fbpx

Faizsiz Gayrimenkul Nasıl Alınır Tüm Yöntemler

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Konut satın almak isteyen tüketicilerin sermaye ihtiyacını karşılamak adına başvurabileceği tek kurum özel mevduat bankaları değildir. Biraz araştırma yapılması ve imkanların öğrenilmesi halinde çok daha maliyetsiz ve hatta faizsiz kredi kullanılabileceği de anlaşılacaktır. Bu açıdan faizsiz gayrimenkul nasıl alınır tüm yöntemler (detaylı anlatım) nelerdir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Faizsiz Kredi Olur Mu

Faiz kişi ya da kurumların tek kazanç aracı değildir. Genel itibariyle özel mevduat bankalarının sürekliliği sağlamak adına kullandığı bir araç olsa da faizle çalışmayan katılım bankalarının giderek daha fazla müşteri edinmesi faizsiz kredinin de olabileceğini ortaya koymuştur. Bu açıdan faize bulaşmadan konut kredisi çekilebileceğini en baştan bilmek gerekir.

Katılım Bankalarının Faizsiz Konut Kredileri

Katılım Bankaları tüketicilerin kullandığı krediler için faiz talep etmez. Tüketiciler satın almak istediği konuta karar verdikten sonra konut bedeli kadar sermaye ihtiyacı olduğunu bankaya bildirir ve banka da satıcıya bu bedeli ödedikten sonra satın aldığı konutu vadeli olarak tüketiciye satar.

Katılım Bankaları’nın konut finansmanı süreci en basit haliyle bu şekilde ilerler ve finansman taksit ödemeleri devam ettiği sürece de konutun üzerinde ipotek bulunur.

Taksit ödemeleri sona erdiğinde konut üzerindeki ipotek kalkar ve konutun tamamı tüketiciye ait olur. Tıpkı özel mevduat bankalarında olduğu gibi taksit ödemelerinin devam ettiği ipotekli süreçte konutun farklı bir kişiye satılmasının yani konut finansmanının devrinin önünde herhangi bir engel yoktur.

Konut Finansmanı Nasıl Kullanılır?

Konut finansmanı kullanmak için katılım bankalarıyla çalışmaya karar veren tüketicilerin yapması gereken tek şey satın alacağı konuta karar vermektir. Satın alınacak konuta karar verildikten sonra banka, ilgili konutun ekspertiz değerini öğrenmek amacıyla danışman görevlendirecektir.

Danışmanın konut bedelini belirlemesi sonrasında yasal sınırlar çerçevesinde konutun ne kadarının finansmanlandırılacağı belirtilecek, arta kalan peşinat ödemesi talep edilecek ve konut finansmanı süreci tamamlanacaktır.

Konut finansmanı başvurusu için internetten talepte bulunulabiliyor olsa da tapu fotokopisi, nüfus cüzdanı vb. belgelerin ibrazı gerektiğinden dolayı doğrudan şubeden başvuruda bulunmak sürecin çok daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.

Kar Payı Ne?

Katılım bankalarının faizsiz çalıştığı herkes tarafından biliniyor ve bu dinamikle banka şubesine giderek konut kredisi başvurusu yapan tüketicilerin aklını en çok kurcalayan konulardan birisi yani kar payı ortaya çıkıyor.

Kar payı yaygın inanışın aksine faizin farklı bir adı değildir. Kar payının konu olduğu süreç özel mevduat bankalarının yani faizle çalışan bankalarının sürecinden çok farklıdır. Katılım bankaları gerçekleştirilecek ticari işlemlere doğrudan doğruya taraf olur ve kullanılan konut finansmanı ürünü için toplamda 3 farklı ticaret gerçekleşmiş olur.

Banka konut finansmanı başvurusu yapan tüketicini istediği konutu satıcıdan alır ve konutun sahibi olur. Daha sonra sahibi olduğu konutu ipotekli olarak bedelini vadelere bölerek konut finansmanı başvurusu yapan tüketiciye teslim eder. Tüketici ipotekli olarak satın aldığı konutun taksit ödemelerine vade süresince devam eder ve bu süreçte bankadan satın aldığı konut için belirli bir oranda ek ödeme yapar. Bu oran kar payı oranıdır. Kar payı, bankanın faaliyetine devam edebilmek, personel giderleri, ekspertiz ücreti, vergiler vb. giderleri karşılayabilmek adına tahsil edilmesi zorunlu olan ve sınırları İslam öğretisine uygun şekilde belirlenen kazançtır.

Faizsiz Çalışan Organizasyonlar

Konut satın almak isteyen tüketicileri bir araya getiren ve her ay satın almak istedikleri konut için belirli miktarda ödemeler yapmasını gerektiren bir sistem oluşturan bu organizasyon şirketleri dayanışma ve yardımlaşma usulüyle her ay gruplardaki bir kişinin ev sahibi olmasını sağlamaktadır. Fuzulev, Eminevim ve Birevim en çok bilinenlerinden olsa da bu konuda faaliyet gösteren firmaların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Sistem Nasıl İşler

Teknik ifadelerden kaçınarak olabildiğince basit şekilde sistemin nasıl işlediğini anlatmak adına Ali isimli bir tüketiciyi ele alalım.

Ali, 120 bin TL değerinde bir konuta her ay 1000 TL ödeme yaparak 120 ayda sahip olmak istemektedir. Ali, konut satın almak için şirkete başvuru yaptığında tıpkı ali gibi 1000 TL ödeme yaparak 120 ayda 120 bin TL değerinde konut sahibi olmak isteyen veya 2000 TL ödeme yaparak 60 ayda 120 bin TL’lik konut sahibi olmak isteyen veya 4000 TL ödeme yaparak 30 ayda 120 bin TL’lik konut sahibi olmak isteyen kişilerden oluşan bir grup oluşturulur ve Ali’de bu gruba dahil edilir.

Grubun kaç kişiden oluşacağı katılımcıların her ay ne kadar ödeme yapacağına bağlı olarak değişecektir. Buradaki en önemli ayrıntı grup içerisinde her ay 120 bin TL’nin toplanabilmesi yani her ay 1 kişinin konut sahibi olabilmesidir.

Grup üyeleri ilk aydan itibaren daha önceden karar verdikleri şekilde ödeme yapmaya başlar. İlk ayın son günlerine doğru noter huzurunda grup üyeleri arasında çekiliş yapılır. Halka açık olarak gerçekleştirilen bu çekiliş sonrasında o ay hangi grup üyesine konut satın alınacağı belirlenmiş olur.

Konut hangi ay satın alınmış olursa olsun konut bedeli kadar ödeme yapmadan gruptan ayrılmak mümkün değildir. Yani Ali çok şanslı olsa ve söz konusu konutu daha ilk aydan alsa bile 120 ay boyunda 1000 TL’lik ödemelere devam etmek durumunda.

İnşaat Şirketlerinin Faizsiz Kredileri

İnşaat şirketleri, özel mevduat bankaları başta olmak üzere bankaların sunmuş olduğu kredilerin gayrimenkul sektörü üzerinde ciddi baskı oluşturmasından mütevellit kendi finansman imkanlarını sunmaya başlamıştır.

Tüketicilerin yararlanabilmesi adına kendi finans şirketlerini kuran ya da şirket içi borçlanma yöntemi aracılığıyla sıfır faizli kredi imkanı sağlayan inşaat şirketleri çok kısa süre içerisinde konut sahibi olunabilmesini mümkün kılmaktadır.

Nasıl Yararlanılır

Her inşaat şirketi sattığı konut için sıfır faizli kredi imkanı sunmamaktadır. Bu nedenle doğrudan sıfır faiz imkanından yararlanılacaksa hangi konutun satın alınacağından çok hangi inşaat şirketinin konut satın alınmak istenen muhitte sıfır faiz olanaklı inşaat projesi yürüttüğünü araştırmak gerekir.

Muhitte yükselen bir inşaat projesi ya da hali hazırda yapımı tamamlanmış bir konut için sıfır faiz imkanı sunan bir kurumla karşılaşıldığında tek yapılması gereken satış ofisiyle iletişime geçmek ve gerekli prosedürleri yerine getirmektir.

faizsiz gayrimenkul almak ve yatırımı yapmak
faizsiz gayrimenkul

Gerekli prosedürler inşaat şirketinin nasıl çalıştığına bağlı olarak iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Kredi kullanmak isteyen tüketici ya anlaşmalı banka şubelerine kredi kullanmak üzere yönlendirilir ya da belirli bir miktarda peşinat ödemesi sonrasında arta kalan bedel senetle vadelendirilir.

Nelere Dikkat Edilmelidir

Senet üzerinden ticaret gerçekleştirilecekse mutlaka vade sayısı kadar senet düzenlenmesi talep edilmelidir. Tek senetten uzak durulmalıdır ve konutun teslimat süreciyle ilgili ayrıntılı bilgi edinilmelidir. Konut satışı sırasında alım ve satımın aynı anda gerçekleşmesi gerekir. Yani peşinat ödemesini konutun sahibi olunan anda yapmak gerekir.

Sitemizde yer alan Sıfır Faizli Konut Projeleri konusunda buradan https://sifirfaizli.com/konut-projeleri ya da menüden il bazı arama yapabilir, Kuveyt Türk Katılım Bankası Faizsiz Konut Kredisi konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku