fbpx

Faizsiz Nefes Kredisi

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Sıfır faizli kredi kullanmak isteyen esnafın isitfade edebileceği ürünlerden birisi de TOBB ve bağlı bulunulan ticaret odaları iş birliğiyle geliştirilen Nefes Kredisi’dir. Nefes kredisi aracılığıyla piyasaya sıcak para girişi sağlamayı, ekonomiyi canlandırmayı ilkeleyen devletin diğer bir amacı da mal ve hizmet alımını erteleyen girişimcilerin bu sorununu çözmektir.

Hali hazırda nefes kredisine başvuru yapmak isteyen esnaf ve girişimcilerin sağlaması gereken bazı şartlar, yerine getirmesi gereken prosedürler vardır. Bu açıdan faizssiz nefes kredisi, esnaf kredisi faizsiz, Ziraat Bankası esnaf kredisi, faizsiz kredi imkanları ve KOSGEB faizsiz kredi gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Esnafa Faizsiz Nefes Kredisi

Geçtiğimiz yıllarda uygulanmaya başlayan nefes kredisi sayesinde esnaf ve ticaret odası üyesi tacirlere çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaları adına düşük faizli kredi tahsis edilmektedir. Neredeyse yıllık enflasyon oranının dahi altında faiz oranıyla tahsis edilebilen nefes kredisini hayata geçirmek için Kredi Garanti Fonu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası ve Denizbank arasında bir protokol imzalanmıştır.

TOBB’a bağlı ticaret odasına üye olan esnaf ve sanatkarların, girişimcilerin razı olması gereken faiz oranı yıllık % 9,9 olarak açıklanmıştır. Toplamda en fazla 18 ay vadelendirilebilen bu krediden istifade edecek esnaf ve sanatkarların ilk 6 ay ödeme yapması gerekmez.

Toplamda 50 bin KOBİ’nin yararlanması planlanan bu proje kapsamında aylık % 0,8 faizle kredi kullanmak mümkün olur.

Kredi üst limiti 200 bin TL’dir, bazı bölgelerde üst limit 100 bin TL olarak revize edilmiş, kredi faiz oranı da % 1.85’e yükseltilmiştir.

Nefes Kredisi Şartları

Nefes kredisi kullanmak isteyen esnaf, sanatkar ve girişimcilerin sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • KOBİ tanımına uygun olmak,
 • TOBB’a bağlı bir ticaret odasına üye olmak,
 • Başvuru tarihi itibariyle geriye dönük en az 1 yıldır faaliyette olmak.

Başvuru iletmek isteyen KOBİ’lerin TOBB’a üye olarak işleme başlaması gerekmektedir. 10 TL’lik üyelik bedelini ödedikten sonra TOBB üyesi olan KOBİ’ler nefes kredisi almak için bağlı bulundukları ticaret odasına gidip üzerinde “KOBİ Destek/Nefes kredisi içindir” ibaresi yazılı bir faaliyet belgesi almak durumundadır.

Alınan faaliyet belgesiyle birlikte yukarıda bahsi geçen protokole imza atan bankalardan herhangi birisine giderek başvuru iletilmesi mümkündür.

İletilen başvuru bankacılık mevzuatına uygun şekilde değerlendirmeye alınacak, başvuru sahibinin söz konusu krediyi geri ödeyip ödeyemeyeceği anlaşılmaya çalışılacaktır. Krediyi geri ödeyeceği konusunda net bir sonuca varılamayan KOBİ’lerden teminat talep edilir. Eğer teminat gösterilecek bir mal varlığı yoksa bu durumda Kredi Garanti Fonu’na (KGF) başvuruda bulunulabilir. KGF’ye toplam kredinin % 0,03’ü kadar bir bedel ödeyerek kefalet hizmetinden yararlanan KOBİ’lerin çok daha kolay bir şekilde kredi kullanması mümkün olur.

Kimler Başvuru Yapamaz?

Nefes kredisine başvuru yapacak kişilerin KOBİ tanımına uygun olması gerekmektedir. Yani yıllık 125 milyon TL’den daha düşük gelir elde edilmesi gerekmektedir. Mikro ölçekli işletme 10’dan az kişi çalıştırmakta, 3 milyon TL’den az ciro elde etmektedir. Küçük ölçekli işletme 50’den az kişi çalıştırmakta, 25 milyon TL’den az ciro elde etmektedir. Orta ölçekli işletme 250’den az kişi çalıştırmakta, 125 milyon TL’den az ciro elde etmek durumundadır.

Esnafa Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek?

Esnafa verilecek nefes kredisinden başvuru sonrasında hemen yararlanılabilir. Herhangi bir zaman skalası bulunmamaktadır. Kredi başvurusu onaylandıktan sonra kredi tahsisi anında gerçekleştirilir.

Bu sürenin ne kadar olacağı tamamen bankanın yapacağı değerlendirme ve teminat talep edip etmeyeceğine bağlı olarak değişecektir.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi

TOBB ve KGF arasında imzalanan protokol sonrasında Ziraat Bankası aracılığıyla esnaf kredisi çekilebilir hale gelmiştir.

Ziraat Bankası aracılığıyla esnaf kredisi çekmek isteyen KOBİ’lerin bağlı bulundukları ticaret odasına giderek “KOBİ destek kredisi içindir.” ibaresi yazılı bir faaliyet belgesi alması, aldığı bu belgeyle Ziraat Bankası şubesine gitmesi gerekmektedir.

Ziraat Bankası şubelerinden yapılan başvuru bankacılık mevzuatına uygun şekilde değerlendirmeye alınacak, olumlu yanıt sonrasında anında tahsis gerçekleşecektir.

KOBİ destek kredisinin faiz oranı aylık % 0,98 ile % 0,99 arasında değişmektedir. Kullanılan kredi en fazla 18 ay vadelendirilebilir, ilk 6 ay ödeme yapılmasına gerek yoktur.

KGF teminatıyla kredi çekmek isteyen KOBİ’ler KGF sayesinde kullanacakları kredinin % 85’i ile % 100’ü arasında bir teminat elde edebilir. Ziraat Bankası aracılığıyla kullanılabilecek esnaf kredisinin üst limiti 200 bin TL, alt limiti ise 12 bin TL’dir.

KGF Teminatlı Esnaf Kredisi

Kredi Garanti Fonu (KGF) ile protokol imzalayan Ziraat Bankası KOBİ tanımına haiz olan işletmelerin 12 bin TL ile 200 bin TL arasındaki nakit ihtiyacını karşılamaktadır. İlk yıl ödemesiz, toplamda 5 yıla kadar işletme kredisi, ilk 3 yılı ödemesiz, toplamda 10 yıla kadar vadelendirilebilen bu krediden yararlanmak isteyen işletmelerin SGK ya da vergi borcu bulundurmaması, yapılandırılmış borç varsa yapılandırmanın bozulmamış olması gerekmektedir.

Bu krediden esnaflar, sanatkarlar, serbest meslek mensupları, tarımsal işletmeler ve çiftçiler yararlanabilir. Ek olarak KOBİ tanımının dışında kalan havayolu işletmeleri, seyahat acenteleri, gemi inşa sanayi işletmeleri, ihracatçılar ve diğer işletmeler de bu krediden yararlanabilir.

Esnaf Kefalet Kredisi

1951 yılında TTK hükümlerine uygun olarak kurulan Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi, TESKOMB markasıyla faaliyetine devam etmektedir. Esnaf kefalet kredisi adı altında çeşitli kredi imkanları sunan TESKOMB’un krediden yararlanabilmek için öne sürdüğü şartlar şunlardır:

 • Esnaf ve sanatkar olmak,
 • Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olmak,
 • İş yerinin kooperatifin çalışma bölgesi içerisinde yer alması,
 • Yalnızca tek bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi üyesi olmak.

Faiz Oranları

Krediden yararlanacak kişiler için şahıs üt limiti 200 bin TL olarak güncellenmiştir. Kredi vadesi en fazla 5 yıl olabilmektedir. Faiz oranları 1 yıla kadar yıllık % 4, 1 yıl ve üzerindeki vade için yıllık % 5’tir.

Piyasa ortalamasının oldukça altında olan bu faiz oranından istifade ederek kredi çekmek isteyen esnaf ve sanatkarların başvuru için aşağıdaki prosedürü takip etmesi gerekir.

 

faizsiz nefes kredisi nedir
Esnafa faizsiz nefes kredisi

Başvuru

 1. Kooperatife dilekçe yazılır,
 2. Yönetim kurulu başvuruyu inceler,
 3. Kabul ya da ret kararı 15 gün içerisinde verilir,
 4. Kredi talebi Halk Bankası’na iletilir,
 5. Banka değerlendirme yapar,
 6. Değerlendirme sonrasında olumlu yanıt alanlara kredi tahsis edilir.

Başvuru için gerekli evraklar şunlardır:

 • Vergi Levhası (Aslı ve Fotokopisi)
 • Esnaf Sicil Belgesi (Aslı ve Fotokopisi)
 • Ortaklık Beyannamesi (Kooperatiften Alınacak)
 • Oda Faaliyet Belgesi (Bağlı Olunan Odadan)
 • İkametgah belgesi
 • Kimlik Fotokopisi ve Aslı
 • 4 Adet Yeni Fotoğraf
 • Son Dönem Hesap Özeti (Muhasebeden Kaşeli ve İmzalı)
 • G.B. (Bağkur-SSK-İsteğe Bağlı) Fotokopi
 • Şoför Esnafı İçin Ticari Araç Ruhsat (Aslı ve Fotokopisi)

Kefil olacak kişilerin vergi levhası, kimlik fotokopisi ve ikametgah belgesi ibraz etmesi de gerekir.

Konuyla alakalı Sıfır Faizli Esnaf Kredisi yazımızı adresi içerisinden kısa süre içerisinde inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku