fbpx

Faizsiz Esnaf Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir (Detaylar)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Ekonomimizin büyük bir kısmını Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) yani esnaflar oluşturuyor ve bu kapsamda kalkınmanın gerçekleşebilmesi için esnafın desteklenmesi büyük önem arz ediyor. Geçtiğimiz dönemlerde KOSGEB ve çeşitli kurumlar aracılığıyla esnafa faizsiz kredi imkanı veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, kooperatiflerle de protokol imzaladı. Söz konusu protokol sayesinde devlet desteğiyle verilebilecek kredilerden daha yüksek limitle finansman talep eden esnafların çok düşük faiz oranlarıyla kredi kullanabilmesinin de yolu açılmış oldu.

Bu gelişmelerden sonra esnafın yararlanabileceği devlet destekli krediler arasına 50 bin TL’lik faizsiz krediye ek olarak 150 bin TL’ye kadar kooperatif destekli kredi de eklenmiş oldu.

50 bin TL Faizsiz Kredi

KOSGEB tarafından yalnızca KOBİ’lere yönelik olarak geliştirilen bu kredi ürününün üst limiti 50 bin TL’dir ve hazırlanan iş planı projesi kapsamında daha düşük limitle kredi tahsis edilmesi kararı da verilebilir.

Krediler ilk yılı ödemesiz dönem olmak üzere toplamda 3 yıl vadeyle kullandırılır. 13’üncü ay içerisinde ilk taksit ödemesini yapmaya başlayan KOBİ, 36’ncı ay içerisinde son taksitini öder.

Kredilerden faiz tahsis edilmez, buna ek olarak yapılması gereken ek bir masraf ya da komisyon ödemesi de bulunmamaktadır.

Kullanacağı kredi için teminat gösteremeyen ya da kefil bulamayan KOBİ’ler Kredi Kefalet Kooperatifi ve Kredi Garanti Fonu’ndan yararlanabilir. Bu durumda kefalet desteğinden yararlanılan kurum için finansman içerisinden fon katılım payı alınır. Bu ödeme finansman içerisine dahil edilir ve KOBİ’nin kullanılabilir kredi miktarından düşer.

Faizsiz Kredi Desteği Şartları

50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteğinden yararlanmak isteyen KOBİ’lerin sağlaması gereken bazı şartlar vardır. Bu kapsamda, söz konusu şartlara uygun olmayan işletmeler faizsiz krediden yararlanamaz, 3 başvurusunun da reddedilmesi halinde şartları sağlar hale gelse de yeni bir başvuru iletemez.

  1. Daha önce KOSGEB tarafından sağlanan sıfır faizli işletme kredisi desteğinden yararlanmamış olmak,
  2. KOSGEB veri tabanına kayıt olmak,
  3. KOBİ Beyannamesini onaylatmak,
  4. Yıllık net satış hasılasının 1 milyon TL’nin aşağısında olması gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda KOSGEB desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunan, ancak bütçe sınırı nedeniyle KOSGEB tarafından kredilendirilemeyen işletmelerin yeniden başvuru iletmesi gerekmemektedir. KOSGEB, öncelikli olarak daha önce başvuru ileten işletmelere ve özellikle mikro ölçekli (10 kişiden az işçisi bulunan) işletmelere kredi desteği sağlamayı amaçlamaktadır.

KOSGEB Faizsiz Kredi Destek Süreci

KOSGEB tarafından desteklenecek işletmeler ilk olarak detaylı bir  güvenlik soruşturmasından geçer. Söz konusu güvenlik soruşturmasında işletmenin bilançosu ve vergi ödemeleri de kontrol edilecek, bir usulsüzlük olup olmadığı araştırılacaktır.

esnaflara ozel kosgeb sifir faizli kredi basvurusu
esnaflara ozel kosgeb sifir faizli kredi basvurusu

Daha sonra işletmenin kaç kişi çalıştırdığı, net satış hasılatının ne olduğu ve gelişmeye ne kadar elverişli olduğu belirlenecektir.

Son olarak işletmelerin daha önce Esnaf ve Sanatkarlara özel olarak sunulan 30 bin TL’lik faizsiz krediden yararlanıp yararlanmadığına bakılacak, eğer yararlanmadıysa kredi için onay verilecektir.

Faizsiz KOSGEB Kredileri ile ilgili bu bölüme https://sifirfaizli.com/kredi/kosgeb göz atabilir ve daha detaylı bilgi için sitemizden ilgili bilgi ile dökümanlara ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku