fbpx

Faizsiz İpotekli Kredi Çekilebilir mi Şartlar Neler

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

İpotekli krediler kredi kullanılan banka ya da kuruluşa kredi kullanımından doğan ödemelerin yapılacağıyla ilgili verilebilecek en anlamlı sinyallerden birisidir. Bu kapsamda kullanılan ipotekli kredilerin her ne koşulda olursa olsun çok daha düşük faizle kullanılması mümkündür, ancak faizsiz kredi kavramı çok uç bir durumdur ve bu nedenle ayrıca irdelenmesi gerekir. Dolayısıyla faizsiz ipotekli kredi çekilebilir mi şartlar neler vb. konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

İpotekle Faizsiz Kredi Çekilebilir Mi?

İpotekle faizsiz kredi çekilebilmesi mümkündür, ancak yukarıda da değinildiği gibi bu imkanın sağlanabilmesi için çok uç bir durumun oluşması ve devlet desteğinin var olması gerekir. Aksi taktirde sadece enflasyon dikkate alındığında dahi bankaların verdiği kredi nedeniyle zarara girmesi söz konusu olacaktır.

Kişilerin ipotekle faizsiz kredi çekebilmesi için devlet destekli kredi başvuruları yapması ya da katılım bankalarıyla çalışması gerekir.

Devlet Destekli Faizsiz Krediler

Devlet destekli faizsiz kredilerin çoğu ipotek verilmesini gerektiren ürünlerdir. Bu desteklerin yine çok büyük bir kısmı tarım ve hayvancılık gibi sektörlerde faaliyet gösteren çiftçilere verilir ve çiftçilerden çekecekleri kredi kadar değerde arsa ipoteği vermesi istenir.

Bu kapsamda ipotekli faizsiz kredi çekmek isteyen çiftçiler de aynı değerde arsasını bankaya ipotek vererek faizsiz kredi çekme imkanına sahip olur.

Katılım Bankaları

Katılım bankaları ipotek verilsin ya da verilmesin faizsiz kredi tahsis eder. Burada kişinin olaya hangi açıdan baktığı önemlidir. Eğer krediye İslami pencereden bakılıyor ve faizden uzak durulmak isteniyorsa katılım bankaları çalışılması gereken kurumlardır. Fakat olaya maliyet açısından bakılıyor ve sadece ana para borcuna ek bir ödeme yapılmak istenmiyorsa katılım bankaları da isteneni veremeyecektir.

Çünkü katılım bankaları faiz talep etmese dahi alışverişe aracılık etmesi ve mal ya da hizmet alımını finansmanlandırması vesilesiyle daha önceden belirlenen bir oranda kar payı talep eder.

İpotekli Kredi Faiz Oranları

İpotekli kredilerin faiz oranları daha öncede değinildiği gibi ipoteksiz kredilere nazaran çok daha düşük olacaktır. Bu kapsamda ipotek vermenin kişi açısından ciddi anlamda tasarruf imkanı sağlayacağını bilmek gerekir.

Fakat devlet desteği ya da bankanın düzenlediği bir kampanya olmadığı sürece ipotek verilmesi nedeniyle faizsiz kredi imkanına sahip olunması söz konusu değildir.

Katılım bankası aracılığıyla ipotekli kredi çekecek kişiler çok daha düşük kar payı oranlarıyla, özel mevduat bankaları aracılığıyla kredi çekecek kişiler çok daha düşük faiz oranlarıyla kredi çekebilir. Çekilecek kredinin ipotek verilmesi sonrasında hangi faiz oranıyla tahsis edileceği kredi notu, ipoteğe konu mal varlığının değeri vb. faktörler nedeniyle değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple kişiye özel değerlendirme yapılmadan doğrudan bir indirim oranı paylaşmak mümkün değildir.

Yine de bir fikir oluşturması açısından ipotekli ihtiyaç kredisi faiz oranlarının konut kredisi faiz oranlarıyla neredeyse aynı olduğu söylenebilir.

İpotekli Bireysel Kredi Şartları

Bir malın ipotek verilebilmesi için çeşitli şartları sağlıyor olması gerekir.

  • Bireysel kredi kullanılacaksa sadece gerçek kişilere ait meskenler ipotek verilebilir.
  • İş yeri veya depo gibi yerlerin bireysel krediler için ipotek verilmesi mümkün değildir, bu yerler ancak ticari krediler için ipotek verilebilir.
  • İpotekli bireysel kredi eğitim veya tadilat harcaması yapmak için kullanılacaksa yasal olarak 120 aya kadar vadelendirilebilir. Eğitim veya tadilat haricindeki tüm harcamalar için maksimum vade 48 aydır.
  • İpotek verilen meskenle kredi kullanan kişinin aynı olması gerekir.
  • İpotek verilecek meskenin ekspertiz değerinin % 80’inin kullanılan krediyle aynı değerde veya daha fazla olması gerekir.
  • İpotekli kredi kullanıldığında ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti, konut sigortası vb. harcamaların da yapılması gerekir.
  • İpotekli konut kredilerinde ana para üzerinden ödenen % 5’lik BSMV (vergi) muafiyeti vardır.

İpotekli Kredi Çekmek Mantıklı Mı

İpotek vererek kredi çekmek ana para borcu üzerinden ödenmesi gereken % 5’lik BSMV (vergi) muafiyeti, çok daha düşük faiz oranları ve kısa süre içerisinde onaylanan kredi başvurusu gibi nedenlerle mantıklıdır. Tüketiciler kullandıkları kredilerde ipotek vererek, ipoteksiz kredilere nazaran ciddi miktarlarda tasarrufta bulunabilir.

faizsiz ipotekli kredi

İpotekli Kredinin Sakıncaları

Eğer 2 ay üst üste kredi ödemesini geciktirir ve 3’üncü ayda yapılan tebliği dikkate almazsanız bir sonraki ay içerisinde ipotek verdiğiniz malınızı kaybetmeniz mümkündür. Bankanın sözleşmede de görebileceğiniz üzere 3’üncü aydan itibaren ipotekli malı satışa çıkarma hakkı vardır. Bu nedenle kredi taksit ödemelerinin geciktirilmemesi gerekir.

Sitemizde yer alan Faizsiz Arsa Kredisi Nasıl Çekilir konulu yazımızı da buradan okuyarak alternatif bilgiler edinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku