fbpx

Faizsiz Dolar Hesabı Açabileceğiniz 5 Banka

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tasarruflarını döviz cinsinden saklamak, dövize endeksli bir portföy oluşturmak amacıyla yatırım yapmak isteyen kişilerin faizsiz dolar hesabı açması mümkündür. Katılım Bankaları aracılığıyla açılabilen faizsiz dolar hesabı sayesinde mevduatı döviz olarak saklamakla kalmayıp aynı zamanda döviz cinsinden kar payı da elde edebilir, tasarruflarınızın kendi kendine değerlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu açıdan faizsiz dolar hesabı açabileceğiniz bankalara değinmek ve faizsiz dolar hesabıyla ilgili bilinmesi gerekenleri aktarmak yararlı olacaktır.

Ziraat Bankası Dolar Hesabı

Ziraat Bankası aracılığıyla dolar hesabı açmak isteyen tüketicilerin istifade edebileceği iki hesap bulunur.

  1. Cari dolar hesabı,
  2. Dolar katılım hesabı.

Cari dolar hesabı açmak isteyen kişilerin tasarruflarını dolar olarak saklaması mümkün olur, ancak bu hesapta herhangi bir katılım söz konusu olmadığı için tasarrufların daha da değerlenmesi mümkün olmaz, spot döviz işlemleri yapmak yani dolar alıp satmak için uygun bir hesaptır.

Dolar katılım hesabı ise dolar cinsinden mevduatın bankanın yatırımlarıda kullanılması usulüyle kar elde edilmesini mümkün olur. Dolar katılım hesapları sayesinde sadece tasarruflarınızı dolar cinsinden saklamakla kalmayıp, aynı zamanda dolarınıza kar payı talebinde de bulunabilirsiniz.

  • 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl vadeli dolar katılım hesabı açılabilir.
  • 1 yıldan daha uzun dönemli katılım hesabı açılışı gerçekleştirecek kişiler dönemsel kar payı ödemeli katılım hesabı açabilir.
  • Talep edilmesi halinde en az 32 gün, en fazla 1095 günlük katılım hesabı da açılabilmekte, kırık vadeli katılım hesabı olarak isimlendirilmektedir.
  • Sadece USD değil, EUR cinsinden de katılım hesabı açılması mümkündür.
  • En az 250 USD ile katılım hesabı açılışı gerçekleştirilir, cari hesap açılışı için böyle bir alt sınır söz konusu değildir.

Hesap açtırmak isteyen müşterilerin Ziraat Katılım’ın internet sitesinde yer alan Anında Hesap Aç butonunu kullanarak ya da 0850 220 50 00 numaralı çağrı merkezi üzerinden talepte bulunması mümkündür. En yakın Ziraat Katılım Bankası şubesine giderek 15 dakika içerisinde de hesap açılışı gerçekleştirilebilir.

Vakıf Katılım Bankası

Dolar cinsi hesap açılışı için kullanılabilecek bankalardan birisi olan Vakıf Katılım Bankası, geçtiğimiz yılın en yüksek performans gösteren katılım bankalarından birisi olmayı başarmıştır.

Cari hesaplar katılım hesabı gibi tasarrufların değerlenmesini sağlamaz, ancak spot döviz işlemi yapmak isteyen müşterilerin ilk tercihi cari hesaptan yana olmalıdır. Yani sık sık dolar alım-satımı yaparak spekülatif amaçlar güden kişilerin cari dolar hesabı açarak spot döviz işlemi yapması mümkün olmaktadır.

Buna karşın talep edilmesi halinde dolar cinsinden katılım hesabı açılması da mümkündür. Dolar cinsinden katılım hesabı açtırmak isteyen müşterilerin Vakıf Katılım Bankası’na giderek kısa süre içerisinde katılım hesabı açılışını gerçekleştirmesi mümkün olur.

Yabancı para cinsinden açılan katılım hesapları 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl vadeyle açılabilir. 1 yıldan uzun vadeli katılım hesaplarının açılışı için günlük vadeli kırık hesap oluşturulur. Günlük vade en az 32 günlük olarak açılabilir. Yalnızca dolar cinsiyle değil EUR cinsiyle de katılım hesabı açılması mümkündür.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Dolar cinsinde cari ve katılım hesabı açmak isteyen müşterilerin istifade edebileceği bankalardan birisi de Kuveyt Türk Katılım Bankası’dır. Kuveyt Türk Katılım Bankası aracılığıyla açılan cari dolar hesabından para transferi, spot döviz işlemleri, fatura, vergi ve SGK ödemeleri, çek ve senet tahsilatı gibi çeşitli işlemleri yapabilirsiniz.

Kuveyt Türk Katılım Bankası aracılığıyla açılabilecek hesaplardan birisi olan dolar katılım hesabı sayesinde birikimlerin sadece dolar cinsiyle tasarruf edilmesi değil aynı zamanda değerlendirilmesi de mümkün olur.

Döviz cinsi katılım hesabı açmak isteyen kişilerin en az 250 USD ile bunu yapması mümkündür. Kuveyt Türk Katılım Bankası tasarrufunu dolar cinsi katılım hesabına yatıracak kişileri 5 segmentle ayrıştırır ve her segment için farklı oranlarda kar payı dağıtımı yapar. En az 250 USD ile klasik, en az 50 bin USD ile gümüş, en az 250 bin USD ile altın, en az 750 bin USD ile platin, en az 1 milyon 500 bin USD ile platin+ hesap açılışı gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım hesabı açacak kişilerin yatırım fonlarına ortak olabilmek için 100 bin USD bakiye ile açılış yapması gerekmektedir.

faizsiz dolar hesabi acabileceginiz bankalar

Albaraka Türk Dolar Hesabı

Dolar cinsinden döviz ve katılım hesabı açılışı gerçekleştirebileceğiniz kurumlardan birisi de Albaraka Türk Katılım Bankası’dır. Albaraka Türk Katılım Bankası aracılığıyla açılan döviz hesaplarının cari ya da katılım hesabı olmak üzere 2 farklı şekli vardır.

Cari hesap açılışı gerçekleştiren Albaraka Türk müşterileri bu hesap sayesinde spot döviz işlemleri yani al-sat yapabilir, buna karşın tasarruflarını uzun süre döviz cinsinden saklamak isteyen yatırımcılar ise katılım hesabı açarak hem döviz cinsiyle mevduatını saklayabilir hem de mevduatının katılım bankacılığı faaliyetinde kullanılmasından elde edilen kardan pay alabilir.

Albaraka Türk Katılım Bankası aracılığıyla katılma hesabı açacak olan müşterilerin nüfus cüzdanıyla birlikte en yakın Albaraka Türk şubesine gitmesi ve katılım hesabı için başvuru iletmesi yeterli olacaktır.

Türkiye Finans Dolar Hesabı

Türkiye Finans Katılım Bankası aracılığıyla da dolar cinsi hesap açılışı gerçekleştirilebilir. Dolar hesabı açtırmak isteyen Türkiye Finans müşterilerinin önünde cari dolar hesabı ve dolar katılım hesabı olmak üzere iki farklı seçenek bulunmaktadır.

Cari döviz hesabı seçen müşteriler bu hesap sayesinde döviz alım-satımı yapabilir, mevduatını döviz cinsinden saklayabilir. Buna karşın dolar katılım hesabı açan tasarruf sahipleri hem mevduatını döviz cinsinden saklar hem de katılım bankacılığı faaliyetlerine ortak olmasından kaynaklı bankanın karından yatırdığı para oranınca pay alır. Katılım hesabının tek dezavantajı cari hesap gibi anlık dolar alım-satım işlemlerinin yapılamaması, bunun yapılmak istenmesi halinde katılım hesabının vadesinin bozulmasıdır. Bu açıdan müşterinin hangi hesabı açacağı tamamen dövizin geleceğine ilişin beklentisi yönünde belirlenecektir.

Platformumuz içerisinden Faizsiz Yatırım Araçları yazımızı da adresi içerisinden inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku