fbpx

Faizsiz Sera Kredisi

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tarımsal üretimin verimliliği ve sulama teknikleri arasında önemli bir korelasyon vardır. Bu açıdan modern tarım tekniklerinin ülkemize de uyarlanması adına Ziraat Bankası başta olmak üzere çeşitli kamu kurumlarınca ciddi destekler verilmektedir. Verilen destekler amaca yönelik yapılacak harcamaların ya sıfır faizli olarak ya da hibe yani geri ödemesiz olarak hazine bütçesinden karşılanması usulüne dayanmaktadır.

Bu kapsamda faizsiz sera kredisi, faizsiz çiftçi kredileri, ziraat bankası sera kredisi ve şartları, sera hibe desteği ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

TKK Ziraat Bankası Kredileri

Tarım Kredi Kooperatifi ile protokol imzalayan Ziraat Bankası, tarımsal üretimle uğraşan çiftçilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak adına bir kredi paketi geliştirmiştir. Geliştirilen kredi paketi sayesinde çeşitli üretimsel konularda finansal destek alabilen üreticiler bitkisel üretimin yanı sıra hayvancılık için yapılacak harcamaları da bu krediyle karşılayabilir.

Kredi her ne kadar Tarım Kredi Kooperatifi tarafından karşılanıyor olsa da tahsisin Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleşecek olması nedeniyle bankacılık mevzuatına uygun bir tahkikat gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen tahkikatta kredi kullanacak kişinin finansal durumu, kredi geçmişi, kara listede olup olmadığı, krediyi geri ödeyip  ödeyemeyeceği ve türevi konularda araştırma yapılarak kredi kullanıp kullanamayacağına karar verilir.

Verilen karar sonrasında kredi kullanabileceği belirlenen üreticilere kredi tahsis edilir.

Ziraat Bankası Sera Kredisi

Yapılan tahkikat sonrasında olumlu yanıt alan üreticiler tahsis edilen krediyi sera modernizasyonu için kullanmaya hak kazanır. Verilecek kredinin üst limiti 300 bin TL’dir ve faiz indirimi iki şekilde uygulanır. Yatırım dönemi içerisinde çekilen ve kullanılan krediler % 100 faiz indirimine tabidir, işletme dönemi içerisinde kullanılan krediler ise % 50 faiz indirimine konu olur.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası aracılığıyla sera kredisi çekmek için başvuru yapmak isteyen üreticilerin şahsen Ziraat Bankası şubeleri üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. Yapılacak başvuru sonrasında inceleme yapılacaktır.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Şartları

Ziraat Bankası aracılığıyla sera kredisi başvurusu yapan, sera modernizasyonu için finansman arayışında olan üreticilerin sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır.

  • ÇKS’ye kayıtlı olmak,
  • En az 3 yıldır tarımsal faaliyette bulunuyor olmak,
  • SGK kapsamında bir yerde çalışmıyor olmak,
  • Talep edilmesi halinde kredi değeri tutarınca teminat gösterebilmek,
  • Faaliyette bulunulacak seranın sigortalandırılması gerekmektedir.

Bu şartların yerine getirilmesi halinde 500 metrekare ya da daha fazla alanda üretime devam eden üreticilerin kredi başvuruları kabul edilebilecektir.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Gerekli Evraklar

Sera kredisi başvurusu yapmak için ibraz edilmesi gereken evraklar şu şekildedir:

  • Kimlik fotokopisi,
  • SGK’lı olarak bir yerde çalışılmadığını ispatlayan belge,
  • Üretimin yapıldığı yere ait tapu fotokopisi ya da kira kontratı,
  • Okur-yazarlık belgesi,
  • En az 3 yıldır seracılık faaliyetine devam edildiğini gösteren belge.

Sera Nasıl Modernize Edilecek?

Sera modernizasyonu için bu işle ilgilenen kurumlarla iletişime geçilmesi ve en uygun teknik/yöntemin uygulanması gerekmektedir. Yapılacak fizibilite çalışması sonrasında kredinin doğrudan faturaya binaen ödenmesi mümkün olacaktır. Ziraat Bankası’na bağlı uzmanlar da bölge özelinde danışmanlık talebinde bulunanlara yardımcı olabilmektedir.

Sera Hibe Desteği

Sera hibe desteği kuruluş aşamasında verilmektedir. Genç çiftçi projesine dahil olanlar için sağlanan bu destek kapsamında sera faaliyetine başlamak isteyen üreticilerin en az 1000 metrekarelik alanda basınçlı sulama sistem içerikli, kontrollü örtü altı tesiste sebze ve muz yetiştiriciliği yapması gerekmektedir. Bunun yapılması halinde 30 bin TL sera hibe desteği verilmektedir.

 

Çiftçiye Faizsiz Kredi

Ziraat Bankası aracılığıyla tahsis edilecek olan 100 bin TL’lik çiftçi kredisi kapsamında 30 bin TL’lik hibeye ek olarak faizsiz kredi çekilebilir.

Bu krediye başvurmak isteyen üreticilerin Tarım Kredi Kooperatifi üyesi olması gerekmektedir. Nüfus cüzdanı, talep edilmesi halinde teminat gösterilecek mal varlığına ait tapu fotokopisi ya da diğer sahiplik belgeleri, ÇKS belgeleri ve varsa son 3 yıllık bilanço belgesiyle birlikte Ziraat Bankası şubelerine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.

Ayrıca konuyla alakalı Çiftçiye Faizsiz Traktör Kredisi içeriğimizi içerisinden inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku