fbpx

Faiz İle Kâr Payı Arasındaki Oranlar Neden Benziyor

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faiz ve kar payı oranlarının birbirine yakın olması, bazen aynı olması kar payının da faizin de ayın şey olduğu düşüncesine neden olabilir fakat aslında durum öyle değildir. Bu kapsamda faiz ile kar payı arasındaki oranlar neden benziyor, kar payı ve faizin farkı nedir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kar Payı ve Faiz Neden Benziyor

Kar payı oranlarının ve faiz oranlarının birbirine benzemesinin, yakın olmasının en önemli nedeni rekabetçi piyasa koşullarıdır. Normal şartlar altında katılım bankalarının müşterilerine daha az kar payı dağıtıyor olması gerekmektedir, ancak diğer bankalarla rekabet edebilmek ve pazarda kalabilmek adına oranları benzer şekilde belirlemeye gayret etmektedir.

Kar payı ve faiz oranlarının birbirine yakın olmasının diğer bir sebebi de faizin paranın değerini ifade etmesidir. Yani paranın değeri nedir diye sorulduğunda çoğu zaman mevcut zaman dilimi için paranın değerinin faiz oranı olduğunu söylemek mümkündür. Yani oranların aşağı yukarı aynı seviyede olması anlaşılabilir bir durumdur.

Kar Payı ve Faiz Arasındaki Fark Nedir

Faizle çalışan bir banka ya da kurum için gelir akışı borç para vermesi halinde o borçlanma için ödenen faiz, borçlunun ödeyeceği ek maliyettir. Bu sadece para verilmesiyle değil, farklı borçlanma şekilleriyle de ortaya çıkabilir, ancak temel ilke ödünç verilen değerin borçlunun performansına ya da ne derece başarılı olduğuna bakılmaksızın daha fazla olarak geri alınmasıdır. Faizin olduğu yerde risk yoktur, borçlu için de alacaklı için de imzaların atıldığı anda maliyetler ve karlar ortaya çıkmış olur.

Kar payı ile çalışan bir banka ya da kurum içinse gelir akışı yatırımlarına bağlıdır. Bu şekilde faaliyet gösteren kurum her zaman için bir tarafta parayı diğer tarafta mal ya da hizmeti tutar ve ikisi arasında denge kurmaya çalışır. Bu dengenin yukarı ya da aşağı yönlü hareket etmesi mümkündür, çünkü yapılan yatırımların ne derece başarılı olacağı veya ne kadar kar elde edeceği kimsenin kontrolünde değildir. Dolayısıyla kar payıyla muhatap olan kişiler ya da kurumlar beklediklerinden daha fazla kar elde edecekleri gibi zarar da edebilir.

Kar Payı ve Faiz Oranları

Aslında oranların birbirine o kadar da benzemediğini anlatabilmek adına 2018 yılı Temmuz ayı içerisindeki kar payı ve faiz oranlarına değinmek yararlı olacaktır.

Özel Mevduat Bankaları

 • Aktif Bank: % 19,59
 • Fibabanka: % 17,50
 • ING Bank: % 17,50
 • CEPTETEB: % 17
 • Enpara: % 16.25
 • Halkbank: % 15
 • Akbank: % 14.50

Katılım Bankaları

 • Türkiye Finans Katılım Bankası: % 10,39
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası, % 10,96
 • Vakıf Katılım Bankası % 10,49
 • Ziraat Katılım Bankası: % 10,39
 • Albaraka Türk Katılım Bankası: % 10,06
faiz ile kar payi oranlari
faiz ile kar payi oranlari

Görüldüğü gibi katılım bankaları ve özel mevduat bankaları arasındaki fark oldukça fazladır. Hatta sadece bu örneği vererek dahi aslında faiz ile kar payı arasındaki oranların birbirine benzemediğini ifade etmek mümkündü, ancak kapsamlı bir açıklamanın soru işaretine mahal vermeyeceği ümit edildi.

Faiz İle Kâr Payı Arasındaki Farklar Nelerdir (Detaylar) adlı konumuzu okuyarak da alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku