Faize Girmeden Fuzul Ev ile Nasıl Faizsiz Konut Alınır

| | ,


Faize girmeden konut satın almak isteyen kişilerin katılım sağlayabileceği bir organizasyon geliştiren Fuzulev, kısa süre içerisinde faiz ya da vade farkı ödemeden konut sahibi olma imkanı sunmaktadır.

Ev satın almak amacıyla bir araya gelen gruplar düzenli taksit ödemeleri yapmakta ve her ay grup içerisindeki bir kişi için konut satın alınmaktadır. İmece yani yardımlaşma usulüyle gerçekleştirilen bu ticaret sayesinde yüksek faiz ödemeleri, kar payı ödemeleri ya da vade farkı söz konusu olmamaktadır. Dolayısıyla en düşük maliyetle faize bulaşmadan konut satın almanın kolay yöntemlerinden birisi Fuzulev sistemi olmaktadır.

Fuzulev Sistemi Nasıl İşler

Fuzulev sisteminin işleyişi oldukça basittir ve sisteme katılım sağlanmadan önce karşılaşılacak her ödeme ve yükümlülük belgelenir. Prosedürleri sıralamak gerekirse:

  1. Satın alınacak konutun bedeline karar verilir,
  2. Bu bedelin kaç ay taksitle ödeneceği saptanır,
  3. Karar verilen taksit sayısı kadar kişinin olduğu bir gruba katılım sağlanır,
  4. Düzenli taksit ödemeleri yapılır,
  5. Noter yardımıyla çekiliş yapılır ve her ay biriken 1 konut parasıyla kimin için konut alınacağı belli olur,
  6. Konut satın alınır ve arta kalan taksit ödemeleri yapılmaya devam eder.

Ayrıca Fuzulev sistemi hakkında bilinmesi gereken en önemli detaylardan birisi kira yardımıdır. Kira yardımı, vade sona ermeden konut sahibi olan tüketicilerin halen ev sahibi olmayıp kira ödeyen katılımcılara aktardığı cüzi ücretlerdir. Kira yardımı, konut sahibi olana kadar herkese ödenir ve bu vesileyle önce azalan taksit ödemeli, konut sahibi olduktan sonra ise artan taksit ödemeli bir işleyiş kurulmuş olur.

Fuzulev Konut Teslimatını Nasıl Yapıyor?

Her ayın son çarşamba günü tüm grup üyelerinin katılımına açık bir şekilde çekiliş gerçekleştirilir ve o ay içerisinde kimin konut satın alacağı belirlenir. Çekilişin kazananı bir ay içerisinde nereden ve kimden konut satın alacağına karar verir ve Fuzulev’in oluşturduğu havuzda biriken para bu konutun satın alınması için ödenir. Konut taksitleri bitinceye dek eve ipotek koyulur ve bu sayede taksit ödemesine devam eden tüketicilerin  hakları korunmuş olur.

İlgili Yazı  Faizsiz Yem Kredisi Nasıl Alınır Hangi Bankalarda Var

Taksit ödemeleri bittiğinde konut üzerindeki ipotek kalkar ve konut tamamıyla tüketiciye ait olmuş olur.

Fuzulev Konut Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fuzulev konut sistemine katılım sağlamak isteyen tüketicilerin peşinat ödemesi yapmasına gerek yoktur. Dolayısıyla doğrudan konut bedeli ve taksit sayısına karar verilerek sisteme katılım sağlanabilir.

Talep eden tüketiciler tüm taksit ödemelerini tek celsede yapabilir. Bunun için erken ödeme cezasıyla ya da farklı bir komisyonla karşılaşılması söz konusu değildir. Fakat erken ödeme yapmak konutu hemen satın almak anlamına gelmez ve çekilişte bir önceliğe sahip olunmasına yol açmaz.

Katılım sağlanan gruptan çok fazla kişi çıkarsa ve hatta grupta tek kişi kalınırsa dahi konut taahhüt edilen vade içerisinde tüketiciye teslim edilir. Organizasyon katılım payının alınmasının bir sebebi de bu gibi durumlara karşı güvence oluşturmaktır.

fuzul ev sistemi nasil isliyor
fuzul ev sistemi nasil isliyor

Sisteme katılım sağlanan ay içerisinde dahi konut sahibi olmak mümkündür. Bu durumda taksit ödemeleri konuta yerleştikten sonra ödenmiş olur.

İstenilmesi halinde sistemden ayrılmak mümkündür. Fakat ödenen taksitlerin tamamen geri alınabilmesine karşın organizasyon katılım ücretinin iade olması mümkün değildir. Yukarıda da belirtildiği gibi organizasyon katılım ücreti gruptan çıkanların, grupta kalanların taahhütlerini güvenle korumak adına alınmaktadır.

Sitemiz üzerinden Sıfır Faizli Konut Projeleri ya da Faizsiz Konut Kredisi konusunda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Best Point Batıkent Ankara Konut Projesi Detay ve Fiyatlar

Faizsiz Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Sonraki Yazı

Yorum yapın