fbpx

Faize Bulaşmadan Ticaret Nasıl Yapılır Önemli Detaylar

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faize bulaşmadan ticaret yapmak günümüz dünyasında oldukça zordur ve büyük bir dikkat gerektirir. Yine de giderek yaygınlaşan Katılım Bankacılığı ve bu bankaların sağladığı çeşitli çözümler İslami açıdan çok daha az riskle karşılaşılmasını ve otomatik çalışan mekanizmalar sayesinde önlemler alınabilmesini mümkün hale getirmektedir.

İslami Prensiplere Uygun Şekilde Sermaye İhtiyacını Karşılamak

Sermaye, bir işletme için çok büyük bir anlam ifade etmektedir çünkü ticaretin sürdürülebilirliğinin korunabilmesi ve yeni malların alınıp satılabilmesi için sermaye ihtiyacı her zaman vardır. Bu sermaye ihtiyacı çok sık bir şekilde banka kredileriyle karşılanır, ancak faize bulaşmadan sermaye ihtiyacını karşılamak isteyen bir işletmecinin bu gibi banka kredilerinden yararlanma imkanı yoktur. Dolayısıyla sermaye ihtiyacının karşılanabilmesi için Katılım Bankaları tarafından sunulan KOBİ finansmanlarına başvuru iletilmelidir.

KOBİ finansmanları da tıpkı diğer katılım bankacılığı ürünleri gibi murabaha usulüyle gerçekleştirilir, dolayısıyla peşin alınan malın vadeli olarak satışı gerçekleştirilir. Bu, en sık başvurulan yöntemdir fakat kullanılabilecek KOBİ ürünleri bununla da sınırlı değildir.

Faizsiz Ticaret

Katılım Bankacılığı halen gelişmeye devam etmektedir ve çok dinamiktir. Dolayısıyla duruma özel çözümler bulunabilmesi için banka personelleriyle müzakerede bulunmak şarttır. İşletmeciler, sermaye ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir bankacılık ürünü ya da çözüm bulamadığında Katılım Bankaları’nın KOBİ birimleriyle temas kurabilir. Bankacılık alanında ve İslam hukukunda uzman olan bu kişiler işletmecilerin faize bulaşmadan ne şekilde ve hangi ürünlerden faydalanarak ihtiyacını karşılayabileceğini kısa süre içerisinde belirleyecek, belirleyememesi halinde de genel müdürlük çalışanlarına konuyla ilgili bir çözüm üretilebilmesi adına talep oluşturulacaktır.

Katılım Bankaları, İslami prensipler ve faiz hassasiyeti konusunda çok anlayışlıdır, dolayısıyla bu konuda endişeleri olan işletmecilerin mutlaka kendisine sağlanacak imkanlardan haberdar olması gerekir.

Faize Bulaşmadan Sermaye Edinmek

Katılım bankası kredilerine ek olarak işletmecilerin de uygulayabileceği bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler, İslam Hukuku’nun ortaya çıktığı dönemden bu yana yeni akit yöntemleri şeklinde mevcut ekonomik mekanizmaya en uygun düşecek çözümlerin üretilmesiyle gelişimine halen devam etmektedir.

Faiz, yalnızca banka kredileri için ödenmez ya da mevduat hesaplarına yatırılan paralar için kullanılmaz. Faiz, hayatın her aşamasında ve ticaretin olduğu her noktada karşımıza çıkabilecek bir kavramdır. Bu nedenle en temel ticari işlemlerin İslam Hukuku’ndaki yerini ve faize bulaşmadan nasıl gerçekleştirilebileceğini bilmek gerekir.

Ziyne Satışı 

Bir malın tüketiciye veresiye olarak satılması, ancak veresiye dönemi sona erdikten sonra ikinci bir sözleşme ile veresiye satılan malın geri alınması işlemi.

Teverruk Satışı

Malın, farklı bir kişiden taksitle satın alınması ve farklı bir kişiye peşin olarak satılması işlemi.

faize bulasmadan ticaret
faize bulasmadan ticaret nasil yapilir onemli detaylar

Vefa Satışı 

Satılan malın bedelinin alıcıya iade edilmesinden sonra malın satıcı tarafından tekrar geri alınması işlemidir. Satıcı, sattığı malı ileride geri alacağını alıcıya beyan eder ve alıcı da malı farklı bir kişiye satmayacağını belirterek vefa göstermiş olur.

İstiğlal Satışı 

Vefa satışı sonrası alıcıya geçen malın farklı bir kişiye kiraya verilmesi ya da kullanılması anlamına gelmektedir. Satıcı, malın parasını tamamlayıp tekrar malını alıncaya kadar geçen süreçte uygulanabilir.

Sitemiz üzerinden Yatırım bölümümüzü de buradan https://sifirfaizli.com/yatirim/ inceleyerek faizsiz yatırım kanalları ile ilgili de bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku