fbpx

Evimden Elektrik Üretip Devlete Nasıl Satabilirim

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Girişimciliği teşvik ve atıl alanların üretime kazandırılması amacıyla yürürlüğe giren bir destek programı kapsamında elektrik üretip satmak mümkün hale gelmiştir. Bu kapsamda evimden elektrik üretip nasıl satabilirim diye soran kişiler için güneş panelleri ve yenilenebilir enerjinin satışıyla ilgili çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Evden Elektrik Üretip Satmak

Çatısına yerleştirdiği güneş enerjisi panelleriyle elektrik üretmek isteyen kişilerin kendi kişisel kullanımı ya da işi için gerekli elektrik ihtiyacını karşıladıktan sonra arta kalan elektriği satması mümkündür. Bir iş planı olarak dahi uygulanabilecek olan bu destek kapsamında garanti de verilmektedir.

Evden elektrik üretilip satılabilmesini mümkün kılan yönetmelik 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girdi ve resmiyet kazanmış oldu. Bu yönetmelik kapsamında çatısında en az 21 metrekare boş alanı olan kişilerin buraya 14 bin dolar civarında maliyetle yerleştirdiği güneş panelleri sayesinde yılda 10 bin TL kazanması mümkün.

TBMM’den torba tasarı kapsamında geçen bu uygulama ile çeşitli yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek amaçlanıyor.

Elektrik Üretenden Vergi Alınmayacak

Apartmanın çatısında ya da müstakil evinde elektrik üretmeye başlamak isteyen kişilerin ihtiyaç fazlası elektriği devlete satması mümkün. Ayrıca yürürlüğe giren torba yasa kapsamında ihtiyaç fazlasını elektrik tedarik şirketine satanlardan vergi alınmayacak ve tam muaf tutulacaklar.

Torba yasa kapsamında çatıya yerleştirilebilecek elektrik üretim mekanizmasının gücü 10 kilovatı geçemeyecek. Üretimin ve tüketimin aynı noktada gerçekleşiyor olması da yine sağlanması gereken şartlar arasında.

Eğer apartman içerisinde yer alan kişiler komple elektrik ihtiyacını bu panelden karşılamak isterse tüm kat maliklerine eşit haklar tanınacak ve yine elektrik tedarik şirketine elektrik satılması halinde kendilerine vergi muafiyeti sağlanacak.

Ayrıca söz konusu güneş enerjisi sistemi yardımıyla  gelir elde eden kişilerin belge düzenlemesi, defter tutması ya da gelir beyanında bulunması da gerekmiyor.

Bir Kilovat 13,3¢ (cent)

Bu düzenleme tamamen gerçek kişileri ilgilendiriyor, yani tüzel kişilerle değil doğrudan ev sahipleriyle ilgili. Dolayısıyla tüm tüketiciler bir üretici haline getirilmeye çalışılacak. Bu destek sayesinde yenilenebilir enerji sistemlerinin günlük hayatta kullanımı teşvik edilmiş olacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan sektör temsilcisi Tarık Sarvan, ihtiyaç fazlası elektriğin her bir kW’ının 13,3¢’ten satışa sunulacağını belirtti. Dağıtım firmaları bu ödemeyi gider pusulasına kaydedebilecek, bu sayede satışı gerçekleştiren tüketicinin belge tutma, beyanname verme vb. işlemlerle uğraşmadan doğrudan parasını alması mümkün.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Ürettiği her ihtiyaç fazlası 1 kW elektrik için 13,3¢’ten satış yapmak isteyen ve GES kurmak isteyen tüketicilerin en yakın elektrik dağıtım şirketine başvuru yapması gerekiyor. Başvuru için gerekli olan nüfus cüzdanı, başvuru formu, abonelik evrakı, apartmanda yaşanıyorsa apartman yönetiminin çatıya güneş enerjisi paneli kurulmasıyla ilgili aldığı ortak kararı gösteren belge, elektrik mühendisi tarafından alınan tek hat şemasını ve harita mühendisi onaylı aplikasyon krokisini de ibraz etmek gerekiyor.

Eğer faturada 3 kW altı tüketim sözleşme gücü yazıyorsa bu durumda doğrudan bağlantı görüşü talep edebilen tüketicilerin, 3 KW üzeri için değerlendirmeye tabii tutulması gerekecek. Yapılan değerlendirme sonrasında onay alan tüketicilerin projelerini en geç 1 yıl içerisinde hayata geçirmesi gerekiyor, aksi takdirde proje onayı otomatik olarak geçersiz oluyor.

Bilinmesi Gerekenler

Çatıda ne kadar boş alan olduğu kurulabilecek sistem için oldukça önemli bir bilgi. Örneğin 3 kW üretim gücünde bir tesis kurmak isteyen kişilerin yerleştirilecek 12 tane 270 Wp panel için en az 21 metrekare alana ihtiyacı var. Daha yüksek hacimde üretim yapacakların ise daha fazla alana ihtiyacı var ve tüm bunların tescillenmesi gerekiyor.

Evimden Elektrik Üretip Devlete Nasıl Satabilirim
Evimden Elektrik Üretip Devlete Nasıl Satabilirim

Çatıya yerleştirilecek güneş panelleri baca ya da anten gibi gölgeleme unsurununu barındıran yerlere kurulmaz. Panelin kurulumunu yapacak kişiler ilgili alanda en yüksek performansı gösterecek şekilde kurulum yapacak ve tüm sistemi hazır hale getirecektir, tüketicinin konuyla ilgili teknik anlamda bilmesi gereken herhangi bir şey yok.

Kurulumu yapacak kişiler projeyi hazır hale getirdikten sonra TEDAŞ yetkilisi gelerek inceleyecek ve inceleme sonrasında onay vermesi halinde de elektrik üretimine başlanabilecek.

Tüketicilerin ilk denk geldiği güneş paneli satıcısıyla da hemen işe başlaması tavsiye edilmiyor, araştırma yapılmalı ve gerçekten işinde uzman ekiplerle çalışılmalı.

Çatı Güneş Panel Sistemleri ile Para Kazanmak konulu yazımızı da okuyarak bu işi nasıl yapacağınız ve maliyetler hakkında daha fazla bilgiye buradan https://sifirfaizli.com/cati-gunes-panel-sistemleri-ile-para-kazanmak ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku