fbpx

Faizsiz İnek Kredisi İçin Nereye Başvurmak Gerekiyor

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tarım ve hayvancılık faaliyetinin geliştirilmesiyle ilgili yürürlüğe giren uygulamalardan birisi de faaliyet nedeniyle katlanılan maliyetlerin karşılanabilmesi adına kullanılabilecek sıfır faizli inek kredisidir.

Aslında yıllardır uygulamada olan ve hatta anayasa da dahi kendisine yer bulan hayvancılığın finansal olarak desteklenmesi konusu geçtiğimiz dönemlerde sektörel bazda yaşanan krizler sonrasında daha fazla gündeme gelmeye başlamıştı.

Bu kapsamda bir adım atılarak hayvancılık konusunda faaliyet göstermek isteyen kişilere daha yüksek limitlerle kredi imkanı sağlanmaya başlandı. Dolayısıyla  faizsiz inek kredisi için nereye başvurmak gerekiyor, prosedürler ve ayrıntılar gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Sıfır Faizli İnek Kredisi

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama sonrasında 2018 yılına ilişkin bütçe planında 100 bin çiftçiye sürü büyütme desteği, 500 bin düve desteği ve 500 bin besilik büyükbaş hayvan desteği verileceği duyuruldu. Ek olarak 6 bin TL’lik çoban desteği verileceği de yapılan açıklamalar arasında.

Üstelik çiftçilerin sıfır faizi imkanıyla yararlanabileceği tek destek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan bu program değil. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından düzenlenen IPARD ve IPARD 2 projeleri de sıfır faizli kredi ve hibe imkanı için katılım sağlanabilecek programlardan.

Çiftçiler bu sıfır faizli kredi desteğinden yararlanması halinde herhangi farklı bir destek programından geri kalmak durumunda değil. Sıfır faizli kredi desteği kullanıldığında aynı dönemde verilen 30 bin TL’lik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Hibesi alınabilir, ek olarak IPARD projelerine katılım sağlanması için gerekli prosedürler yerine getirilebilir.

Sıfır Faizli İnek Kredisi Şartları

Sıfır faizli inek kredisi çekebilmek için hangi programa katılım sağlanıyor olunursa olunsun geri ödemenin yapılacağını ispatlayabilmek gerekir. Bankalar ve bankaları ödemeler konusunda aracı kılan bakanlıklar çiftçilerin, kullandıkları krediler için geri ödeme yapacağını ispatlaması adına arsa ya da taşınmaz mal ipoteği vermesini talep etmektedir.

Bu kapsamda kullanılacak kredi değerinde arsa sahibi olmak ve bu arsayı bankaya ipotek vermek sıfır faizli kredi için yerine getirilmesi gereken ilk ve en önemli şarttır.

Arsa ipoteği veremeyen çiftçilerin iki kefil bulması ya da bazı teminatlar göstermesi gerekir. Kullanılacak kredi miktarının yüksek olması kaynaklı sadece gelir belgesi beyan etmek çoğu zaman olumlu yanıt alınması konusunda yeterli olmamaktadır.

Sıfır faizli kredi imkanı devlet desteğiyle oluşturulan bir kredi paketidir. Bu açıdan kredinin amacına hizmet edebilmesi için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olunmuş olması ve hayvancılıkla uğraşıldığının ispatlanabilmesi gerekir.

Sıfır Faizli Kredi için Nereye Başvuru Yapılır

Sıfır faizli kredi çekmek isteyen çiftçilerin ne için kredi çekeceğine bağlı olarak başvuru yapması gereken kurumlar da değişiklik göstermektedir. Örneğin inek almak için kredi kullanılacaksa TKDK’ya, kurulacak tesis için kredi kullanılacaksa KOSGEB’e başvuru yapmak gerekir.

İnek Almak için TKDK’ya Başvuru Yapılmalı

TKDK, hali hazırda düzenlediği IPARD 1 ve IPARD 2 projeleri kapsamında hayvan satın almak isteyen çiftçilerin nakit ihtiyaçlarını sıfır faiz ve hibe imkanıyla karşılamaktadır. Bu kapsamda hayvan satın almak için hali hazırda başvurulabilecek kurum TKDK’dır.

TKDK her il için hizmet vermemektedir. Dolayısıyla TKDK’nın desteklediği illerden birisinde hayvancılık faaliyetinin yapılacak olması gerekir.

faizsiz inek kredisi

Tesis Kurmak için KOSGEB’e Başvuru

KOSGEB hayvan satın almak için kredi vermemektedir fakat inek etinin, sütünün, gübresinin vb. pazarlanabilmesi için gerekli tesisin kurulması adına yapılacak harcamaları sıfır faiz imkanıyla kredilendirebilmektedir.

KOSGEB’den çekilecek kredi TKDK’’nın kredisine, TKDK’dan çekilecek kredi KOSGEB’in kredisine herhangi bir olumsuz etkide bulunmamaktadır. Çiftçiler her iki kurumdan da çekecekleri krediyi geri ödeyebileceklerini ispatlayabilmeleri halinde kısa süre içerisinde tüm prosedürleri yerine getirerek nakit ihtiyacını karşılayabilir.

Alternatif bir faizsiz kredi olarak; Sıfır Faizli Süt Sığırcılığı Kredisi konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku