fbpx

Faizsiz Borç Kapama Yöntemleri

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Borcunu kapatmak, üstelik bunu da faize bulaşmadan yapmak isteyen kişiler ciddi bir problemle karşı karşıya gibi görünse de aslında o kadar da karmaşık bir durumun içinde değildirler. Faiz hassasiyeti bulunan kişiler de tabii ki borcunu kapatmak için banka kredisi kullanabilir, üstelik bunu faize bulaşmadan yapabilir. Bunun nasıl yapılacağını anlamak için faizsiz borç kapama yöntemleri, borç ödeme taktikleri, faizsiz borç kapatma kredisi olur mu, borçlarımı ödeyemiyorum gibi çeşitli konulara değinmek, bilinmesi gerekenleri anlatmak yararlı olacaktır.

Faizsiz Borç Kapatma Kredisi Olur Mu?

Tabii ki de olmaz, çünkü katılım bankaları herhangi bir koşulda tüketicilere ya da firmalara nakit para vermez, veremez. Nakit para vermesi halinde katılım bankası borçtan gelir elde etmiş olur, ancak alternatif bir yöntemle katılım bankasından kullanılan finansmanın nakit olarak çekilmesi mümkündür.

Yapılması gereken tek şey katılım bankasından ihtiyaç, konut ya da taşıt kredisi kullanmak, ilgili finansmanla satın alınan malı da başkasına satmaktır. Bu sayede finansmanla satın alınan mal varlığının satışından elde edilecek nakit parayla borcun kapatılması mümkün olur ve bunda herhangi bir problem yoktur, çünkü ne borçtan gelir elde edilmiş ne de katılım bankası aldatılmış olur.

İlk bakışta illegal gibi düşünülse de bu tamamen yasaldır ve katılım bankasına bunu yapacağınızı açıkça belirtebilirsiniz, çünkü özel mevduat bankaları gibi katılım bankaları da borcun başkasına devredilmesine imkan sağlar.

Bu yöntemle katılım bankasından finansman kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli ve belki de tek şey satın alacağınız malın likit bir varlık olması yani kısa süre içerisinde nakit paraya çevrilebilmesidir. Burada da sizin yaratıcılığınız ya da çevrenizde bir malı satın almak isteyen kişinin bulunması gibi faktörler devreye girmektedir.

Örneğin çevrenizde bir araç satın almayı düşünen kişi varsa ilgili kişiye bu aracı sizin satın alabileceğini, nakit paraya ihtiyacınız olduğunu, faize bulaşmadan nakit para elde etmek için de kullanabileceğiniz tek yöntemin bu olduğunu söyleyebilirsiniz.

Buna karşın çevrenizde böyle bir kişi bulunmasa da piyasası olan bir aracı satın alıp, ilgili aracı başkasına kısa süre içerisinde satabilirsiniz. Gerekirse sponsor reklam verir, aracı nakite çevirme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Bu yöntemler zaten yıllardır katılım bankacılığı sisteminde kullanılmakta, ilk defa duyuyor olabilirsiniz fakat faize bulaşmadan nakit para temin etmenin, vadeyle geri ödeme yapmanın nadir yöntemlerinden birisi budur.

Borç Ödeme Taktikleri

Geçtiğimiz yıl kredi ya da kredi kartı borcunu hiçbir şekilde ödeyemeyen kişi sayısı 1 milyonun üzerine çıktı, üstelik ilgili borç varlık yönetim şirketleri tarafından dahi temin edilemedi. Böyle bir durumun mevcut olduğunu bilmeniz, yalnız olmadığınızın farkına varmak, umudunuzu kaybetmemek için oldukça önemlidir.

Borçlanmak, borcunu ödeyememek ayıp değildir, üstesinden gelinebilir fakat mantıklı ve disiplinli bir şekilde bunun bir süreç olduğunun farkına varmanız gerekir. Borcunuzu tek seferde kapatmanız zordur, karşınızdaki kişi ya da kurum da borcunu almak istemektedir. Dolayısıyla yapılması gereken şey anlaşmak ve borcu olabildiğince kısa süre içerisinde kapatmaya çalışmaktır. Bu tamamen gelirinize ve ne kadar taksit ödemesi yapabileceğinize bağlı olduğu için net bir süre vermek imkansızdır, aylık harcamalarınızı bir kenara not alın ve aylık gelirinizden çıkarın.

Bunu yaparken harcamalarınızdan kısmayı da unutmayın, kesinlikle yapmanız gereken hiçbir harcamayı yapmayın ve mümkün olduğunca yüksek miktarda borç ödemesi gerçekleştirin. Borcu daha uzun vadeye yayıp daha rahat ödemek bir tuzaktır, borcunuzu olabildiğince kısa süre içerisinde kapatmaya çalışan.

1. Adım: Borçlarınızı Listeleyin

Kime, nereye ne kadar borcunuz olduğunu bir kenara not edin ve gerek ay içerisinde ödeme yaptığınız gün gerek ilgili kişi ya da kurumun yaptığı baskı itibariyle borçlarınızı bir öncelik sırasına koyun. Bu, neyle karşı karşıya olduğunuzu bilmek adına oldukça önemlidir ve harcama yaparken aklınıza geleceği için daha çok tasarruf yapmanızı sağlar.

2. Adım: Aylık Harcamalarınızı Listeleyin

Aylık yaptığınız tüm harcamaları listeleyin ve nerelerden kısabileceğinizi düşünün. Olabildiğince fazla kısın ve zorunlu olmadıkça farklı şeylere para harcamayın. Mutlaka ihtiyati amaçla yani zor günler için bir miktar parayı ne harcayın ne de borç ödemesi olarak kişi ya da kuruma verin. Bu parayı biriktirin, ancak bunu yaparken dikkatli olun çünkü borcunuz varken bankaya para yatırmanız halinde ilgili tutar bloke olabilir.

3. Adım: Gelirinizi Artırmaya Odaklanın

Borçlarınızı ve gelirinizi muhasebe ettikten sonra yapmanız gereken en önemli şey aylık gelirinizi nasıl artırabileceğinizi düşünmek. Mümkünse 2 ve hatta 3 işte çalışın fakat olabildiğince kısa süre içerisinde olabildiğince yüksek miktarda gelir elde edin.

Bu gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınızda kısa süre içerisinde yüksek gelir elde edeceğiniz vaadinde bulunan kişi, kurum ve reklamlardan uzak durun çünkü gerek psikolojik gerek fizyolojik olarak yorulduğunuzdan dolayı tuzağa düşmeniz, dolandırılmanız maalesef mümkün olabilir.

Gerçekten çalışmanız gerektiğini, bunun karşılığını borçlarınızı ödediğinizde alacağınızı bilin ve iş aramaya başlayın.

faizsiz borc kapama

4. Adım: Hangi Borcu Önce Ödeyeceğinize Karar Verin

Borç ödeme stratejisinin kurulması çok önemlidir ve yapacağınız son şey de budur. Gelirinizi artırdıktan sonra borç ödemeye başlamadan önce en yüksek faizli borcunuzu ilk başta kapatmanız gerektiğini düşünün. Bu borcun faizinin yüksek olması kaynaklı uzun vadede size maliyeti çok daha yüksektir.

Dolayısıyla en yüksek faizli borcunuzu ne kadar kredi borcunuz olduğu fark etmeksizin en önce kapatmaya çalışın. Bu sayede mümkün olan en kısa süre içerisinde mümkün olan en düşük zararla tüm borcunuzu kapatmış olacaksınız.

Ayrıca konuyla bağlantılı Halkbank Faizsiz Kredi yazımızı adresinden kısa süre içerisinde inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku