fbpx

Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir (Belgeler, Kriterler)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Küçük esnafın dar boğazdan şikayet ettiği günümüzde hazine desteğiyle sunulan faizsiz kredi imkanı konusunda yetkili kılınan banka Halk Bankası’dır. Esnaflar, gerekli şartları sağlamaları halinde prosedürleri yerine getirerek faizsiz esnaf kredisi imkanından yararlanabilir.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Geçtiğimiz dönemlerde Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi, KOSGEB vb. kurumlar tarafından devlet desteğiyle sağlanan kredilere bir yenisi daha eklendi. Halkbank aracılığıyla kullandırılan kredinin hedef noktası tam olarak mikro ölçekli yani 10 kişiden az işçisi bulunan işletme sahipleri.

Bilindiği gibi Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından sağlanan krediler yıllık % 4 ile % 5 arasında değişen faiz oranlarıyla tahsis ediliyor. Her ne kadar cazip gibi görünse de çoğu esnafın yıllık % 4 ile % 5 arasında değişen söz konusu faiz ödemelerini yapma imkanı dahi yok. Konuyla ilgili harekete geçen bakanlık, özellikle mikro ölçekli işletmelerin yararlanabileceği devlet destekli krediler için bütçede daha fazla yer ayrılmasını sağladı ve bu kapsamda esnafın yararlanabileceği faizsiz kredilere bir yenisi daha eklendi.

Halkbank aracılığıyla kullanılabilen faizsiz esnaf kredisi 3 başlık altında derlenmiş durumda;

  1. Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekleri İcra Eden Esnaf ve Sanatkarlar
  2. Ustalık Belgesi Olan ve Kendi İş Yerini Kuran Girişimci Esnaf ve Sanatkarlar
  3. Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlar

Söz konusu başlıklara ithafen kredi başvurusu ileten esnaf farklı prosedürlerden geçmek ve başlık özelinde çeşitlenen şartları sağlamak durumunda. Bu nedenle şartların ayrı ayrı başlıklar altında incelenmesi daha doğru olacaktır.

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekleri İcra Edenlere Sıfır Faizli Kredi

Terzilik, yorgancılık, beşikçilik, elekçilik, taş oymacılığı, ahşap oymacılığı, bakırcılık, bıçakçılık, semercilik, saraçlık, sepetçilik vb. kaybolmaya yüz tutan ve yetişen neslin mesleğin icra edilmesi konusunda herhangi bir girişimi bulunmayan işler konusunda faaliyette olan esnaf bu krediden yararlanabilir. Esnafın krediden yararlanabilmesi için Gelir Vergisi kanununa uygun olarak Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi sahibi olması gerekiyor. Söz konusu krediden yararlanabilmek için sağlanması gereken diğer bir şart ise daha önce KOSGEB kredi ve hibelerinden yararlanmamış olmak.

Bu şartları sağlayan esnaf, vergi muafiyet belgesi, nüfus cüzdanı, vergi levhası ve ikametgah ile birlikte Halkbank şubesine giderek sıfır faizli kredi başvurusunu iletebilir.

Ustalık belgesi Olan Esnafa 0 Faizli Kredi

Mesleki Eğitim Kanunu’nda açıkça ifade edildiği gibi bazı meslekleri icra edebilmek için ustalık belgesi sahibi olunması şart. Bu kapsamda ustalık belgesi olan ve en az 1 yıldır kendi iş yerinde çalışan ustalar faizsiz kredi çekme imkanına sahip. Söz konusu krediden yararlanacak esnafın sağlaması gereken şartlar şu şekilde listelenebilir:

  • Daha önce KOSGEB tarafından sunulan faizsiz kredi desteklerinden ya da hibelerinden yararlanmamış olmak,
  • En az 1 yıldır kendi iş yerinde çalışıyor olmak,
  • En az 3 yıllık ustalık belgesi bulundurmak.

Bu şartları sağlayan işletmeciler ustalık belgesi, vergi levhası, nüfus cüzdanı ve ikametgah ile birlikte Halkbank şubesine giderek faizsiz kredi başvurusunda bulunabilir.

Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları
Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir (Belgeler, Kriterler)

Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Sıfır Faizli Kredi

KOSGEB’in düzenlediği ekonomik destek programlarından herhangi birisine katılım sağlayan, uygulamalı girişimcilik eğitimine katılan ve girişimci sertifikası ile başarıyla mezun olup iş planı projesini KOSGEB heyetine gönderen ve iş planı projesi için onay alan 30 yaşını aşmamış genç girişimciler 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteğinden yararlanabilir.

Halkbank, KOSGEB’e genç girişimcilere sunulabilmesi için likidite sağlayan bankalar arasında yer almaktadır.

Sitemizde Faizsiz Kredi bölümümüzden, güncel tüm sıfır faizli krediler konusunda bilgi alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku