir. Sondajlı sulama son dönemlerde en sık kullanılan ve tavsiye edilen sulama yöntemlerinden birisidir.

Sıfır Faizli Sulama Kredisi

Geçtiğimiz dönemlerde Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir karar sonrasında modernizasyon yatırımı yapmak isteyen çiftçilerin bunun için ihtiyaç duyduğu finansmanı Ziraat Bankası aracılığıyla 5 yıl vade ve sıfır faiz imkanıyla alması kararlaştırıldı. Bu kapsamda sıfır faizli sulama kredisi çekmek isteyen çiftçilerin nasıl bir projeyle sulama sistemi kuracağına karar verdikten sonra tek yapması gereken Ziraat Bankası’na giderek talepte bulunmak.

Sıfır Faiz İmkanı Sağlanan Modernizasyon Yatırımları

12 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan 30263 sayılı Resmi Gazete’nin 2017/48 numaralı tebliğinde belirtilene göre ilgili yatırım desteğinden yararlanılabilmesi için belirlenen yatırım konuları şunlardır:

 • Tarla içi damla sulama sistemleri,
 • Tarla içi yağmurlama sulama sistemi,
 • Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi,
 • Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi,
 • Lineer ya da center pivot sulama sistemi,
 • Tamburlu sulama sistemi,
 • Güneş enerjili sulama sistemi,

Şartlar

Modernizasyon yatırımlarından yararlanmak isteyen kişilerde aranan bazı şartlar vardır, bu şartlar kapsamında:

 • Çiftçi Kayıt Sistemi olunması,
 • Faaliyet konusu tarımsal üretim olan tüzel bir kişilik olunması ya da en az 3 yıldır tarım yapan gerçek bir kişi olunması veya en az 5 yıl süresince tarım yapılacağını belgeleyen bir arazi kiralama sözleşmesinin bulundurulabilmesi,
 • Geçmişe dönük 10 yıl içerisinde aynı bölge için sulama desteği ya da hibesi alındıysa bu destek için başvuru yapılamaz.
 • Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği uyarınca modernizasyon yatırımlarından yararlanan ya da yararlanmaya hak kazanan üreticiler bu destekten yararlanamaz.

faizsiz sulama kredisi

Ne Kadar Destek Verilir

Verilecek desteğin belirli bir miktarı yoktur 1 milyon TL’ye kadar olan yatırımların % 50’si devlet tarafından hibelendirilir. Dolayısıyla ne kadar destek alınacağı da nasıl bir yatırım yapılacağına bağlı olarak değişecektir.

Nasıl Başvuru Yapılır

Başvuru yapılacak kurum Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il müdürlükleridir. İl Müdürlüğü ile yapılan görüşme sonrasında ilgili proje için hangi belgelerin temin edilmesi gerektiği öğrenilmeli, gerekli izinler alınmalı ve belgeler bir araya getirilerek proje başvurusu yapılmalıdır.

Sitemizde yer alan Sıfır Faizli Sulama Kredisi ve Başvuru Şartları konulu yazımızı ortalama 3 dk da okuyabilir, bunun yanı sıra Faizsiz Tarım Kredileri bölümümüzü ziyaret ederek buradan alternatif destek ve kredileri öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku