fbpx

En Anlaşılabilir Tarifiyle Parite Ne Demektir

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Finansal piyasalarla henüz ilgilenmeye başlayan kişilerin kısa süre içerisinde en sık karşılaşacağı terimlerden birisi olan parite, oldukça önemli ve takip edilmesi gereken verilerdendir. Yatırım kararı almadan önce ya da spekülasyon amacıyla tutulan para hakkında karar verirken işe yarayan parite kişiler için bir yatırım aracı haline dönüşebilir. Bu kapsamda en anlaşılabilir tarifiyle parite ne demektir değinmek yararlı olabilir.

Parite Nedir?

Bir para biriminin diğer para birimi karşısındaki değerini ifade eden kavrama parite denilmektedir. En anlaşılabilir tarifiyle 1 TL’nin 1 USD karısındaki değerine TL/Dolar paritesi denir ve 1 TL ile ne kadar dolar alınabileceğini gösterir. Parite yalnızca yerel para birimleri karşısında diğer para birimlerinin değerini ölçmek için de kullanılmaz her bir para biriminin diğer bir para birimi karşısında değerinin ölçülmesi ve parite oluşturulması mümkündür.

Pariteleri etkileyen en önemli faktör karşılaştırma yapılan para birimlerinin ait olduğu ülkelerdeki faiz oranları ve finansal durumdur. Bu gibi konularda sorunların var olması halinde paritelerde de ciddi bir farklılık görünür, eğer iki ülke arasında ekonomik açıdan bir dengesizlik söz konusu değilse parite 1’e eşitlenir.

Parite Neden Önemlidir

Parite tasarrufların hangi para birimi cinsinden saklanacağı başta olmak üzere onlarca farklı konuda büyük önem arz etmektedir. Fakat en anlaşılabilir açıdan ülke düzeyinde paritenin önemine değinilecek olursa ve Türkiye baz alınırsa; ülkemiz ihracatının çok büyük bir kısmını Avrupa Birliği’ne yapmakta ve buradan Euro almaktadır, ülkemizin en büyük ithalatçılarına ise USD ödemesi yapması gerekmektedir. Dolayısıyla EUR ile gelir elde edip, USD ile ödeme yapan ülkemiz için EUR/USD paritesi çok önemlidir.

Parite Nasıl Hesaplanır?

Euro’nun 6 TL, USD’nin ise 3 TL olduğu varsayılırsa EUR/USD (euro dolar) paritesi 6/3 eşitliğinden 2 olacaktır. Yani 1 EUR ile 2 USD alınabilir yorumunu yapmak doğru olacaktır. Buradan hareketle kazanılan her bir euronun yapılacak ödemelerde kullanılacak USD için iyi bir değer olduğu sonucuna varılabilir ve EUR ile ticaret yapılan ülkelerle ilişkiler geliştirilebilir.

EUR/USD paritesinde alım yapan bir yatırımcı EUR alıp, USD satmış olacaktır. EUR/USD paritesinde satım yapan bir yatırımcı ise EUR satıp, USD almış olacaktır.

Forex başta olmak üzere parite alım-satımının yapılabildiği çeşitli piyasalarda sırasıyla EUR/USD, USD/JPY, AUD/USD, GBP/USD en yüksek işlem hacmine sahiptir. Türkiye’de bu dörtlüye USD/TRY ve EUR/TRY’de dahil olmaktadır.

parite ne demek
parite nedir ne anlama gelir

 

Parite çiftinin ilk dövizine baz döviz denilmektedir, USD/EUR paritesinin baz dövizi USD’dir. Parite çiftinin ikinci dövizine ise karşıt döviz denilmektedir. Durumu kontrol edilmek istenen para birimi çoğu zaman karşıt döviz kısmına yerleştirilir, örneğin Türkiye’de neredeyse her yerde USD/TRY paritesine denk gelinir ki bu hali hazırda (23 Ağustos 2018) 6,12 TL’ye eşittir. Oysa aynı eşitlik TRY/USD olarak da elde edilebilir ve bu da 0,16 USD’ye (16 sent) eşittir. Anlamı 16 sent ile 1 TL satın alınabildiğidir.

Sitemizde sizler için daha önceden paylaştığımız Katılım Bankalarının Online Trade FX Al Sat Platformları konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/katilim-bankalarinin-online-trade-al-sat-platformlari-tanitim/ okuyarak bu piyasalar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku