fbpx

Faizsiz Cansuyu Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır Şartlar Neler

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Ülke ekonomimizin çok büyük bir kısmını KOBİ’ler oluşturmaktadır ve son dönemde meydana gelen olumsuz ekonomik gelişmeler esnafın zor zamanlar geçirmesine neden olmuştur. Bu kapsamda KOBİ’lerin piyasadaki durgunluktan etkilenmemesini sağlamak amacıyla geliştirilen can suyu kredisi aracılığıyla ihtiyaçları faizsiz olarak vadelendirmek mümkündür. Dolayısıyla faizsiz cansuyu kredisi başvurusu nasıl yapılır, şartları neler ve türevi konulara kısaca değinilmesi yararlı olacaktır.

Cansuyu Kredisi Nedir

Can suyu kredisi Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler’in (KOBİ) özel mevduat bankalarının yüksek faiz oranlarına maruz kalmadan nakit ihtiyacını karşılamasını mümkün kılan devlet destekli bir kredi ürünüdür. İstihdama ya da ekonomiye katkıda bulunmak isteyen girişimcilerin nakit sıkıntısını kısa süre içerisinde çözebilen bu ürün sayesinde tüm harcamaları uzun vadelere bölmek ve taksit taksit ödemek mümkün hale getirilmiştir.

Bilindiği gibi bir süredir ülke ekonomimizin içerisinde olduğu stagflasyon yani enflasyonla durgunluğun eş zamanlı yaşandığı durum KOBİ’ler açısından işleri ciddi şekilde zorlaştırmıştır. Bu kapsamda ekonomiye sıcak para katarak dolaşımı ve yatırımları arttırmayı amaçlayan hükümetin ortaya çıkardığı can suyu kredisi ürünü için çok sayıda başvuru yapılmıştır.

Öyle ki ilk etapta KOSGEB aracılığıyla tahsis edilmeye başlayan can suyu kredisi bir süre sonra vakıf ve dernek özelinde sağlanmaya, ödemelerin bu kanallar aracılığıyla muhatabına ulaştırılmasına başlanmıştır.

Söz konusu kredi KOSGEB aracılığıyla KOBİ’lere ulaştırılmaktadır. Bu kapsamda başvuru ve diğer prosedürler için KOSGEB’i muhatap almak gerekmektedir. Tahsis edilecek kredinin toplam tutarı 50 bin TL’dir.

Cansuyu Kredisi Nasıl Alınır

Can suyu kredisinden yararlanmak isteyen KOBİ’lerin ilk işi Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıt olup sicil kaydının bulunmasını sağlamaktır. Esnaf ve sanatkarla odası sicili oluştuğunda TESK onaylı kapasite raporu edinilmesi gerekir.

Bu rapor da edinildikten sonra en yakın KOSGEB hizmet müdürlüğüne gitmek ve yazılı olarak başvuru iletmek gerekir. Başvuru sırasında güncel KOBİ beyannamesi ve Yararlanıcı Durum Tespit Formu (YDTF) doldurulması gerekmektedir. Bu belgeleri önceden almaya gerek yoktur, KOSGEB hizmet müdürlüğünde hazır bulunmaktadır.

Bu belgelerin KOSGEB’e teslim edilmesinden sonra can suyu kredisinin tahsisi için Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Türkiye İş bankası, Yapı ve Kredi, Garanti, Akbank ya da Türkiye Ekonomi Bankası’na (TEB) giderek kredi talebinde bulunmak gerekir.

Kredi başvurusu sonrasında KOSGEB ve banka mevzuatlarına uygun şekilde değerlendirme yapılacak, olumlu sonuç alınması halinde başvuru yapılan banka aracılığıyla kredi KOBİ’ye ulaştırılacaktır.

faizsiz cansuyu kredisi başvurusu
faizsiz cansuyu kredisi

Can Suyu Kredi Şartları

Can suyu kredisi için başvuru yapan KOBİ’ler için şartlar çok katı değildir. Bankacılık mevzuatı gereği yüksek kredi notu, düzenli gelirin belgelenebilmesi, kara listede olunmaması ve ikametgahın var olması gerekmektedir. KOSGEB’in yapacağı değerlendirme ise daha önceden bu kredi ürününden yararlanılıp yararlanılmadığı ve hali hazırda bir destek kapsamında ödemelerin devam edip etmediğiyle ilgilidir. Eğer herhangi bir KOSGEB desteğinin ödemeleri devam etmiyor ve bu krediye ilk kez başvuru yapılıyorsa KOSGEB’den alınan onay sonrasında bankanın da olumlu yanıtı üzerine kısa süre içerisinde kredi tahsis sürecine başlanılacaktır.

Sitemizde yer alan Faizsiz Esnaf Kredisi bölümümüzden alternatif finansman desteklerini öğrenebilir, bunun yanı sıra Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir Belgeler Kriterler konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/faizsiz-esnaf-kredisi-sartlari-nelerdir-belgeler-kriterler/ okuyabilirsiniz.

1 yorum
  1. Yüksel K. diyor

    Merhaba. Ismim yuksel K.. 2******** tc. 10 bin tl nakite ihtiyacım var. Borc olarak aylık 400 tl geri ödeyebilirim. 2012 yılında iflas ettim. 2013 yolundan beri askeri ücretle ayniisyerinde çalışmaktayım. Evim kira maaşımın dörtte birinde haciz var. Buzdolabim bozuldu bu ara ne yaptıracak param var nede yenisini alabilecek.

    Tel05********

    Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

    Bu arada nasıl 400 tl geri ödeyebilirsiniz diye sorabilirsiniz evkur a 200 tl her ay ödüyorum bir arkadaşımdan borc aldım 6 ay daha 175 tl ödeyeceğim. Ikisini kapatınca 400 tl ödemek için sorun kalmayacak. Maaşla çalışmak çok zor. Evliyim ikiz 8 yaşında oğullarım var

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku