fbpx

Faizsiz Makine Kredisi Nasıl Alınır Hangi Bankalar Veriyor

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Girişimciliği desteklemek ve sermaye mallarının ithalatını azaltmak amacıyla makine ve teçhizat alımlarında sıfır faizli kredi imkanı sunan KOSGEB, proje kapsamında girişimcilerin satın almak istediği malların faizini ödemekte ve bu sayede girişimciler de sadece ana para borcunu geri ödeme imkanına kavuşmaktadır. Girişimcinin faizsiz makine kredisinden yararlanabilmek için sağlaması gereken bazı şartlar vardır.

Bu açıdan faizsiz makine kredisi nasıl alınır, şartlar nelerdir, makina desteği bu yıl için ne kadar, ödemeler ne zaman yapılacak, başvuru nasıl yapılır ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

KOSGEB Makine Teçhizat Kredi Desteği Programı

KOSGEB İcra Komitesi tarafından alınan karar neticesinde yerli ve yeni olması şartıyla girişimcilerin satın almak istediği makine ve teçhizatlar için faiz desteği sağlanması kararlaştırılmıştır.

Söz konusu destek programı kapsamında işletme başına en fazla 300 bin TL’ye kadar faiz ya da kar payı desteği yapılır. İşletmeler sıfır faizli ya da kar payı ödemesi yapmalarına gerek kalmadan sadece ana para borcunu öder. İlk 6 ay ödeme yapmayan işletmeler ödemelerini 36 ay süresince 3 ayda 1 eşit taksit ödemeli olarak yapar.

2020 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Başvurusu

Makine teçhizat kredi faiz desteği için başvuru yapmak isteyen girişimcilerin öncelikle KOSGEB’in internet sitesinde yer alan KOBİ/Girişimci Giriş menüsünden hesabına erişmesi ve e-Hizmetler sekmesi içerisinde yer alan Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Başvurusu bağlantısına tıklaması gerekmektedir.

Bu bağlantıya tıklanması halinde açılacak sayfada satın alınacak makine ya da teçhizata ilişkin çeşitli sorular sorulacak ve form doldurulduktan sonra başvuru tamamlanmış olacaktır. Başvurusunu internet üzerinden tamamlayan girişimciler bu formun çıktısını almalı ve KOSGEB Müdürlüğü’ne gitmelidir.

Yaklaşık 4 haftalık başvuru süresinin ardından 1 hafta kadar inceleme yapılacak, daha sonra gerekli düzeltmelerin yapılması için 1 hafta daha süre verilecek ve nihayetinde de onay alan girişimciler belli olacaktır.

Hangi girişimcinin ne kadarlık destekten yararlanacağı değerlendirme tablosunda yer alan sektör, ölçek ve karlılık kriterlerine göre belirlenecek, en yüksek en düşüğe göre toplamda 100 milyon TL’lik bütçe içerisinden karşılanacaktır.

KOSGEB Sıfır Faizli Makine Kredisi Nasıl Çekilir

Yapılan değerlendirme sonrasında ilgili destekten yararlanmaya hak kazanan işletmeler için yazılım tarafından otomatik olarak bir başvuru kodu üretilecek, teslim edilecektir. KOSGEB Müdürlüğü’nden alınan bu başvuru koduyla birlikte protokole imza atan ve faizsiz makine teçhizat kredisi verebilen bankalardan herhangi birisine giderek kredi başvurusunda bulunulabilir.

Yapılan başvuru sonrasında bankacılık mevzuatına göre bir değerlendirme daha yapılır ve ilgili işletmenin ana para borcunu geri ödeyip ödeyemeyeceği üzerine değerlendirme yapılır. Yapılan değerlendirme sonrasında ilgili ödemeyi yapabileceğine kanaat getirilen işletmeler için banka tarafından kredi tahsisi gerçekleştirilir.

Banka, işletmeden teminat göstermesini isterse fakat işletmenin söz konusu kredi borcunu ödeyebileceğine dair gösterebileceği herhangi bir teminat bulunamazsa bu durumda talep eden işletmeler Kredi Garanti Fonu A.Ş. tarafından sunulan kefalet hizmetinden yararlanabilir.

Hangi Makineler Sıfır Faizli Olarak Alınabilir

İlgili faiz desteği kapsamında işletmelerin belirli şartlara uyan makineleri ya da teçhizatı satın alıyor olması gerekmektedir.

Makine: En az bir parçası, uygun çalıştırıcı, kumanda ve güç devreleri vasıtasıyla hareket eden muhtelif parça ve gruplardan oluşan, malzemeyi işlemeye, taşımaya veya ambalajlamaya yarayan gereçler, tek başına kullanıldığında ulaşılan amacı sağlamak için tek bir bütünmüş gibi çalışmak üzere düzenlenen ve kontrol edilen makineler grubu.

Teçhizat: Bir makineye veya muhtelif makineler grubuna monte edilmek üzere piyasaya arz edilen ve bir makinenin fonksiyonunu değiştiren değiştirilebilir parçalar ve makine ile birlikte yeni satın alınacak makinenin işletimi için gerekli olan yazılım ve gereçler.

İkinci el makine ya da teçhizat satın almak isteyen işletmelerin bu destekten yararlanarak bunu yapması mümkün değildir. Bu destek sadece yeni ve yerli makine teçhizat satın alımlarını kapsam içerisinde tutmaktadır.

KOSGEB Faizsiz Makine Teçhizat Kredisi Kimlere Verilecek

Makine-teçhizat kredi faiz desteği programına başvuru yapmak isteyen kişilerin desteklerden yasaklı olmaması, KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması, imalat sanayinde faaliyet göstermesi gerekmektedir.

2016 ya da 2018 yılında düzenlenen makine teçhizat kredi faiz desteği programlarına katılım sağlayan işletmeler yeni düzenlenecek destek programına katılım sağlayamamaktadır.

KOSGEB Makina Desteği

Makine ve teçhizat kredi faiz desteğine ek olarak ileri girişimci statüsündeki kişilerin yararlanabileceği farklı bir destek programı daha vardır. Bu destek programı kapsamında:

  • Düşük ya da orta-düşük teknoloji düzeyi için 100 bin TL,
  • Orta yüksek teknoloji düzeyi için 200 bin TL,
  • Yüksek teknoloji düzeyi için 300 bin TL kadar makine-teçhizat ve yazılım desteği sağlanır.

Girişimciler temin edecekleri makine, teçhizat ve yazılım desteğine ek olarak Mentorluk, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu desteği de alabilir. Bu destek programı da % 75 oranında desteğe tabidir ve 10 bin TL’ye kadar destek alınabilir.

Bu desteğe başvuru yapmak isteyen girişimcilerin 1 Ocak 2020 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında başvurusunu iletmiş olması gerekiyor.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi

KOSGEB’in makina ve teçhizat özelinde sağladığı bu kredi desteğine ek olarak işletmelerin yararlanabileceği sıfır faizli kredi imkanı da bulunur. Bu kredi destek programından yararlanmak isteyen girişimciler krediyi kullanacakları proje özelinde KOSGEB’den kredi talebinde bulunabilir.

KOSGEB’in birden fazla destek programı vardır ve bu destek programlarının amaçları da farklıdır. Bu amaç farklılığı işletmelerin ne kadar kredi kullanabileceğini belirler. Dolayısıyla krediyi ne amaçla kullanacağınızı KOSGEB’e bildirmeli ve ne kadar sıfır faizli kredi kullanabileceğinizi öğrenmelisiniz. Bu, işletmede işletmeye ciddi şekilde değişebilen bir miktardır.

faizsiz makine kredisi

En sık başvuru yapılan programlar olarak birkaç program kapsamında kullanılabilecek sıfır faizli kredilerin üst limitlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Girişimcilik Destek Programı kapsamında 150 bin TL,
  • Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında geleneksel girişimcilere 60 bin TL, ileri girişimcilere 360 bin TL,
  • AR-GE ve inovasyon destek programı kapsamında 750 bin TL,
  • Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında 818 bin TL,
  • TEKNOYATIRIM kapsamında 5 milyon TL,
  • Stratejik ürün destek programı kapsamında 5 milyon TL üst limitle destek verilir.

Faizsiz Kredi Oranları konulu yazımızı da okuyabilir ve katılım bankalarının tekliflerini inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku