fbpx

Faizsiz Hesap Nasıl Açılır Hangi Bankalarda Var

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faizsiz hesap kavramının tanımladığı şey içerisindeki tasarrufların faiz ya da faizin konu olduğu herhangi bir işlemde kullanılmamasıdır. Bu nedenle bilinmesi gereken en önemli ve öncelikli şey katılım bankası haricinde hiçbir bankanın bunu taahhüt edemeyeceğidir. Dolayısıyla katılım bankalarının ürünleri baz alınarak faizsiz hesap nasıl açılır, hangi bankalarda var, kazanç elde edilebilir mi ve türevi konulara değinerek tüm soru işaretlerini gidermek yararlı olacaktır.

Faizsiz Hesap Nedir

Bankanın faaliyet konusu itibariyle tasarrufun faiz ya da faiz şüphesi taşıyan herhangi bir işleme alet edilmediği hesaba faizsiz hesap denilmektedir.

Kısmi rezerv bankacılığı uyarınca bankaların tüketicilerin mevduat hesaplarındaki paraları sistem içerisindeki para olarak kabul etme ve bu kabullenme sonrasında merkez bankası üzerinden rezerv kullanma imkanı olur. Dolayısıyla tüketici parasını vadesiz mevduat hesaplarında tutuyor olsa dahi özel mevduat bankasıyla yani faizli bankayla çalıştığı için faizle gerçekleştirilen bir işleme istemeden de olsa destek olmuş olur. Ayrıca olay bununla da sınırlı değildir, bazı fetvalara göre para transferi, hesaba para yatırma vb. işlemlerin bazı ince noktalarında da faiz ortaya çıkabilmektedir.

Tüketicilerin faiz hassasiyeti taşıması halinde katılım bankalarıyla çalışması gerekir. Katılım bankalarıyla çalışan tüketicilerin faizsiz bankacılık anlayışına uygun olarak hiçbir şekilde faize konu işleme ortak olmamış olur. Faizsiz hesap sadece vadeli ya da vadesiz mevduat hesaplarıyla sınırlı değildir altın hesabı, döviz hesabı, yatırım hesabı vb. de buna dahildir.

Faizsiz Hesap Hangi Bankalarda Var

Faizsiz hesap açtırmak isteyen tüketicilerin Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ya da Ziraat Katılım Bankası ile çalışması gerekmektedir. Bu bankalar haricinde henüz faaliyette olan bir katılım bankası yoktur.

Faizsiz Hesap Nasıl Açılır

Faizsiz hesap açılışını gerçekleştirmek isteyen tüketicinin öncelikle hangi türde bir hesap açtıracağına karar vermesi gerekir. Eğer tasarruflardan gelir elde etmek isteniyorsa katılım hesabı, gelir elde edilmek istenmiyor ve sadece temel bankacılık hizmetlerinden yararlanılmak isteniyorsa cari hesap açtırılmalıdır.

Cari Hesap Açılışı

Cari hesap açılışı için nüfus cüzdanıyla birlikte en yakın katılım bankası şubesine gitmek yeterlidir. Hesap açılışı sırasında ücret ödemesi yapılması gerekmez ve aynı gün içerisinde hesabın aktif hale gelmesi sağlanır.

Katılım Hesabı Açılışı

Katılım hesabı açtırmak için nüfus cüzdanı ve minimum bakiye gereksinimini karşılayacak kadar nakit parayla bankaya gitmek yeterli olacaktır. Minimum bakiye gereksinimi 100 TL’dir. 100 TL’nin hesap açılışı sırasında hesaba yatırılması gerekir, bu para bankaya hesap açılışı nedeniyle ödenen bir para değildir hesabın vadelere konu bir tasarruf gereksinimi duyması nedeniyle bu paranın hesaba yatırılması gerekmektedir.

Faiz ve Kar Payı Aynı Şey Mi?

Katılım hesabı açtıran tüketicilerin karşısına gelir elde etmelerini sağlayan kar payı kavramı çıkacaktır. Faize bulaşmamak için katılım bankalarıyla çalışan tasarruf sahiplerinin ilk bakışta kar payı ile faizin sadece ismen farklı şeyler olduğunu düşünmesi oldukça alışıldık bir durumdur fakat kar payı ve faiz birbirinden tamamen farklıdır.

Faiz, alıcı ve satıcının henüz ödeme gerçekleşmeden önce uzlaştığı bir orandır ve yine daha önceden belirlenen vadede verilen borcun ne kadar farkla geri alınacağını ortaya koymasıyla satıcının dayattığı alıcının kabul ettiği bir kavramdır.

Kar payı ise alıcı ve satıcının yalnızca vade için anlaşmaya vardığı, bu vade gelinceye dek ilgili tasarrufla yapılan yatırımların, ekonomik ve sınai faaliyetlerin elde ettiği getiri uyarınca ilgili vade geldiğinde ortaya çıkan bir kavramdır.

faizsiz hesap nasil acilir hangi bankalarda var
faizsiz hesap nasil acilir hangi bankalarda var

Kar Payında Zarar Etme İhtimali Var Mı?

Faiz ve İslami usule uygun yatırım araçları hakkında bilgi sahibi olan kişiler faizin ortaya çıkmaması için kara ve zarara ortak olma gerekliliğinin olduğunu bilmektedir. Katılım Bankaları’nın da bu usullere uyduğu düşünülürse ve kar payının önceden belirlenen bir oran olmadığı hatırlanırsa vade geldiğinde zarar etme ihtimalinin de olduğu söylenebilir.

Fakat 17 yıldır ülkemizde hizmet veren katılım bankalarının yaptıkları yatırımlarda ve sürdürdükleri ekonomik faaliyetlerde henüz zarar ettiği, katılım hesabı açan bir tüketicinin zarara uğradığı görülmemiştir.

Sitemizde daha önceden yayımladığımız Kar Payı Nedir Ne İşe Yarar konulu yazımızı da buradan okuyabilir ve alternatif bilgileri de öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku