fbpx

Emeklilere Özel Sıfır Faizli Avans Geliyor (Faizsiz Kredi)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Emeklilik şartlarını yerine getiren ve emekli maaşının bağlanması için gerekli olan sürece giren kişilerin bu dönemdeki ihtiyaçlarını karşılamak için SGK aracılığıyla avans kullanması mümkün. Faiz ya da kar payı gibi ödemeler yapmak durumunda olmayan emekli vatandaşlar bu sayede emekliliğe geçiş sürecinde karşılaştığı finansal zorlukların üzerinden gelebilmekte. Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan emeklilere özel sıfır faizli kredi geliyor tarzı söylemleri çeşitli açılardan incelemek ve neyin doğru olduğunu belirtmek faydalı olacaktır.

Emekliye Faizsiz Kredi Haberi Doğru Mu?

Basına yansıyan haberlerin çoğunda emekliye faizsiz kredi imkanı sağlanacağı ve bu kredinin de SGK tarafından verileceği lanse ediliyor, ancak durum öyle değil.

SGK, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada basına yansıyan haberleri yalanladı ve kredi tahsis etmeyeceğini böyle bir uygulamanın da gündemde olmadığını belirtti. Hali hazırda emekli olan vatandaşların da faizsiz avans kullanabileceğini iddia eden haberler gerçeği yansıtmıyor, ayrıca bu uygulama yani yeni emekliye ayrılanlara nakit avans verilmesi de yeni bir uygulama değil, yıllardır zaten uygulanıyordu.

Emekliye 3 Maaş Avans Uygulaması

Emekli maaşının bağlanmasını bekleyenleri ilgilendiren bu uygulama kapsamında vatandaşların 3 maaş değerinde, asgari ücretin 3 katını aşmayacak şekilde SGK’dan nakit avans talep etmesi mümkün. Geri ödemeyi eşit taksitler halinde faizsiz olarak yapan vatandaşlar bu sayede emekli maaşının bağlanmasını beklerken yapması gereken harcamaları da karşılama imkanına sahip oluyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idare edilen bu uygulama kapsamında ne kadar taksit imkanından yararlanılacağı maaşın ne kadar yüksek olduğuyla ilgili. SGK, maaş bağlandıktan sonra yatırılacak her maaşın % 25’ini otomatik olarak avans için mahsup ettikten sonra hesaba yatırmakta. Dolayısıyla maaşı yüksek olan vatandaşlar daha kısa süre içerisinde borcunu ödeyebilecekken, maaşı düşük olan vatandaşların borç ödemesini gerçekleştirmesi daha uzun sürebilmektedir.

Şartlar Neler?

Emekliye nakit avans kampanyasından istifade edebilmek için yeni emekliye ayrılmış olmak ve 90 gün süresince emeklilik başvurusu yapıldığı halde maaş almamış olmak gerekmektedir. Bu şartın sağlanması halinde SGK il ya da ilçe müdürlüklerine yazılı olarak yapılacak başvuru sonrasında asgari ücretin 3 katına kadar avans talebinde bulunulabilir.

SGK Açıklaması

Emekli vatandaşlara faizsiz nakit avans imkanı sağlandığına yönelik haberlerin gazete, dergi ve televizyonlarda yayımlanması sonrasında duyuru yapma ihtiyacı hisseden SGK, pek çok haber kanalında servis edilen iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Emekliye 3 maaş avans imkanı hakkında bir düzenlemenin olmadığını ve gündemde de olmadığını belirten SGK, bu tarz haberlere itibar edilmemesi gerektiğini belirtti. İlgili haberlerde mevcut emeklilerin SGK’ya başvuru yaparak faizsiz kredi kullanabileceği ve bu krediyi de 48 aya varan vadelerle geri ödeyebileceği iddia ediliyordu.

emeklilere ozel sifir faizli kredi avans
emeklilere ozel sifir faizli kredi avans

Nasıl Talepte Bulunulur?

Eğer SGK’ya emeklilik başvurusu yaptığınız halde 90 gün içerisinde bir ödeme gerçekleştirilmediyse ve maaş bağlama işlemleri halen sonuçlanmadıysa en yakın SGK il ya da ilçe müdürlüklerine giderek yazılı talepte bulunarak avans isteyebilirsiniz. Gerekli incelemeler sonrasında maaşınızdan daha sonra tahsil edilmek üzere asgari ücretin 3 katına kadar avans kullanımı mümkündür.

Sitemizde sizler için daha önceden paylaştığımız Faizsiz Masrafsız Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku