fbpx

Faizsiz Birikim Hesabı Açtırmak İstiyorum Diyenlere Detaylı Tarif

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tasarruflarını biriktirmek ve birikimine değer katmak isteyen tüketicilerin yararlanması gereken faizsiz ürünlerden birisi de birikim hesaplarıdır. Birikim hesapları genel itibariyle tüketicilerin tasarruflarının değerini korumaya ek olarak belirli bir oranda kar elde etmesine de imkan vermektedir. Bu açıdan faizsiz birikim hesabı açtırmak istiyorum diyenlere detaylı anlatım yapmakta fayda var.

Birikim Hesabı Nedir?

Birikim hesabı kişilerin tasarruflarının değerini korumaya yönelik geliştirilen bir üründür, aynı zamanda tasarrufların yatırımlarda kullanılması dolayısıyla belirli bir oranda kar elde edilmesine de imkan sağlamaktadır.

Birikim hesaplarını vadeli mevduat hesaplarından yani faizli hesaplardan ayıran en önemli ayrıntı tasarrufların yeni kredilerde değil reel sektöre yapılacak yatırımlarda kullanılmasıdır. Bu açıdan birikim hesaplarına aktarılan paraya sadece kar gözüyle bakmamakta, ülke ekonomisine ve istihdama katkıda bulunulduğunun bilincince olmakta fayda var.

Öyle ki katılım bankalarının birikim hesaplarının kalkınmada üstlendiği rolün büyük olması neticesinde devletin konuyla ilgili çeşitli teşvikleri olmuş ve bazı vergi muafiyetleri de getirilmiştir. Zira birikim hesaplarının karlılığı vadeli mevduat hesaplarına nazaran daha düşüktür, ancak sağladığı fayda daha fazladır.

Hangi Bankalarda Birikim Hesabı Açılabilir

Faizsiz birikim hesabı açmak için yararlanılabilecek bankalar katılım bankalarıdır. Ziraat Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Vakıfbank Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası aracılığıyla birikim hesabı açılabilir.

Vakıf Katılım Bankası Birikim Hesabı

Türk lirası ve yabancı para cinsinden açılabilen birikim hesabı için 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl vadeli olarak birikim emri verilebilmektedir. Hesaptaki tasarruflar daha önceden taahhüt edilen süre boyunca yapılacak yatırımlarda kullanılır ve vade sonunda ilgili yatırımdan elde edilen kar hesaba aktarılır. Ek olarak en önemli ayrıntı açılan bir birikim hesabına ayın belirli günlerinde para yatırılabilmesidir. Bu kapsamda birikimini özgürce kullanmak konusunda serbest olan tüketici istediği zaman herhangi bir ceza ya da komisyona maruz kalmadan birikimini aynen çekebilir ya da bir kısmını hesaptan çıkarabilir. Bu kısım genel itibariyle % 25’le sınırlıdır. % 25’in üzerindeki çekimler için birikim hesabı bozulmuş olacaktır.

Albaraka Türk Katılım Bankası Birikim Hesabı

Albaraka Türk Katılım Bankası aracılığıyla birikim hesabı açtırmak isteyen kişilerin yararlanması gereken ürün Karlı Hesap’tır. Birikimleri en iyi şekilde değerlendirmeyi taahhüt eden Albaraka Türk Katılım Bankası minimum 250 TL ile hesap açılışına imkan vermektedir. Albaraka Türk Katılım Bankası’nın Karlı Hesap için belirttiği ayrıcalık ve özellikle şu şekildedir:

 • En az 250 TL, USD ya da EUR ile hesap açılışı gerçekleştirilebilir.
 • Tüketicilerin hesap açılışı ya da hesabın faaliyette olduğu süreç içerisinde hiçbir şekilde faize bulaşmaması sağlanır.
 • En az 32, en fazla 1095 gün vadeyle birikim hesabı açılışı gerçekleştirilebilir.
 • Albaraka Türk, birikim hesabındaki tasarrufları sermaye ihtiyacı olan kişilere sağladığı kaynaklardan elde ettiği karlarla değerlendirir ve kazanımlar vade sonunda hesaba yansıtılır.

Türkiye Finans Katılım Bankası Birikim Hesabı

Türkiye Finans Katılım Bankası aracılığıyla birikim hesabı açtırmak isteyen tüketicilerin istifade etmesi gereken ürün Akıllı Bıdık’tır. Akıllı Bıdık ürünü sayesinde birikimlerini değerlendiren ve parasının değerini koruyan tüketiciler vade sonunda elde ettiği karla yeniden birikim yapmaya devam edebilir ya da elde ettiği karı cari hesabına aktararak harcayabilir.

 • Akıllı Bıdık hesabı tasarruf sahiplerinin en adil oranlarla kar elde etmesini mümkün kılar,
 • Akıllı Bıdık, diğer birikim hesaplarından farklı olarak ay içerisinde 5 EFT ve 5 havale işlemi yapılmasını mümkün kılar, yapılan para transferi işlemi nedeniyle hiçbir maliyete katlanılması gerekmez,
 • Akıllı Bıdık genel itibariyle çocuğunun geleceğini düşünen ailelere özel olarak geliştirilmiş bir üründür,
 • Hesap açılışı için 0 ile 18 yaş arasındaki çocuğunuzla birlikte Türkiye Finans şubelerine gitmeniz gerekir,
 • Hesap açılışı sonrasında hesap açtırılmasını mümkün kılan çocuğunuza bir adet akıllı bıdık kumbarası hediye edilir ve tasarrufun önemini kavraması sağlanır,
 • Tüketiciler akıllı bıdık hesabındaki birikimlerini dilediği zaman çekebilir,
 • Çocuğun 18 yaşından büyük olması itibariyle hesap işlemleri konusunda anne ve baba yetkilidir,
 • Yine diğer birikim hesaplarından farklı olarak akıllı bıdık hesabına istenilen zamanda ve istenilen miktarda para yatırılması mümkündür, diğer bankalar sadece kar payı dağıtımının gerçekleştiği günlerde para yatırılmasına imkan sağlarken Türkiye Finans 7 gün 24 saat para yatırılmasını mümkün kılmaktadır,
 • 18 yaşından küçük çocukların hesaba ilişkin hiçbir işlemi yapmasına izin verilmez, yasal mevzuat gereği hesapla ilgili tüm işlemlerde veli muhatap alınır ve para çekilmek istenmesi halinde dahi velinin buna izin verdiğini ispatlamak için çocuğuyla birlikte şubeye gitmesi gerekir.

Ziraat Bankası TL Katılım Hesabı

Ziraat Bankası, birikim yapmak isteyen tüketiciler için katılım hesabı ürününü geliştirmiştir. Katılım Hesabı ürünü sayesinde birikiminin değerini koruyan ve aynı zamanda atıl durmasındansa kar elde edilmesini mümkün sağlayan bir uygulamaya katılım sağlanmış olur.

 • Türk lirası cinsiden açılabilen katılım hesapları için internetten ya da Ziraat Katılım Bankası şubelerinden başvuru iletmek mümkündür,
 • Hesap açılışları 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl vadeyle gerçekleştirilebilir,
 • 1 yıldan uzun vadeyle açılacak katılım hesapları için esnek vadeli katılım hesaplarına talepte bulunulabilir,
 • Katılım hesaplarına yatırılan paranın zarara uğraması da mümkün olabilir.
faizsiz birikim hesabi
faizsiz birikim hesabi

Kuveyt Türk Katılım Bankası Birikim Hesabı

Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından geliştirilen Birikimli Hesap sayesinde tüketicilerin uzun vadede tasarruflarının değerini koruması mümkün hale gelir. En az 3, en fazla 10 yıl vadeyle açılabilen birikimli hesap için en az 150 TL, 100 dolar ya da 100 EUR ile başlamak gerekir. Talep eden tüketicilerin 10 gram altında da hesap açılışını gerçekleştirmesi mümkündür.

Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Hesap açtıracak kişi ve hesaba yetkili olacak kişiye ait nüfus cüzdanı, ikametgah ile birlikte en yakın katılım bankası şubesine giderek hesap açılışı gerçekleştirilebilir. Hesap açılışı için herhangi bir ücret tahsil edilmemektedir ve açılışı sırasında yukarıda detayları paylaşılan minimum tutarlar kadar bakiyenin hesaba yatırılması gerekmektedir.

Sitemizde daha önce yayımlamış olduğumuz Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir Enine Boyuna Araştırdık konulu yazımızı da okuyarak alternatif yöntemleri de öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku