fbpx

Faizsiz Leasing Var mı Hangi Bankalar Uyguluyor

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

İlk bakışta faize bulaşmadan tasarruflarını yatırıma dönüştürmek isteyen kişilerin kısıtlı alternatife sahip olduğu düşünülebilir fakat durum aslında öyle değildir. Kişilerin tasarruflarını değerlendirmek için uygulayabileceği bazı yöntemler vardır fakat her zaman için mevcut dinamikler gereği dikkatli davranılması gerektiği unutulmamalıdır. Bu açıdan yatırım araçlarından birisi olan leasinge değinmek yararlı olabilir.

Aşağıda faizsiz leasing var mı, hangi bankalar bu yöntemi uyguluyor ve leasing yatırımları hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir gibi çeşitli konulara değinilmiştir.

Leasing Nedir

Leasing ve faiz ilişkisine değinmeden önce sık kullanılan yatırım araçlarından birisi olan leasingin ne anlama geldiğini ve ne için kullanıldığını kısaca açıklamak yararlı olacaktır.

Leasing tam anlamıyla finansal kiralama işlemine verilen isimdir. Yatırımcı, yatırımına konu malın mülkiyeti aracı şirkete ait olmak üzere daha önceden belirlenen kira tutarlarınca kullanım hakkını kiracıya verir. Kiracı, sözleşmede belirtilen süre boyunca kira ödemesi yapar ve kira ödemesi tamamlandığında mülkiyet tamamıyla kiracıya geçer.

Leasing yani finansal kiralama işlemi sayesinde satın alınması gerekmeyen, sadece belirli bir dönem kullanılacak malların kullanımı mümkün kılınır. Kıt kaynaklarla ihtiyaçların karşılanabilmesi açısından büyük önem arz eden bir uygulamadır.

Finansal kiralama işlemine konu olacak malın ne olduğu tamamen kiracıya aittir. Kiraya konu malın mülkiyet hakkı leasing şirketine ait olsa da kullanımına ilişkin tüm hak kiracıya aittir.

Leasing Faize Girer Mi?

Leasing finansmana konu ürün ve leasing işlemi sonucunda faize bulaşılmaz. Leasing işlemlerini faizsiz şekilde yapmak isteyen yatırımcıların Katılım Bankaları ile çalışması tavsiye edilir.

Katılım Bankaları faaliyetlerinin tümünde özel mevduat bankalarının izlediğinden farklı bir strateji izler ve tüketicilerin faizsiz şekilde temel bankacılık hizmetlerinden yararlanmasını mümkün kılar.

Katılım Bankaları’nın tüm prosedürleri faize konu edilmeden gerçekleşir ve işlemlerin her aşamasında konusunun uzmanı denetmenler görevlendirilir. Bu sayede tüketicilerin çeşitli teknik konular hakkında hiçbir fikir sahibi olmasa dahi faize bulaşmaması sağlanır.

Leasing Faize Konu Olamaz

Leasing yani finansal kiralama işlemi doğası gereği faize konu edilemez. Bu nedenle özel mevduat bankaları doğrudan leasing işlemi yapmaz ve yan şirketler kurarak finansal kiralama işlemlerini bu şirketler aracılığıyla gerçekleştirir.

Leasing Caizdir

Leasing yani finansal kiralama işlemi dinen caizdir ve hangi banka ya da kurumla çalışıldığının bir önemi yoktur. Finansal kiralama bir malın mülkiyet hakkının satın alınması, daha sonra kira ödenmesi ve yapılan ödemeler sonrasında malın mülkiyetine sahip olunması itibariyle İslami usullere uygun bir ticaret gerçekleşmesini sağlar.

Hangi Kurumlarla Çalışılabilir?

Yukarıda da değinildiği gibi finansal kiralama işlemi doğası gereği faize konu edilemez. Bu nedenle herhangi bir leasing şirketiyle ya da bankayla çalışılabilir. Fakat faiz  hassasiyeti olan bir kişinin faizle çalışan bir bankanın yan şirketiyle çalışarak sisteme katkıda bulunması da pek sağlıklı bir iş değildir. Bu nedenle katılım bankalarıyla çalışmak daha iyi olacaktır.

Leasing’in Avantajları

  • Leasing sayesinde alternatif bir kredi yöntemi elde edilmiş olur, üstelik normal kredilerden çok daha uzun vadelerle kira ödemesi yapılabilmesi itibariyle bütçeyi de sarsmaz.
  • Leasing için ödenen kiraların kar payına istinaden ödenen fazlalığı işletme için bir giderdir ve bu nedenle gider olarak kayıt edilebilir.
  • Leasing sayesinde tüm teşviklerin değerlendirilmesi mümkün olur.
  • Kiralanan mal için sat ve geri kirala gibi işlemlerin kullanılması halinde alternatif yatırım yöntemleri elde edilmiş olur.
  • Finansal kiralamaya ilişkin sözleşmelerin tümü resim, harç ve vergiden muaftır.

Leasing Nasıl Olur

Leasing sürecine başlamak isteyen kişilerin ilk olarak yatırım amacıyla hangi malı kiralayacağını seçmesi gerekir. Hangi malın kiralanacağı belirlendikten sonra en yakın katılım bankası şubesine gitmek gerekir.

Banka, firma için en uygun olabilecek ödeme planını oluşturmayı dener ve bunu kişiye sunar. Eğer ödeme planı teklifi uygun bulunursa kiralamaya konu malın değerini gösteren proforma fatura, bankadan alınacak başvuru formu ve istenecek bazı belgelerle birlikte başvuru aynı gün içerisinde yapılır.

Banka, yapılan başvuruyu değerlendirir ve leasing sözleşmesini hazırlar. Leasing sözleşmesinin imzalanmasıyla kiralama için gerekli prosedürler banka tarafından yerine getirilmeye başlar. Satıcı, malları kiralayan kişiye teslim eder ve teslimat sonrasında banka ilgili mal için yapılması gereken ödemeyi satıcıya iletir.

Sözleşmede belirtilen vade süresince kira ödemesi yapılır ve süre dolduğunda mal geri satılır ya da satın alınır.

Bunun yanı sıra sitemizde daha evvelden ele aldığımız ve detaylarıyla irdelediğimiz Faizsiz Yatırım Araçları konulu yazımızı da okuyarak farklı yatırım kanalları hakkında da bilgilenebilirsiniz. Bunun yanı sıra Yatırım kategorimizi buradan ziyaret ederek, alternatif bilgiler de edinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku